Смекни!
smekni.com

Підприємницьке право, Старцев (стр. 9 из 49)

4. Згідно зі ст. 154 ЦК установчим документом акціонерно­го товариства є статут.

Зважаючи на дозвіл, що міститься у статтях 114, 153 ЦК щодо створення акціонерного товариства як однією, так і кількома фізичними і юридичними особами, законодавство передбачає необхідність укладення між засновниками, якщо їх декілька, договору, що визначає порядок здійснення ними спільної діяльності щодо створення акціонерного товариства, відповідальність перед особами, що підписалися на акції, і третіми особами. Цей договір не є установчим документом то­вариства, а отже, правовстановлювалміого значення не має.

Згідно з ч. 4 ст. 153 ЦК акціонерне товариство може бути створене однією особою чи може складатися з однієї особи у разі придбання одним акціонером усіх акцій товариства. Во­но не може мати єдиним учасником інший суб'єкт підприєм­ницької діяльності, учасником якого є одна особа. Відповід­но, якщо засновником акціонерного товариства є одна особа, єдиним документом, на підставі якого визначаються взаємо­відносини між ним і створеним ним акціонерним товарис­твом, є статут.

5. Законодавство України поділяє акціонерів на засновників
і учасників. Засновниками вважаються особи, які виконують
дії, пов'язані із заснуванням акціонерного товариства. Вони ук­
ладають між собою договір, що визначає порядок здійснення
ними спільної діяльності зі створення акціонерного товариства,
роблять повідомлення про намір створити акціонерне товарис­
тво, здійснюють підписку на акції, проводять установчі збори і
державну реєстрацію акціонерного товариства. Крім того, зако­
нодавство накладає на засновників обов'язок бути держателями
акцій на суму не менш як 25% статутного фонду і строком не
менше двох років.
2* 35


На вілміну від засновників, учасники акціонерного това­риства погоджуються зробити внесок до статутною фонду то­вариства, що створюється, проте не беруть на себе будь-які обов'язки із його створення1. Відповідно до ст. 28 Закону «Про господарські товариства» учасники купують акції при створенні акціонерного товариства на підставі договору з йо­го засновниками, а при додатковому випуску акцій у зв'язку із збільшенням статутного фонду — з товариством або іншим власником.

Класифікація акціонерних товариств

Згідно зі ст. 81 ГК акціонерні товариства можуть бути:

— відкритими;

— закритими.

Акції відкритого акціонерного товариства можуть розпов­сюджуватися шляхом відкритої підписки та купівлі-пролажу на біржах. Акціонери відкритого товариства можуть відчужувати належні їм акції без згоди інших акціонерів та товариства.

Акції закритого акціонерного товариства розподіляються між засновниками або серед заздалегідь визначеного кола осіб і не можуть розповсюджуватися шляхом підписки, купуватися та продаватися на біржі. Акціонери закритого товариства манні. переважне право на придбання акцій, шо продаються іншими акціонерами товариства.

20. Етапи створення акціонерного товариства

Законом «Про господарські товариства* передбачено чотири етапи, які повинні пройти засновники для створення акціонер­ного товариства:

— зробити повідомлення про намір створити акціонерне то­
вариство;

— здійснити підписку на акції (в разі створення відкритого
акціонерного товариства);

— провести установчі збори;

— здійснити державну реєстрацію акціонерного товариства.
Повідомлення про намір створення акціонерного товариства

робиться в засобах масової інформації; щоправда, коло таких засобів законодавством не визначене. В ньому вказується: найменування акціонерного товариства; мета створення і ді-


яльності; розмір статутного фонду; кількість, номінальна вар­тість і види акцій, що випускаються; склад засновників та ін­ші відомості1.

Суть підписки на акції полягає у внесенні особами, які бажа­ють стати акціонерами, на рахунок засновників не менше 10% вартості акцій, на які вони підписалися, після чого засновники видають Тм письмове зобов'язання про продаж відповідної кіль­кості акцій.

Засновники публікують у засобах масової інформації відпо­відно до вимог чинного законодавства інформацію про випуск акцій, зміст та порядок реєстрації якої встановлюються Держав­ною комісією з цінних паперів та фондовою ринку. Строк від­критої підписки на акції не може перевищувати шести місяців.

Після закінчення вказаного у повідомленні строку підписка припиняється. Якщо до того часу не вдалося покрити підпис­кою 60% акцій, акціонерне товариство вважається незаснова-ним. Особам, які підписалися на акції, повертаються внесені ними суми або інше майно не пізніш як через 30 днів.

До дня скликання установчих зборів особи, які підписалися на акції, повинні внести з урахуванням попереднього внеску не менше 30% номінальної вартості акцій. На підтвердження внес­ку засновники вилають тимчасові свідоцтва.

На відміну від відкритого акціонерного товариства, заснов­ники закритого акціонерного товариства повинні внести до дня скликання установчих зборів не менше 50% номінальної вар­тості акцій.

Якщо результати підписки свідчать про можливість ство­рення акціонерного товариства, відповідно до ст. 35 Закону «Про господарські товариства» засновники скликають уста­новчі збори. Вони скликаються у строк, зазначений у повідом­ленні, але не пізніше двох місяців з моменту завершення під­писки на акції.

Установчі збори акціонерного товариства визнаються право­мочними, якщо в них беруть участь особи, які підписалися більш як на 60% акцій, на які проведено підписку. Якщо через відсут­ність кворуму установчі збори не відбулися, протягом двох тиж­нів скликаються повторні установчі збори. Якщо і при повторно­му скликанні установчих зборів не буде забезпечено кворуму, ак­ціонерне товариство вважається таким, що не відбулося.



1 Дні.: Сумской Д Правосубъектность акционера по континентальному праву // Пія-прнс мниіітво, господарство і право — 2001. - f* 4. — С 26.

36


Диі : Яблонский Б Четыре шага к соманию Шаг первый // Закон н бизнес. -1998. - Ms 42. -С. И.

37


Рішення про створення акціонерного товариства, його до­чірніх підприємств, філій та представництв, про обрання ради акціонерного товариства (спостережної ради), виконавчих і контролюючих органів акціонерного товариства та про надання пільг засновникам за рахунок акціонерного товариства повинні бути прийняті більшістю у 3/4 голосів присутніх на установчих зборах осіб, які підписалися на акції, а інші питання — прос­тою більшістю голосів. Голосування на установчих зборах про­водиться за принципом: одна акція — один голос.

На установчих зборах акціонерного товариства вирішуються такі питання:

— приймається рішення про створення акціонерного това­
риства і затверджується його статут;

— приймається або відхиляється пропозиція про підписку на
акції, шо персвишує кількість акцій, на які було оголошено під­
писку (у разі прийняття рішення про підписку, що перевищує
розмір, на який було оголошено підписку, відповідно збільшу­
ється передбачений статутний фонд);

— зменшується розмір статутного фонду у випадках, коли в
установлений строк підпискою на акції покрита не вся необхід­
на сума, вказана у повідомленні;

— обирається рада акціонерного товариства (спостережна
рада), виконавчий та контролюючий орган акціонерного това­
риства;

— вирішується питання про схвалення угод, укладених зас­
новниками до створення акціонерного товариства;

— визначаються пільги, що надаються засновникам;

— затверджується оцінка вкладів, внесених у натуральній
формі;

— вирішуються інші питання відповідно до установчих до­
кументів.

Після прийняття установчими зборами рішення про ство­рення акціонерного товариства, проводиться його державна ре­єстрація в порядку, передбаченому Законом «Про державну ре­єстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців».

21. Товариство з обмеженою відповшальністю

Поняття товариства з обмеженою відповідальністю

Товариством з обмеженою відповідальністю є господарське товариство, що має статутний фонд, поділений на частки, роз­мір яких визначається установчими документами, і несе відпо-

38


відальність за своїми зобов'язаннями тільки своїм майном. Учасники товариства, які повністю сплатили свої вклади, не­суть ризик збитків, пов'язаних з діяльністю товариства, у межах своїх вкладів.

Характеристика товариства з обмеженою відповідальністю

1. Товариство з обмеженою відповідальністю має статутний фонд, поділений на частки. Ці частки є відображенням вкладів, що їх вносять учасники при створенні товариства з обмеженою відповідальністю. Відповідно до статутного фонду визначається мінімальний розмір майна товариства, який гарантує інтереси його кредиторів. Згідно з ч. 2 ст. 144 ЦК не допускається звіль­нення учасника товариства з обмеженою відповшальністю вш обов'язку внесення вкладу до статутного фонду товариства, у тому числі шляхом зарахування вимог до товариства.