Смекни!
smekni.com

Организация преступного сообщества 3 (стр. 3 из 6)

Юридичнi акти управлiння класифiкують за певними критерiями: за, юридичними властивосгями, за часом дiї, за територiсю дiї, за характером компетенцiї органiв, що видають акти управлiння, за органами, що видають акти, за формою вираження.

До актiв управлiння ставляться певнi вимоги, якi можна подiлити на:вимоги загального характеру; спецiально-юридичнi та органiзацiйно-технiчнi.

2. Дiя правових актiв органiв виконавчоi влади. Порядок підготовки, видання, припинення, змiни, зупинення i вiдмiни актiв управлiння.

Мета правових актiв — вiдповiдним чином впливати на суспiльнi вiдносини у сферi державного управлiння, на поведiнку учасникiв даних вiдносин. Це передбачае їх дiю, тобто фактичне застосування до рiзних конкретних обставин управлiнської дiяльностi закладених у їх змiстовi засобiв керуючого впливу. Мається на увазi виконання одностороннiх юридичновладних приписiв нормативного та iндивiдуального характеру, без чого саме прийняття правових актiв не має смислу.

Оскiльки акти управлiння виходять вiд повноважних органiв виконавчої влади (посадових осiб) i в них виражаються державнi iнтереси, постiльки на них поширюсться презумпцiя їх дiйсностi (правильностi). Вона означає, що прийнятий в належному порядковi i з дотриманням усiх вимог правовий акт управлiння дiє на протязi певного строку або ж до його офiцiйної змiни або вiдмiни. Такий акт обов’язковий до виконання усiма, кому вiн адресований.

Пiдготовка акта управлiння має пройти такi стадiї:

пiдготовка проекту акта;

узгодження проекту (вiзування);

• прийняття акта;

• реєстрацiя акта;

• доведення акта до виконавцiв.

Державну реєстрацiю нормативних актiв мiнiстерств та iнших органiв виконавчої влади здiйснюс Мiнiстерство юстицiї та управлiння юстицiї на мiсцях. Вони не тiльки реєструють юридичнi акти управлiння, але й контролюють стан додержання законодавства про державну ресстрацiю нормативних актiв, вносять пропозицiї про усунення виявлених порушень i

недолiкiв та притягнення до вiдповiдальностi посадових осiб, винних у

допущеннi порушень.

Державна реєстрацiя нормативних актiв проводиться протягом 10, а якщо має великий обсяг — 15 робочих днiв з дня, наступного пiсля надходження його до реєструючого органу. [2]

У державнiй реєстрацi буде вiдмовлено, якщо нормативний акт:

а) не вiдповiдає Конституцiї України;

б) видано з порушенням чинного законодавства, зокрема акт: порушує чи обмежує встановленнi законом права, свободи та законнi iнтереси громадян, пiдприємств, установ та органiзацiй;

в) виходить за межi компетенцiї органу, що його видав;

г) не вiдповiдає вимогам законодавства про мови;

д) не узгоджено з зацiкавленими органами, якщо таке узгодження вiдповiдно до чинного законодавства є обов’язковим;

е) викладено з порушенням правил правопису;

ж) не узгоджусться з дорученням, даним органу, що видав акт.

Слiд вiдзначити, що акти управлiння з питань, що зачiпають iнтереси мiсцевого населення, мають прийматись пiсля обговорення їх проектiв населениям.

Акти, виданi з порушенням вимог, якi до них ставляться, є дефектними. В залежностi вiд характеру й ступеня дефектностi акти управлiння подiляються на:

- акти первiсно недiйснi;

- акти недiйснi в силу оспорювання;

- акти вiдносно недiйснi (заперечнi).

Первiсно недiйсними актами є акти управлiння, якi не породжують юридичних наслiдкiв iз самого свого виникнення. Первiсно недiйсними можна назвати акти, якi мiстять вказiвки на скоєння протизаконних кримiнально карних дiй. Цi акти є недiйсними з початку їх видання, вони не спричиняють правових наслiдкiв навiть i без скасування їх особливою постановою органу влади або управлiння, рiшенням суду. Вони не пiдлягають виконанню.

Акти, недiйснi в силу оспорювання — це такi, що видаються з порушенням компетенцiї за предметом та обсягом правового регулювання. Цi акти мають оспорюватись в позовному порядку до суду, бути предметом прокурорського протесту, скасовуватися вищими органами управлiння.

Акти заперечнi — це такi акти, якi мiстять окремi незаконнi положения або технiчнi помилки; акти, в яких вiдсутнi реквiзити; акти, виданi з порушенням процедури, без належного кворуму i т.д. Вони є частково недiйсними, оскiльки їх доопрацювання, усунення незаконних приписiв повертає їм правову усталенiсть. Iнструментом заперечення дiйсностi цих актiв можуть стати протести прокурора, вiдповiднi дiї вищих владних i виконанчих iнстанцiй.

У чинностi актiв управлiння розрiзняють чотири юридичних стани:

припинення; зупинення; змiна; скасування.

Припинення — дiя закономiрна, така, що не зумовлена будь-якими екстраординарними подiями.

Пiдставами припинення дій актiв управлiння є:

а) загальноприйнято, що iз введениям у законну силу нового акта управлiння автоматично припиняє свою силу акт з того самого питания, виданий ранiше, хоча б у новому i не мiстилася вказiвка на його припинення;

б) закiнчення строку, на який було видано акт;

в) досягнення мети, поставленої перед актом (реалiзацiя правових вiдносин, виконання приписiв акта та iн.);

г) зникнення адресата акта (лiквiдацiя юридичної особи, смерть носiя прав та обов’язкiв).[8, 3.]

Зупинення, як i скасування актiв управлiння, обумовлюсться їхньою незаконнiстю, передбачає усунення порушень у порядку, передбаченому Конституцiєю, iншими законами України.

Зупинення дiї незаконних актiв — тимчасовий правовий захiд, що передує процесовi оспорювання законностi акта в судовому порядку. Зупинення дiї незаконних актiв управлiння є прерогативою органiв виконавчої влади, мiсцевого самоврядування, органiв з надвiдомчими наглядовими повноваженнями. Таким, наприклад, є зупинення актiв, пов’язане з фактом принесення прокурором протестiв у порядку загального нагляду на незаконнi акти.

Змiна приписiв акта може застосовуватися стосовно заперечних актiв, коли є потреба доредагувати окремi приписи, уточнити, доопрацювати реквiзитарну частину цих загалом правомiрних актiв. Є два способи вносити змiни в акти управлiння. Перший, коли змiни вносяться в текст ранiше прийнятого документа. i другий, коли вiдповiдний правовий документ викладається в новiй редакцi.

Скасування правового акта виявляється у визнаннi нечинним цiлого акта або окремих його приписiв, положень (заперечнi акти). Скасувати неправомiрнi акти можуть: Верховна Рада України; Президент України; Кабiнет Мiнiстрiв України; суди (районний, мiський, арбiтражний); iншi органи державної влади.

Юридичнi наслiдки видання неправомiрних актiв — це не тiльки їх припинення або скасування. Мають анулюватись, розпадатись i конкретнi правовiдносини, що утворились внаслiдок видання згодом скасованого акта. Мають бути скасованi також акти, виданi на виконання такого акта (вториннi, “похiднi” акти).[12.с.1О1]

Збитки, завданi актом, що визнаний нечинним, за позовом потерпiлої сторони, пiдлягають вiдшкодуванню за рахунок коштiв вiдповiдного органу управлiння.

Передбачена вiдповiдальнiсть i за необгрунтоване зупинення дiї або скасування актiв у виглядi вiдшкодування матерiальних збиткiв, завданих необгрунтованим зупиненням (скасуванням) акта управлiння.

Видання дефектних актiв управлiння, необгрунтоване зупинення або скасування актiв управлiння тягне за собою як матерiальнi, так i нематерiальнi, або моральнi наслiдки для органiв управлiння. До моральних наслiдкiв вiдносяться вибачення безпосереднє, письмове, через пресу органам та особам, яким завдано збиткiв будь-якого характеру.

Пiдставами скасування актiв управлiння є:

незаконнiсть акта;

практична недоцiльнiсть;

необхiднiсть замiни застарiлого акта новим, що вiдповiдає новим умовам та потребам.

Дуже коротко зупинимося на порядку офiцiйного оприлюднення нормативно-правових актiв та набрання ними чинностi.

Згiдно з Указом Президента України вiд 10 червня 1997р. № 503 “Про порядок офiцiйного оприлюднення нормативно-правових актiв та набрання ними чинностi”, закони України, iншi акти Верховної Ради України, акти Президента України та Кабiнету Мiнiстрiв України не пiзнiше як у 15-ти денний строк пiсля їх прийняття у встановленому порядку i пiдписання, пiдлягають оприлюдненню державною мовою в офiцiйних друкованих виданнях: Офiцiйному вiснику України, Вiдомостях Верховної Ради України, газетi кур’єр”.

Офiцiйне оприлюднення актiв управлiння здiйснюсться пiсля включения їх до Єдиного державного реєстру нормативних актiв iз зазначенням присвоєного їм реєстрацiйного коду.

Нормативно праві акти можуть бути опублiкованi i в iнших виданнях, але тiльки пiсля їх офiцiйного оприлюднення.

Нормативно-правовi акти Верховної Ради України i Президента України набирають чинностi через 10 днiв з дня їх офiцiйного оприлюднення.

Нормативно-правовi акти Кабiнету Мiнiстрiв України набирають чинностi з моменту їх прийняття, якщо ж вони визначають права та обов’язки громадян, то тодi набирають чинностi не ранiше дня опублiкування в офiцiйних друкованих виданнях.

Таким чином, мета правових актiв — вiдповiдним чином впливати на суспiльнi вiдносини у сферi державного управлiння, на поведiнку учасникiв даних вiдносин. Це передбачає їх дiю, тобто фактичне застосування до рiзних конкретних обставин управлiнської дiяльностi закладених у їх змiстовi засобiв керуючого впливу.

Пiдготовка акта управлiння проходить такi стадiї: пiдготовка проекту акта; узгодження проекту (вiзування); прийняття акта; реєстрацiя акта; доведення акта до виконавцiв.

У чинностi, актiв управлiння розрiзняють чотири юридичних стани:

припинення; зупинення; змiна; скасування.

Пiдставами припинення дiї актiв управлiння є: введення у законну силу нового акта управлiння з того самого питання; закiнчення строку, на який було видано акт; досягнення мети, поставленої перед актом; зникнення адресата акта.