Смекни!
smekni.com

Фінансове право України, Воронова (стр. 97 из 98)

САНКЦІЯ (лат. запсп'оп — непорушна постанова)—1) частина норми права, у якій міститься вказівка на міру відповідальності за порушення диспозиції норми; 2) засіб економічного впливу, що застосовується до підприємств, організацій, які порушують договірну, фінансову, касову, кредитну дисципліну.

СВОП — банківська операція з обміну валют.

СИНЕКУРА (лат. ніпе сига — без турбот) •— переносно — високо оплачувана посада, яка не вимагає значної затрати зусиль для праці.

СОЦІАЛЬНІ ПОСЛУГИ — послуги, що надаються особам за рахунок ковггів Пенсійного фонду на умовах та в порядку, визначених Законом.

СОЦІАЛЬНЕ СТРАХУВАННЯ — загальнообов'язкове державне соціальне страхування в Україні є системою прав, обов'язків і гарантій, що передбачає надання соціального захисту у вигляді матеріального забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в Інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом. Залежно від страхового випадку є такі види С.с: пенсійне страхування; страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням; медичне страхування; страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності; страхування на випадок безробіття; інші види страхування, передбачені законом.

СПІВСТРАХУВАННЯ — розміщення одного ризику частками у кількох страховиків, але на кожну страхову суму видається окремий поліс.

СТРАХОВА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ-~ обсяг страхової відповідальності, перелік страхових випадків, передбачених у договорі страхування.

СТРАХОВА ОЦІНКА (вартість) — у майновому страхуванні вартість майна, що визначається для цілей страхування.

Фінансове право України

435

СТРАХОВА ПРЕМІЯ (страховий внесок, страховий платіж) — ціна страхової послуги або сума, що сплачується страхувальником страховику за зобов'язання відшкодувати збитки. Вона розраховується на підставі страхового тарифу.

СТРАХОВА ШКОДА — вартість повністю знищеного в результаті страхової події майна або знеціненої частини пошкодженого майна.

СТРАХОВЕ ВІДШКОДУВАННЯ (в різних галузях страхування має різні значення). У страхуванні життя — виплата страхувальнику або призначеному правонаступнику обумовленої суми при ■ здійсненні страхової події. При майновому страхуванні й осо-

бистому (крім страхування життя) відшкодування страховика скеровані на те, щоб страхувальник мав той самий матеріальний стан, якщо б страховий випадок не трапився.

СТРАХОВИЙ АКТ — документ, що засвідчує факт І обставини страхового випадку.

СТРАХОВИЙ ВІК — вікові обмеження для укладення договорів страхування людей і тварин.

СТРАХОВИЙ ВИПАДОК — подія (ризик), що описана в договорі, здійснення якої зобов'язує страховика відшкодувати збитки за майновим страхуванням І особистим. Якщо ж це пов'язано зі страхуванням життя — сплатити суму, про яку домовились страховик і страхувальник в договорі.

СТРАХОВИЙ ПОРТФЕЛЬ — сукупність застрахованих ризиків і розмір загальної страхової суми за всіма договорами як у страхової компанії, так і у страхового агента.

СТРАХОВИЙ ПОСЕРЕДНИК (агент, маклер, брокер) — особа, агентство або фірма, що здійснює посередництво між страхувальником І страховиком. Вони мають різний статус. Страховий посередник може бути співробітником страхової компанії. Агент, як правило, є співробітником зовнішньої служби, який пов'язаний із страховиком агентським договором і пропонує послуги цієї компанії. Брокер (маклер) — представник 'страховика (перестраховика), який забезпечує клієнту за оптимальних умов розміщення ризику в страховиків чи пере-страховиків.

СТРАХОВИЙ ПРОДУКТ — запропоновані страховиком клієнтам умови договору (поліса) в комплекті із відповідною ціною страхової послуги, що виражена у формі страхового тарифу.

СТРАХОВИЙ ПУЛ — добровільне об'єднання страховиків для спільного страхування великих і безпечних ризиків.

436

Л. К. Воронова

СТРАХОВИЙ РИЗИК — багатозначне поняття:

найменування конкретної небезпеки (пожежа, крадіжка); можливість настання страхового випадку; вірогідність здійснення цієї можливості,

СТРАХОВИЙ ТАРИФ (тарифна ставка) — відсоткова ставка від сукупної страхової суми або виражена в коштах платня з одиниці страхової суми.

СТРАХОВИКИ — страхові організації, що мають ліцензію на здійснення страхової діяльності і беруть на себе обов'язок за договором виплатити компенсацію страхувальнику або іншій особі, на користь якої укладено договір, у випадках настання страхового випадку. Вимоги, яким повинні відповідати страховики, встановлюються Законом.

СТРАХУВАЛЬНИКИ — юридичні особи та дієздатні громадяни, які уклали із страховиками договори страхування або є страхувальниками відповідно до законодавства. Вони сплачують страхові внески і одержують право на відшкодування збитків при настанні страхового випадку.

СУБВЕНЦІЯ (лат. зцЬуєпігє — прийти на допомогу) — бюджетна дотація, що має цільовий характер. С. — вид дольової грошової допомоги, яка надається з вищестоящого бюджету нижчестоя-щому чи будь-яким суб'єктам господарювання з чітким визначенням умов витрачання коштів. У разі порушення умов їх використання С. підлягає поверненню до вищестоящого бюджету.

СУБСИДІЯ (лат. зшкісіїит — підтримка) — сума, яка надається з вищестоящого бюджету нижчестоящому для фінансування цільових заходів. С. застосовується як один із методів бюджетного регулювання та має бути використана протягом бюджетного року.

ТЕНДЕР (англ. Іепсіег пропорція, заявка — обслуговувати) — пропозиція про поставку певного товару або виконання певних послуг.

ТОРГИ — метод укладення договорів купівлі-продажу, при якому покупець оголошує конкурс для продавців на товар з наперед визначеними характеристиками. Після порівняння одержаних пропозицій покупець підписує контракт з тим продавцем, який запропонував товар на більш вигідних умовах.

ТРАНСФЕРТ (фр. Ігапзіегі, від лат. Ігалзіего — переношу, переміщую)— ї) переведення іноземної валюти або золота з однієї країни в іншу; 2) передача права володіння Іменними цінними паперами.

ТРАНСФЕРТНІ ПЛАТЕЖІ — передатні платежі, тобто виплати населенню І приватним підприємцям, які проводяться з держав-

Фінансове право України

437

ного бюджету. Підрозділяються на субсидії підприємцям; сплату процентів за державним боргом; пенсії та допомоги населенню на соціальні потреби.

ФАКТОРИНГ — вид послуг, за якого банк бере на себе посередницькі операції при розрахунках між постачальниками і споживачами в умовах тимчасової відсутності коштів.

ФІНАНСОВА СИСТЕМА — сукупність взаємопов'язаних елементів фінансових відносин (фінансових Інститутів, ланок фінансів), ' за допомогою яких держава формує, розподіляє та використо-

вує грошові кошти. Ф.с. складається з: а) сукупності фінансових Інститутів; б) сукупності державних органів, які здійснюють фінансову діяльність. За допомогою Ф.с. держава здійснює фінансову політику, спрямовану на мобілізацію фінансових ресурсів, їх розподіл та використання з метою забезпечення економічних перетворень у країні.

ФІНАНСОВИЙ НОРМАТИВ БЮДЖЕТНОЇ ЗАБЕЗПЕЧЕНОСТІ

гарантований державою в межах наявних бюджетних ресурсів рівень фінансового забезпечення повноважень Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій та виконавчих органів місцевого самоврядування, що використовується для визначення обсягу міжбюджетних трансфертів.

ФІНАНСОВА ДИСЦИПЛІНА — сукупність вимог, установлених у законодавчому порядку відносно функціонування фінансового механізму держави, та обов'язків дотримувати їх всіма учасниками фінансових відносин.

ФІНАНСОВЕ ПРАВО — сукупність правових норм, що регулюють суспільні відносини в галузі фінансової діяльності. Ф.п. є самостійною галуззю права, яка характеризується певним предметом і методом. Предмет Ф.п. — відносини, що виникають під час безпосередньої мобілізації, розподілу, перерозподілу й використання централізованих і децентралізованих фінансових ресурсів держави з метою забезпечення виконання нею своїх завдань І функцій. Основним методом фінансово-правового регулювання є метод владних приписів, який притаманний галузям публічного права. Джерелами Ф.п. є правові акти органів законодавчої та виконавчої влади й місцевого самоврядування, у яких містяться норми Ф.п., насамперед Конституція України, акти Верховної Ради та Президента, Кабінету Міністрів України. Окреме місце серед джерел Ф.п. посідають акти (інструкції, листи, методичні вказівки) Національного банку та Міністерства фінансів України. Фінансово-правові норми взаємопов'язані, за своїм змістом поділяються на матеріальні та процесуальні. Вони диференціюються в розділи та Інститути

438

Л. К. Воронова

Ф.п. залежно від змісту врегульованих ними відносин. Зокрема, Ф.п. регулює відносини в галузі державного бюджету, бюджетних централізованих і позабюджетних фондів, державних доходів та видатків; бюджетного фінансування; страхування, банківського кредитування та розрахунків; грошового обігу; фінансового контролю.

ФІНАНСОВИЙ КОНТРОЛЬ — вид фінансової діяльності органів публічної влади та недержавних організацій, що має на меті забезпечення законності та фінансової дисципліни у процесі мобілізації, розподілу й використання грошових коштів держави. Ф.к. у процесі фінансової діяльності сприяє забезпеченню додержання законності, охороні власності, правильному та ефективному використанню бюджетних коштів І різних фондів, допомагає боротися з порушеннями фінансової дисцип-. ліни. Ф.к. в Україні здійснюється системою спеціальних органів: Рахунковою палатою Верховної Ради України, Міністерством фінансів України, НБУ, Державною податковою адміністрацією України, Державним казначейством України, Державною контрольно-ревізійною службою, аудиторськими фірмами.