За умовами ліцензії Національна телекомпанія має транслювати в ефір 81 відсоток власного телевізійного продукту, (до якого входить також створення дитячих телепрограм) фактично ж з 25,3 години добового обсягу мовлення лише 6,3 години, тобто 24,9 відсотка, становлять передачі,підготовлені творчо-виробничими об’єднаннями компанії [53].
У Першого національного, який має найбільше дитячих програм власного виробництва, чотири години на тиждень в ефірі транслюються наступні дитячі передачі: інформаційно-пізнавальна програма для підлітків «Індиго», щосереди - ток-шоу «Батьки і діти», щоп'ятниці - «Пазли». Телепередачі «Пазли» та «Батьки і діти» орієнтовані переважно на старший підлітковий вік – від 12 до 15 років та юнаків – від 15 до 17 років, тому ми не можемо віднести цей телепродукт до програм дитячої категорії. Сприводу цього до аналізу дитячих телепрограм, вони не увійшли.
Також щосуботи на телеканалі виходить тележурнал «Доки батьки сплять» та щонеділі «Підсумочки». Утім, як засвідчує Нацрада, УТ-1 все одно не дотримується визначеної кількості годин на програми для дітей.
«Антивірус для дітей» - це дитяча програма, що була створена у 2008 р. з використанням сучасних інформаційних, анімаційних і відео-монтажних технологій. Передача розрахована на дітей у віці від трьох років і триває 15 мінут. Слоган телепередачі «Антивірус для дітей» Вже стоїть біля дверей. Хутко ти його впускай – У мандрівку вирушай!» Трансляція здійснюється щонеділі в 9.15. Це міжнародний телепроект, автори якого - працівники української християнської мультимедійної студії «CLARA STUDIO». Незабаром цю передачу будуть дивитися діти Чехії, Італії й Іспанії.
Ця програма, базується на глибоких моральних цінностях. Оскільки Європейська цивілізація у своєму корені християнська, то програма намагається прищепити християнські ідеї, які можуть сприяти правильному духовному й ціннісному розвитку дітей. Місце розвитку подій у програмі - оформлена у вигляді системного блоку комп'ютера студія. Четверо дітей - два братики й дві сестрички - попадають туди за запрошенням віртуального друга - риби Іхтіс (гречок.«риба» - що вважається одним із найдавніших християнських символів) - анімований 3 d-персонаж. Пригоди героїв відбуваються під час мандрівок у мережі Інтернет. Разом з дітьми мандрує також Моба (мобільний телефон). Друзі Іхтіса: шалений професор, пожежники, винахідники, мандрівники та багато інших стають друзями дітей.
Звідки береться електроенергія, як грати в шахи, що таке палітра, де живуть пінгвіни, як виготовляють торти, чому повітряний куля літає - про це герої передачі, а з ними й глядачі, довідаються під час перегляду програми. Діти зможуть відвідати урок підготовки до пілотування, мореплавання, польоту у космос, тощо. У програмі можна побачити цікаві мультики та кліпи. Крім того, щораз діти зустрічають небезпеки, які з'являються у вигляді комп'ютерних вірусів. Від погрози дітей рятує антивірус Іхтіс. Виявляється, Іхтіс - ще й художник, що створює для дітей мультфільми про свого однойменного друга – Ісуса з Назарету. Кожну серію програми супроводжує відео кліп музичного дитячого гурту «Ковчег Ноя».
Мета такої програми – пізнавальна, адже Інтернет приховує потужний блок цікавої та корисної для інтелектуального розвитку дітей інформації. У програмі є також частини, які сприяють естетичному, музичному, художньому вихованню дітей, а також формуванню в них загальноприйнятих норм ввічливості. Відбір пізнавальної інформації здійснюють педагоги, враховуючи вік та вподобання сучасної дитини. Важливим моментом у розробці сценарію є постановка проблемних ситуацій, у які може потрапляти сучасна дитина. Програма дає добрі та безпечні для дитячої психіки розв’язання проблем, що сприяє розвитку позитивних психологічних стереотипів.
Авторами програми розроблений цікавий Інтернет сайт на основі програми для малюків і їх батьків. У перспективі – створення комп’ютерної гри. Такі розробки дозволять навчити дітей етикету користування всесвітньою комп’ютерною мережею, допоможуть виховувати в дітях бажання робити добро. (див. Додаток B)
Телепередача «Індиго» - телепродукт власного виробництва телеканалу. Як зазначає гучний слоган передачі, - це «програма для тих, хто прийшовши зі школи вмикає телевізор, для тих хто хоче дізнатися про різні аспекти життя». Передача охоплює дітей різного віку, переважно аудиторію молодшого та старшого підліткового віку. Пізнавально-розважальний тележурнал «Індиго» покликаний підтримати дітей-унікумів, стати цікавим другом підлітків, які хочуть цікаво вчитися, розвиватися і відпочивати. Програма виходить в ефір з 1 червня 2006 року. Ця програма для тих, хто проти спокою і шукає цікавих пригод у світі знань, розваг, людських стосунків, незалежно від кольору аури. Програма виходить у будні з понеділка по четвер в ефірі Першого Національного. «Індиго» дозволить глядачам ознайомитися з професіями і новинками техніки, потрапити до кіберпростору і відчути стихію невідомого. На юних телеглядачів чекають конкурси, подарунки, словом все що тільки можна уявити і навіть більше.
До щоденної теледобірки входять 5-6 сюжетів різної тематики, ведучі в студії подають пізнавальну інформацію в жартівливій формі та стилі спілкування підлітків. Щотижня – чотири передачі і - 20 сюжетів на будь-який смак. РУБРИКИ: «Мікс-інфо», «Не спати», «Парк шкільного періоду», «PRO ТЕСТ», «ДоХтор» та інші. (див. Додаток C).
«Підсумочки» - новини з погляду дітей. Це 10-хвилинна інформаційна програма, власного виробництва, що виходить в ефір телеканалу кожної неділі о 9.20. Ведучими «Підсумочків» є двоє дітей-ведучих – хлопчик і дівчинка, які дитячою мовою у простій і зрозумілій для своїх ровесників формі розповідатимуть про події в Україні та світі, які сталися за тиждень. Усе відбувається в стилі новин. У проекті задіяні діти від 10 до 13 років. Автором і керівником проекту є директор ТО програм для дітей та юнацтва Марія Литвиненко. Висвітлюються ці новини по-дитячому іронічно і навіть дещо цинічно, простою дитячою мовою та сленгом. У власних коротких сюжетах, діти ведучі висловлюють власну думку на події. Сучасна дитина сьогодні цікавиться різними сферами життя, прагнуть здобути знання, звичайні мультики їм стають вже нецікавими. Саме з цією метою на Першому Національному була створена програма «Підсумочки», яка може зацікавити не тільки дітей а й дорослих.
«Дитяче Евробачення» - це найпопулярніший європейський конкурс дитячої пісні, що кожного року транслюється в прямому ефірі Першого Національного телеканалу. «Дитяче Евробачення» проводиться з метою підтримки молодих талантів у галузі популярної музики, заохочення розвитку духу міжнародного змагання серед юних виконавців.
«Евробачення» - це не тільки Конкурс пісні, але й безкомпромісні перегони телевізійних можливостей. Картинка найвищої точності, операторська робота на майже космічних швидкостях і фантастична режисура.
Міжнародний конкурс – це сучасна високоякісна телевізійна передача, створена під егідою Європейської мовної спілки (ЄМС) спільно з дійсними членами ЄМС, як частина телевізійного обміну програмами мережі «Евробачення».
Національний відбір на участь у Конкурсі дитячої пісні організується та проводиться Національною телекомпанією України, як членом ЄМС, з метою визначення за допомогою конкурсного відбору виконавця та пісні, що представлятимуть Україну на Міжнародному дитячому пісенному конкурсі «Евробачення».
Національна телекомпанія України організовує та забезпечує підготовку конкурсантів до фінального етапу конкурсу наданням консультативних і спеціалізованих послуг висококваліфікованими фахівцями з: вокалу, хореографії, акторської майстерності, іноземної мови, сценографії тощо. А також виступає розпорядником Конкурсу, формує склад журі та визначає терміни і порядок проведення заходів «Дитячого Евробачення». (див. Додаток C).
«Поки батьки сплять» - це 20-хвилинна програма, власного виробництва Першого Національного телеканалу, що виходить в ефір кожної суботи та неділі близько 9 години, у ранковому блоці телепрограми. В цій програмі відомі люди розповідають чудернацькі історії з власного дитинства. Можна сказати, що цей телевізійний продукт спрямований до сімейного перегляду дітей і батьків.
«Крок до зірок» - відомий всеукраїнський дитячий телевізійний конкурс. Це популярна дитяча телевізійна передача, що транслюється в ефірі Першого Національного телеканалу щорічно. У конкурсі беруть участь талановиті, обдаровані, співучі діти України від 10 до 17 років. Цей проект дуже потрібен дітям для самовираження та ствердження особистості. Всеукраїнський телеконкурс відкриває шлях на велику сцену наполегливим та обдарованим дітям із всіх регіонів України, у тому числі - вихованцям інтернатів і дітям-інвалідам. На сцені маленькі співаки танцюристи і актори роблять свій перший крок. А кращих із кращих визначає компетентне журі - композитори, артисти, визнані діячі культури.
«Інтер» - загальнонаціональний телеканал. Він є незмінним лідером вітчизняного телебачення, завдяки чіткому дотриманню концепції сімейного каналу, що враховує потреби всіх соціальних і вікових груп населення. За підсумками 2008 року "Інтер" зі значним відривом випереджає інші телеканали за рейтингом та часткою за основним телевізійним аудиторіям: "4+", "18+" та "14-49". Середньодобові цифри "Інтера": ( Аудиторія "18+": рейтинг 3,6%, частка 24,1%; Аудиторія "14-49": рейтинг 2,1%, частка 16,9%; Аудиторія "4+": рейтинг 3,3%, частка 22,7%).[51] На телеканалі «Інтер» можна виділити наступні телепрограми, що адресовані дитячій аудиторії:
«Найрозумніший» - мегапопулярний телепроект на телеканалі «Інтер», що збирає біля екранів кожної суботи (в вечірньому блоці телеефіру) та з повтором щонеділі у ранковому блоці. Це популярне телешоу, з відомою російською ведучою Тіною Канделакі, яке диктує моду на знання, ерудицію та всебічний розвиток, та стабільно приваблює широку телеаудиторію в Україні та Росії. В телепрограмі приймають участь діти різного віку, що пройшли відбірні турніри та продемонстрували ерудицію у всіх царинах знань - від футболу до античного мистецтва. Передача складається з декількох турів, в яких юні знавці відповідають на різні тематичні запитання, доки не залишається головний переможець – «Найрозумніший».