Смекни!
smekni.com

Зобов`язальне право (Дзера) (стр. 74 из 196)

Договори поставки 339

ментах, а також прийняти ці товари від транспортної органі­зації з додержанням правил, передбачених законом, іншими правовими актами, що регулюють діяльність транспорту.

Одержання продукції від транспортної організації — це лише початковий моменту прийманні її. Остаточну перевірку відповідності одержаної продукції умовам договору, як правило, проводить одержувач на його складі за Інструкцією про порядок приймання продукції виробничо-технічного при­значення і товарів народного споживання за кількістю (від 15 червня 1965 р.) та Інструкцією про порядок приймання продукції виробничо-технічного призначення і товарів народ­ного споживання за якістю (від 25 квітня 1966 р.).

Правила, що регулюють перевірку продукції і товарів за кількістю та якістю, багато в чому збігаються, тому результати приймання часто оформляють одним актом. Це створює можливість подальшої уніфікації зазначених правил. Одно­часно перевіряють асортимент продукції та комплектність, тару, упаковку, маркування та відповідність їх вимогам стан­дартів, технічних умов або договору.

Перевірка продукції на складі одержувача проводиться у певні строки, незалежно від надходження рахунку та інших документів на продукцію. Так, вагу нетто І кількість товарних одиниць у кожному місці перевіряють одночасно з відкриван­ням тари, але не пізніше 10 днів з моменту одержання про­дукції. Для перевірки продукції за якістю при місцевій поставці надається 10 днів, при іногородній — не більше як 20 днів. Акт про приховані недоліки має бути складений протягом п'яти днів після виявлення недоліків, але не пізніше чотирьох міся­ців з дня надходження продукції до складу одержувача.

Якщо під час приймання продукції виявлено недостачу або порушення умов щодо якості, комплектності тощо, одержувач повинен зупинити перевірку і забезпечити зберігання одер­жаної продукції в умовах, які запобігають погіршенню якості або змішуванню її з іншою однорідною продукцією. Про пору­шення, виявлені під час перевірки, складають акт за підписа­ми сторін, уповноважених на приймання керівником під­приємства-одержувача.

Подальше правове оформлення результатів перевірки може бути здійснено одним із таких способів:

а) складання двостороннього акта за участю представника

340Глава 11

відправника або виготовлювача, якщо продукцію одержано в оригінальній упаковці або непорушеній тарі останнього. Виклик представника місцевого постачальника для участі в перевірці обов'язковий. Представника іногороднього відправ­ника викликають лише у випадках, передбачених обов'язко­вими правилами або договором;

б) відправник уповноважує на участь у прийманні іншу особу, яка перебуває в місці одержання продукції;

в) постачальник дає згоду на одностороннє приймання продукції покупцем;

г) у перевірці бере участь експерт бюро товарних експер­тиз або представник відповідної інспекції з якості;

д) якщо представники вищезазначених організацій не з'я­вилися, перевірка проводиться з участю компетентного пред­ставника іншого підприємства, виділеного керівником цього підприємства на прохання одержувача;

е) до перевірки можуть залучатися компетентні представ­ники громадськості самого підприємства-одержувача з числа осіб, затверджених для цього рішенням профспілкового комі­тету. Представниками громадськості не можуть бути мате­ріально відповідальні та підлеглі їм особи.

Результати перевірки продукції оформляють актом; його підписують усі особи, які брали участь у перевірці, і затвер­джує керівник підприємства-одержувача. Акт приймання з необхідними додатками до нього є підставою для пред'явлен­ня претензій і позовів у зв'язку з порушенням умов договору.

Розрахунки за поставлену продукцію здійснюються, за за­гальним правилом, безпосередньо між відправниками і одер­жувачами. Якщо відповідно до чинних правил у розрахунках за продукцію бере участь підприємство, яке не є стороною за договором, то воно щодо розрахунків користується правами і несе обов'язки сторони за договором. Порядок і форми роз­рахунків визначаються в договорі відповідно до чинних бан­ківських правил.

За ст. 752 проекту ЦК України покупець оплачує товари, що поставляються, з додержанням порядку і форми розра­хунків, передбачених договором. Якщо угодою сторін порядок і форми розрахунків не визначені, розрахунки здійснюються платіжними дорученнями. У разі, коли в договорі передбаче­но поставку товарів окремими частинами, що входять до ком­плекту, оплата товарів покупцем проводиться після відванта-

Договори поставки 341

ження (вибірки) останньої частини, що входить у комплект, оскільки інше не обумовлено договором. Якщо договором передбачено, що оплата товарів здійснюється одержувачем (платником) і він безпідставно відмовився від оплати або не здійснив оплату товарів у встановлений договором строк, постачальник має право зажадати оплати поставлених товарів від покупця.

Під час виконання договору поставки може виникнути по­треба внести зміни або доповнення до окремих його умов. Закон забороняє односторонню відмову від виконання зобо­в'язання або односторонню зміну умов договору, за винят­ком випадків, передбачених спеціальним законодавством. Сторони можуть подовжити дію договору на новий строк. Зміна, розірвання або подовження дії договору оформляють­ся додатковою угодою, яку підписують сторони, чи шляхом обміну листами, телеграмами тощо.

Положеннями про поставки передбачено випадки, коли покупець має право в односторонньому порядку відмовитися від виконання договору, зокрема: а) при поставці продукції з відхиленнями за якістю від нормативної документації; б) при завищенні постачальником ціни на продукцію тощо. Покупець може також відмовитися від передбаченої договором продук­ції (повністю або частково) за умови, що він повністю відшко­дує постачальникові збитки, спричинені такою відмовою.

Відповідно до ст. 957 проекту ЦК України одностороння від­мова від виконання договору поставки (повна або часткова) допускається у разі істотного порушення договору однією сто­роною. Порушення договору постачальником припускається як істотне у разі: 1) поставки товарів неналежної якості з недоліками, які не можна усунути у прийнятний для покупця строк; 2) неодноразового порушення строків поставки.

Порушення договору покупцем припускається як істотне у разі: 1) неодноразового порушення строків оплати товарів;

2) неодноразової невибірки товарів. Угодою сторін можуть бути передбачені інші підстави для односторонньої відмови від виконання договору поставки або односторонньої зміни його умов. Договір поставки вважається відповідно зміненим або розірваним з моменту одержання стороною повідомлення іншої сторони про односторонню відмову від виконання дого­вору, якщо інший термін не передбачений у повідомленні або не визначений угодою сторін.

Глава 11

§ 5. Правові наслідки порушення договору поставки

Сторони повинні вживати всіх необхідних заходів щодо виконання договорів поставки. Порушення умов договору призводить до невигідних майнових наслідю'в для його учасників. Часто це завдає шкоди і загальнодержавним інтересам. У системі стимулюючих засобів, разом із засоба­ми заохочення, важлива роль належить майновій відпові­дальності, а також засобам оперативного впливу на право­порушника.

Відповідальність за невиконання або неналежне виконан­ня договору поставки настає у формі відшкодування збитків і неустойки (штрафу або пені). За загальним правилом, неус­тойка у договорі поставки є заліковою, бо збитки відшкодо­вуються лише в частині, не покритій неустойкою. Лише у випадках недопоставки або поставки продукції неналежної якості чи некомплектної покупець стягує з постачальника встановлену неустойку і, крім того, завдані такою поставкою збитки без зарахування неустойки. Застосування санкцій є правом (а не обов'язком) сторони за договором.

Розглянемо наслідки порушення сторонами найголовніших умов договору поставки.

Невиконання постачальником свого обов'язку передати покупцеві певну кількість продукції в обумовленому асорти­менті та у встановлений строк може виявитися у таких пра­вопорушеннях, як прострочення поставки або непоставка та недопоставка. Прострочення поставки або недопоставка — це однотипні правопорушення, бо в разі недопоставки прострочено поставку якоїсь частини (партії) продукції в обу­мовлений строк. Тому правові наслідки цих правопорушень однакові.

У разі прострочення поставки або недопоставки поста­чальник сплачує покупцеві неустойку, розмір якої залежить від вартості непоставленої у встановлений строк продукції. Виходячи з принципу реального виконання зобов'язання (статті 207 і 208 ЦК), постачальник повинен поповнити недо-поставлену кількість продукції в наступному періоді у межах строку дії договору.

Договори поставки 343

Відповідно до пунктів 2 і 3 ст. 748 проекту ЦК України за довгостроковим договором кількість товарів, недопоставле-них постачальником в окремому періоді поставки, підлягає поповненню у наступному періоді (періодах) у межах того року, в якому допущено недопоставку товару, якщо інше не передбачено у договорі. Товари, поставлені одному одержу­вачеві понад кількість, передбачену в договорі або відванта-жувальній рознарядці, не зараховуються у покриття недопос­тавки іншим одержувачам і підлягають поповненню поста­чальником, якщо інше не передбачено у договорі.