Смекни!
smekni.com

Аналіз інвестиційної привабливості Запорізького регіону (стр. 2 из 2)

Для області характерний рівнинний ландшафт. Ґрунти переважно чорноземні. Природні ресурси багаті і різноманітні. У регіоні знаходяться значні запаси залізної й марганцевої руд, гранітів. Частка регіону в сумарних запасах мінеральної сировини в Україні складає: пегматит – 88,06 %, апатит – 63,42 %, марганцева руда – 69,1 %, вторинні каоліни – 22,9 %, вогнетривкі глини – 8,6 %.

На території області протікає 109 річок, у тому числі Дніпро – третя за величиною річка в Європі, яка є важливою транспортною артерією України. Промисловість області забезпечують води Дніпра, де побудовано ряд водосховищ. [7]

2. Шляхи покращення надходжень інвестувестицій в Запорізький регіон

Поліпшення інвестиційного клімату є передумовою активізації інвестиційної діяльності та створення умов для зростання надходжень іноземного капіталу в економіку області, сприяння більш ефективному й оперативному розв’язанню існуючих проблем соціально-економічного розвитку області.

Підвищення позитивного міжнародного іміджу є одним із ключових завдань керівництва будь-якого регіону, що прагне забезпечити своїх мешканців належним рівнем життя, а також стати активним учасником міжнародного співробітництва.

Посилення формування уявлення про Запорізьку область як про регіон з багатою унікальною культурою та історичною спадщиною, розвинутим туристичним, аграрним та індустріальним потенціалом, як надійного і передбачуваного партнера, потребує подальшої активізації ефективної інвестиційної політики та інформаційно-презентаційної діяльності, спрямованої на підвищення міжнародного авторитету області.

Соціально-економічний розвиток будь-якої країни залежить від добробуту її регіонів, тому особливого значення набуває справа подальшого поглиблення та інтенсифікації торговельно-економічного та інвестиційного співробітництва нашої області з розвинутими країнами світу саме на міжрегіональному рівні.

Враховуючи всю специфіку та складність прийняття іноземним інвестором рішення про вкладення капіталу за кордоном, особливу увагу в цьому контексті заслуговує роль місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, виникає природна потреба у цілеспрямованій роботі з цими інвесторами, формуванні позитивного іміджу української економіки в цілому та Запорізької області зокрема.

Маркетингова стратегія залучення іноземних інвестицій в економіку регіону повинна включати як комплекс заходів регулятивно-стимулюючого характеру (забезпечення функціонування режиму максимального інформаційного сприяння, впровадження спрощених процедур реєстрації, або навіть в межах повноважень – окремих фіскальних преференцій, заохочувальної, принципової, попередньої та процесуальної підтримки), так й цільову роботу з інвесторами відповідної категорії щодо реалізації певних проектів, а також формування та здійснення інформаційно-презентаційної політики регіону через канали розповсюдження комерційної інформації.

Так, рішенням Запорізької обласної ради від 29.10.2009 №8 була затверджена Програма «Стратегія залучення інвестицій в економіку Запорізької області на 2009–2015 роки» (далі - Програма).

Програма передбачає вироблення єдиного комплексного підходу до формування та здійснення інвестиційної політики регіону, яка б охоплювала різноманітні сторони його життя та повинна забезпечити узгоджені дії вітчизняних та іноземних суб’єктів господарської діяльності, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та громадських організацій на цьому напрямі на основі використання економічного, інтелектуального та культурного потенціалу.

Впровадження Програми шляхом використання конкурентних переваг сприятиме не лише подоланню територіальних та структурних диспропорцій регіонального розвитку, але й створенню високопродуктивних робочих місць та підвищенню рівня життєзабезпечення мешканців Запорізької області.

Збільшення прямих іноземних інвестицій в економіку Запорізького регіону (2005-2008 рр.)

Обсяг прямих іноземних інвестицій на одного мешканця області в динаміці з 2004 - 2009 рр.

Мета та основні завдання

Мета Програми – входження Запорізької області до трійки лідерів серед регіонів України за кількістю залучених інвестицій в економіку, суттєве поліпшення інвестиційного клімату області, що активізує інвестиційну діяльність та створить умови для зростання надходжень іноземного капіталу в економіку області та сприятиме більш ефективному й оперативному розв’язанню існуючих проблем соціально-економічного розвитку області.

Реалізувати поставлену мету можна на основі проведення послідовної політики, спрямованої на підтримку інвестиційної діяльності на території області, відпрацьовування механізмів мобілізації бюджетних і позабюджетних фінансових ресурсів, альтернативних джерел фінансування та міжнародної технічної допомоги для реалізації інвестиційних програм, залучення зовнішніх інвестицій і підвищення ефективності їх використання.

Для цього за допомогою Програми необхідно розв'язати такі завдання:

1. Організаційне, інфраструктурне та інформаційне забезпечення для здійснення інвестиційної діяльності;

2. Привернути увагу вітчизняних і іноземних інвесторів до Запорізької області, розкрити привабливі для потенційних інвесторів характеристики області і представити її як перспективного партнера, забезпечити активну взаємодію з потенційними учасниками інвестиційного процесу з метою залучення їх до співробітництва;

3. Забезпечити просування інвестиційних проектів підприємств області;

4. Сприяти підприємствам області в залученні фінансових ресурсів:

- за допомогою інвестиційних інструментів активізувати модернізацію та технічне переоснащення підприємств металургійного, машинобудівного, енергетичного, хімічного комплексів та інфраструктури області;

- сприяти збільшенню обсягів інвестування в діяльність з виробництва, зберігання, переробки та доведення п родовольчої продукції до споживачів;

- провести поетапне обстеження земельних ділянок, які можуть бути використані в реалізації інвестиційних проектів з розробкою відповідних паспортів, що включають вартісну оцінку та вимоги щодо пріоритетів використання;

- забезпечити ефективну участь області в реалізації загальнодержавних цільових програм;

- здійснювати оцінку інвестиційного потенціалу області;

5. Здійснювати регіональну інвестиційну політику на основі таких засад:

- забезпечення підтримки інвестиційної діяльності на території області;

- забезпечення інвесторам рівних прав на одержання державної підтримки в інвестиційній діяльності;

- добір проектів для включення у відповідну інвестиційну програму області;

- надання інвесторам відповідно до чинного законодавства гарантій від інвестиційних ризиків;

- впровадження інститутів венчурного фінансування;

- корегування регіональної інвестиційної політики на основі моніторингу й аналізу інвестиційних процесів у Запорізькій області.

Відповідно до Стратегії регіонального розвитку Запорізької області на період до 2015 року, затвердженої рішенням Запорізької обласної ради від 06.06.2008 № 2, Стратегія залучення інвестицій в економіку Запорізької області на 2009-2015 роки повинна відповідати таким операційним цілям:

Операційна ціль 1. Розбудова інфраструктури регіону, забезпечення землевпорядкування, розмежування земель державної, комунальної та приватної власності та інвентаризації комунальної власності.

Операційна ціль 2. Підвищення ефективності використання індустріально-аграрного потенціалу області в забезпеченні сталого соціального розвитку.

Операційна ціль 3. Формування привабливого для інвестора іміджу Запорізької області.

Операційна ціль 4. Забезпечення інформаційної підтримки та маркетингового обслуговування інвестиційної діяльності.

Операційна ціль 5. Забезпечення інституційної підтримки інвестиційної діяльності. [1]

Для практичної реалізації зазначених операційних цілей Програмою передбачені заходи згідно з відповідним Планом, який визначає терміни та конкретних виконавців запланованих заходів, передбачає щорічне коригування визначених Програмою заходів та обсягів їх фінансування, враховуючи можливі зміни внутрішніх і зовнішніх умов їх реалізації та пропозиції місцевих органів виконавчої влади, структурних підрозділів облдержадміністрації та органів місцевого самоврядування.


Література:

1. Управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності Запорізької обласної державної адміністрації

http://www.investmentzp.org.ua/?go=katalog&catid=26&podcatid=55

2. Оцінка фінансового інвестиційного потенціалу регіонів України як невід’ємний елемент розробки стратегії соціально-економічного розвитку регіону / О.М. Любченко // Інвестиції: практика та досвід. – 2008. - №3. – С. 8-12.

4. Інвестиційна привабливість регіонів / Л.О. Петкова // Фінанси України. – 2008. - №9. – С. 40-46.

5. Інвестиційна привабливість міст та регіонів України // Страхова справа. – 2009. - №2. – С. 33-36.

6. www.ukrstatgov.ua.

7. За матеріалами Запорізької обласної державної адміністрації http://www.mfa.gov.ua/data/upload/publication/uk/ua/12751/23208.htm