Смекни!
smekni.com

Фінансове право України, Воронова (стр. 62 из 98)

8) особи, які прибули за плановими туристичними маршрутами туристично-екскурсійних установ та організацій, а також мандрують за маршрутними книжками;

9) чоловіки віком 60 років і старші, а також жінки віком 55 років і старші.

Але є й винятки. На території спеціальної економічної зони туристично-рекреаційного типу "Курортополіс Трускавець" курортний збір з осіб, які прибули за путівками та курсівками до санаторіїв, будинків відпочинку, пансіонатів та інших санаторно-курортних установ, справляється на загальних умовах.

Збір справляється з громадян, які прибули до курортної місцевості, за місцем їх тимчасового проживання, не пізніше трьох днів від дня прибуття. Справляння збору покладено на: по-перше, на адміністрації готелів та інші установи готельного типу при реєстрації тих, хто прибув; по-друге, на квартирно-посеред-

Фінансове право України

279

ницькі організації при направленні громадян, крім тих, які прибули за путівками туристично-екскурсійних установ та організацій на поселення до приватних будинків і квартир.

Збір за участь у бігах на Іподромі сплачують юридичні особи та громадяни, які виставляють своїх коней на змагання комерційного характеру.

Цей збір справляється адміністрацією іподрому до початку змагань, а його граничний розмір за кожного коня не має перевищувати трьох неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст. 9 Декрету "Про місцеві податки І збори" платниками збору за виграш на бігах є особи, які виграли у грі на тоталізаторі на іподромі. Цей збір справляється адміністрацією іподромів у момент видачі виграшу. А граничний розмір цього збору не має перевищувати 6 відсотків від суми виграшу.

Але сплата збору за виграш на бігах не звільняє громадянина від необхідності платити податок із доходів фізичних осіб із суми виграшу.

Відповідно до ст. 10 Декрету "Про місцеві податки і збори", збір із осіб, які беруть участь у грі на тоталізаторі на іподромі, справляється як відсоткова надбавка до плати, встановленої за учать у грі. Проте граничний розмір цього збору не повинен перевищувати 5 відсотків суми такої надбавки. Платником цього збору є кожен учасник гри. А справляє цей збір адміністрація іподрому у момент придбання гравцем квитка на участь у грі.

Під місцевою символікою розуміють герб міста чи іншого населеного пункту, назва або зображення архітектурних, історичних пам'яток. Дозвіл на її використання видається відповідним органом місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 12 Декрету "Про місцеві податки і збори", платниками збору за право на використання місцевої символіки є юридичні особи та громадяни, які використовують цю символіку з комерційною метою. Наприклад, підприємства, що використовують місцеву символіку в назві, дизайні упаковки своєї продукції або у назві самого підприємства.

Відповідно до ст. 14 Декрету "Про місцеві податки І збори", платники збору за проведення місцевих аукціонів, конкурсного розпродажу і лотерей — це юридичні особи та громадяни, які мають відповідний дозвіл на проведення таких заходів.

280

Л. К. Воронова

Регіональні відділення Фонду державного майна України

при проведенні аукціонного продажу сплачують цей збір на

загальних умовах, якщо органи місцевого самоврядування не

звільнили державні органи приватизації від сплати такого збо-

*-ру. Граничний розмір цього збору не повинен перевищувати

'0,1 відсотка від вартості заявлених на місцевий аукціон, кон-

^ курений розпродаж товарів або від суми, на яку випускається

лотерея.

Збір за право на проведення місцевих аукціонів і конкурсного розпродажу справляється за три дні до їх проведення, а на проведення лотерей — під час отримання дозволу на випуск лотереї. Граничний розмір збору за право на проведення лотерей із кожного учасника не повинен перевищувати 3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно ЗІ ст. 17 Декрету "Про місцеві податки і збори", збір за видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі — це плата за оформлення та видачу дозволів на торгівлю у спеціально відведених для цього місцях. Цей збір справляється з юридичних осіб та громадян, які реалізують сільськогосподарську, промислову продукцію та Інші товари залежно від площі торговельного місця, його територіального розміщення і виду продукції.

Граничний розмір цього збору не повинен перевищувати: по-перше, 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, для суб'єктів, які постійно здійснюють торгівлю у спеціально відведених місцях; по-друге, одного неоподаткованого мінімуму доходів громадян на день за разову торгівлю.

Термін дії дозволу на розміщення об'єктів торгівлі чинним законодавством не встановлено. Органи місцевого самоврядування у межах своїх повноважень, керуючись нормами ст. 15 Закону "Про систему оподаткування" і ст. 18 Декрету "Про місцеві податки і збори", самостійно встановлюють термін дії дозволу та порядок його отримання шляхом затвердження положення про зазначений збір. У багатьох регіонах України цей термін установлено в межах одного року.

Платники місцевих зборів самостійно розраховують суми податкових платежів на підставі рішень органів місцевого самоврядування. Терміни сплати податкових обов'язків і подання звітності встановлюються рішенням органу місцевого самоврядування.

Фінансове право України

281

На території Автономної Республіки Крим її владою введено 4 місцевих збори: 1) курортний; 2) на розвиток рекреаційного комплексу; 3) на розвиток муніципального транспорту загального користування; 4) збір з власників нерухомого майна за користування об'єктами інженерної інфраструктури. Курортний збір справляють санаторно-курортні, туристичні організації, міліція. Збір на розвиток рекреаційного комплексу повинні сплачувати суб'єкти підприємництва, що мають прибутки. Збір на розвиток муніципального транспорту повинні вносити суб'єкти підприємницької діяльності, що надають транспортні послуги і обслуговують пасажирів.

Незадоволення у місцевого населення викликав збір з власників нерухомості, які мають власні котеджі, вілли, тобто мають надлишок житлової площі, яку можна здавати в найм. Цей збір повинен надходити до селищних і районних бюджетів.

Контрольні запитання

1. Хто є платником податку на транспортні засоби?

2. Об'єкти оподаткування цим податком.

3. Як встановлюються ставки податку на транспортні засоби та порядок обкладання.

4. Суб'єкти плати за землю.

5. Об'єкт і предмет оподаткування земельної ділянки.

6. Порядок встановлення ставок земельного податку.

7. Суб'єкти малого підприємництва.

8. Хто не має права переходити на спрощену систему оподаткування?

9. Від сплати яких податків і обов'язкових платежів звільняються суб'єкти малого підприємництва?

10. Ставки єдиного податку.

11. Що є об'єктом патентування в галузі торгівлі?

12. Що таке спеціальний торговий патент?

13. Платники фіксованого сільськогосподарського податку.

14. Які податки і збори заміняє фіксований сільськогосподарський податок?

15. Місцеві податки, порядок їх сплати.

16. Місцеві збори, які зобов'язані збирати на місцях, і які збори місцеві органи збирають за своїми рішеннями.

.17. Які місцеві обов'язкові платежі справляють в Автономній Республіці Крим?

282

Л. К. Воронова

Глава 13. ІНШІ ДОХОДИ, ЩО ВКЛЮЧАЮТЬСЯ ДО БЮДЖЕТІВ ТА ГАРАНТІЇ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПОДАТКОВИХ ЗОБОВ'ЯЗАНЬ

• Закон України "Про систему оподаткування" об'єднує податки, АГ збори й обов'язкові платежі разом

• Бюджетна класифікація роз'єднує ці платежі, але включає і та-й кі, які не згадує Бюджетний кодекс

• Вивчаючи фінансове право, слід ознайомитися з усіма видами 'і обов'язкових платежів

§ 1. Неподаткові доходи

При розгляді різних податків, було з'ясовано їхні основні ознаки, зроблено висновок, що майже всі доходи бюджетів є обов'язковими платежами, та основне місце серед них займають податки. Закон України "Про систему оподаткування" виділяє доходи бюджету на податки і збори, називаючи останні обов'язковими платежами. Це призвело до того, що в цьому Законі регламентуються податки та обов'язкові платежі, до яких віднесені збори, мито, внески до Пенсійного фонду та до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, хоча між цими видами платежів є суттєва різниця.

За бюджетною класифікацією (розділ 1 "Класифікація доходів бюджетів") до податкових надходжень віднесені (крім різних податків): збори за спеціальне використання природних ресурсів (лісових та користування земельними ділянками лісового фонду); збір за спеціальне використання водних ресурсів; платежі за користування надрами; збір за геологорозвідувальні роботи, що виконані за рахунок державного бюджету; плату за використання інших природних ресурсів. Про сутність податків і податкових відносин мова йшла раніше, тому ще раз розбирати питання про те, що податки — це безеквівалентний для окремого платника платіж, не варто. Якщо людина користується природними дарами, за них треба платити, але не податок, а обов'язковий, встановлений державою, збір (платіж).

До податкових платежів віднесено і ввізне та вивізне мито (податки на міжнародну торгівлю) та кошти, отримані за здійснення консульських дій.

Фінансове право України

283

Проте, на нашу думку, мито, що справляє митниця, не варто відносити до податків. Хоча відомі вчені (наприклад, професори Д. А. Бекерська та О. М. Козирін) вважають митні платежі податками, ми їх все ж таки зарахуємо до неподаткових примусових платежів, оскільки їх вносять ті юридичні й фізичні особи, які одержують послуги від державних органів при перетині митного кордону. Митні органи справляють мито обов'язково, але без встановлення певного співвідношення із вартістю наданих послуг. Таким чином, мито відрізняється: 1) від інших видів неподаткових платежів тим, що це платіж на користь держави, місцевого органу або іншого публічного органу (а не на користь будь-яких установ); 2) він стягується примусово, а не включається в ціну цим платникам; 3) суб'єкту платежу надається послуга від митного органу (це ж не податок, за сплату якого індивідуально платник не отримає нічого); 4) послуга, що надається платнику мита, не співвідноситься з розмірами платежу, тобто це не просто збір1. М. П. Куче-рявенко вірно відмічає, що мито — це не тільки фіскальний інструмент, але й бар'єр, який не дозволяє ввезення конкурентоспроможних товарів на митну територію України.