У ліцензіях всеукраїнських телекомпаній переважно відсутні програми для дітей. У тих, що за умовами ліцензії мають час, відведений для дитячої аудиторії, він не перевищує двох годин, а в середньому становить 1 годину на добу. Вочевидь, цього недостатньо для належного забезпечення потреб юних глядачів. За даними моніторингу, проведеного Національною радою наприкінці минулого року, повністю дотримувалися вимог ліцензії щодо показу дитячих програм лише дві загальнонаціональні телекомпанії, а ще на двох узагалі не було зафіксовано таких програм. Якщо брати середній показник, то умови ліцензій у частині «дитячі передачі», за даними моніторингу, виконувалися мовниками менше ніж на 45% [50]. Нацрада по телебаченню й радіомовленню, що приймає рішення, кому видавати або не видавати ліцензію, підкреслює, що більшість телеканалів недержавного підпорядкування самостійно становлять свої пропозиції по наповненню телепродукцією. А це значить, що не тільки держава, але й сам телеканал вправі визначати, скільки ефірного часу віддавати дітям.
Крім того, дитячих програми власного виробництва на загальнонаціональних каналах обмаль. Для виконання ліцензійних зобов'язань щодо обсягу дитячих програм більшість телекомпаній показують кіно, розраховане на дитячу аудиторію, замість дитячих програм.
Якщо спробувати глянути на структуру дитячого віщання по каналах з погляду двох основних її складових - мультфільмів і дитячих програм,- то й тут необхідно відзначити домінування мультфільмів над програмами. Ефір дитячих програм на каналах становить меншу частку від усього дитячого віщання. Варто зазначити, що переважна більшість програм для дітей є розважальними, натомість бракує пізнавальних, які були би спрямовані на розвиток і виховання дитини. Формуючи сітку мовлення, програмні директори телеканалів, розміщують дитячі програми до ранкового ефіру. По будням дитячі мультфільми, мульсеріали та передачі на деяких каналах з’являються близько п’ятої-шостої годи ранку, а у вихідні транслюються в ефірі зазвичай після 9 години.
У вихідні дні телевізор дивляться більша кількість дітей, ніж по будням (різниця становить порядку 5%). Значна частина телепродукту що транслюють телеканали переважно мультфільми закордонного виробництва, серіали, фільми для дітей. Спеціалізовані дитячі передачі телевласники каналів майже не виробляють, тому окрім цих програм, діти дивляться майже все, що пропонує сучасне телебачення.
Рамки, що обмежують дитячу аудиторію віком від 4 до 12 років, на перший погляд, можуть здатися досить вузькими. Однак навіть у цих межах дитяча аудиторія не є однорідною. Інтереси 4-5 - літніх дітей значно відрізняються від інтересів дошкільників у віці 6-7 років, і у свою чергу й ті, і інші демонструють інші телепереваги, чим школярі 8-12 років.
Відомо, що аудиторія кожної програми носити «відбиток» аудиторії каналу в цілому. Крім того, портрет аудиторії програми багато в чому залежить від того, якого віку діти проявляють до неї цікавість. В аудиторії програм, що розраховані на найменших телеглядачів, значний вплив мають їхні батьки, а також інші дорослі, які при перегляді програми становлять дитині компанію. Діти старшого віку ( 8-12 років) частіше дивляться ті або інші програми без супроводу дорослих, і як наслідок, в аудиторії таких програм частка дорослих телеглядачів помітно нижче.
Спостерігаються деякі зміни популярності багатьох телеканалів в аудиторії країни. Так звані канали «першого ешелону» - «Інтер» і Студія «1+1» - залишаються лідируючою групою, уже протягом декількох років спільно залучаючи до телеперегляду близько 50% аудиторії. У порівнянні з минулими роками в січні та лютому 2009-го канали-лідери знизили свої показники та втратили провідні позиції за молодшою аудиторією у містах «50 тис.+». Окрім «Інтера» та «1+1» частка впала також у Першого національного і каналу ТЕТ, решті каналів десятки вдалося збільшити свої показники [61]. Варто підкреслити, що сьогодні українські телевиробники орієнтують свій контент переважно на молодіжну або зрілу аудиторію, віком від 14 до 45 років. Тому в рейтингах телеперегляду, та аналізі об’єму загальної аудиторії каналів, можна знайти телеглядачів різного віку, відмінного соціального положення, що різняться за гендерною класифікацією, окрім долі рейтингів, що припадають на дитячу аудиторію. Тобто дитяча цільова аудиторія як окремий сегмент медіаспоживання або об’єкт дослідження, на якого спрямований телевізійний контент (сітка мовлення), частково ігнорується телевиробником або повністю відсутня.
Отже розглянемо детальніше сітку мовлення п'яти загальнонаціональних українських телеканалів крізь призму дитячого віщання. Для аналізу були обрані українські телеканали, а саме: Перший Національний , ТЕТ, «Інтер», К1, «ТРК Україна», - дитячий контент яких, складається саме з телепередач для юних глядачів. Це відрізняє їх від телеканалів, що розміщують у своєму ефірі телепродукцію на кшталт мульт - та телесеріалів, а також художніх фільмів, та видають їх за дитячі телепрограми.
ЗАТ «Телерадіокомпанія Україна» — один з головних національних телеканалів країни. Основним акціонером телеканалу «Україна» є компанія Систем Кэпитал Менеджмент (99,93 % володіння), що розглядає медійний бізнес як один зі стратегічних напрямків своєї діяльності. Телеканал «Україна» охоплює всі групи телеглядачів. В сітці віщання каналу присутні інформаційні, пізнавальні, дитячі, розважальні, художні, спортивні телепрограми.
На дитяче мовлення на телеканалі «ТРК Україна» відведено 1,2-2 години для трансляції програми власного виробництва «Срібний апельсин» та мультфільмів. Цього сезону програма «Срібний апельсин» зазнала змін: від формату та нових ведучих до дизайну студії. Дитяча студія телебачення, за участю школярів, щодня в ранковому блоці телеефіру, транслює півторагодинне дитяче шоу «Срібний апельсин». Кілька років тому, ця дитяча передача стала призером Національної Телевізійної Премії «Телетріумф 2006-2007» [54]
У «Срібному апельсині» діти дізнаються про людські відносини, про те, що можна зробити своїми руками. Ведуча однієї з рубрик – майстриня Світлана, ділиться з дітьми вмінням робити з непотрібних речей яскраві та незвичайні іграшки та різноманітні вироби. Наприклад, веселого морячка або барвисту скриньку. В «Чарівній бібліотеці дядечка Дефіса» діти знайомляться із цікавими, іноді забутими книгами й згадують улюблених письменників. Засновники телепередачі за допомогою цієї рубрики, намагаються заохотити дитину до читання. На думку багатьох дослідників, саме такі рубрики на телебаченні здатні зацікавити дитину до подальшого ознайомлення з книгою, до того ж продаж дитячих книжок після показу в програмі, різко зростає. Ведучі читають дітям розповіді, що супроводжуються захоплюючими ілюстраціями, які оживають на екранах телевізорів. За допомогою цих яскравих кадрів, маленькі глядачі потрапляють до описаного місця в розповіді.
У рубриці «Звідки що береться» дітям розповідають про секрети виготовлення та створення різноманітних речей, предметів, тощо. Наприклад, як виготовляють взуття або печуть хліб. А в "Дитячих новинах" глядачі дізнаються про останні новини із життя різних міст України. Наприклад, яка вистава пройшла в ляльковому театрі або як школярі готуються до свят у різних містах України. У рубриці «Цікавинка» дітей очікують цікаві досвіди й відкриття.
Передача «Срібний апельсин» транслює добрі радянські мультики з колекції «Укранімафільма»та «Союзмультфільма», вона наповнена казковими персонажами й яскравими спецефектами. Передача відрізняється високою інтерактивністю: ведучі можуть подорожувати по малюнках дітей, купатися в річці, з намальованого холодильника дістаються справжні продукти, справжній пиріг можна поставити в намальовану духовку. Домогтися потрібної «чарівної» атмосфери дозволяє система, що включає в себе рішення ORAD ProSet і мікшерний пульт Ross Video Synergy 2. з Головною складовою комплексу є віртуальна студія Orad ProSet, що дозволяє домогтися високої якості картинки, що сполучить у собі віртуальні декорації із тривимірними об'єктами.
Реалістичні віртуальні декорації з 3D - графікою й анімацією створюються в ПО Orad 3Designer, а для керування цими декораціями й тривимірними об'єктами використовується ПО Maestro. Це проста, гнучка, інтуїтивно зрозуміла система. У ній використовується загальний інтерфейс типу drag-and-drop і локальне вікно попереднього перегляду. Дані вводяться в графічні шаблони локально або через запити до бази даних. Інструменти формування запитів дозволяють не тільки витягати дані з баз, але й легко маніпулювати й сортувати їх. Крім того, Maestro пропонує унікальний метод редагування сцен, що дозволяє операторам змінювати й навіть створювати нові сцени, не використовуючи складні дизайнерські пакети.
«Перший Національний» – єдиний в Україні телевізійний канал, який забезпечує покриття 97% території держави. Тому його програми орієнтовані на всі, без виключення, соціальні верстви населення, враховуючи і національні меншини. Національна телекомпанія України згідно з планом має у середньому на тиждень 252 години мовлення. За жанровою палітрою та тематичним спрямуванням канал УТ-1 можна сьогодні ідентифікувати як синтетичний, з домінантою інформаційної публіцистичних, науково-популярних, культурологічних, розважальних програм, кінопоказу, правових, спортивних,молодіжних, дитячих, та передач для родинного перегляду.