Смекни!
smekni.com

Зобов`язальне право (Дзера) (стр. 101 из 196)

У договорі зазначаються строк і вартість виконання робіт, а у тих випадках, коли виконання передбачених договором робіт виходить за межі календарного року, в договорі також встановлюються обсяги і вартість робіт на перший рік. До до­говору додаються як його невід'ємна частина кошторис на передбачені договором проектно-розвідувальні роботи, довідка замовника про забезпечення фінансування цих робіт, графік строків надання замовником необхідних для проекту­вання вихідних даних і строків закінчення передбачених до­говорами робіт і в необхідних випадках документ про особливі умови виконання проектних робіт, а також додається завдан­ня на проектування.

Відповідно до ст. 10 Арбітражного процесуального кодексу України розбіжності, що виникають під час укладення госпо­дарських договорів, розглядають керівники підприємств та організацій або уповноважені ними особи.

За наявності заперечень щодо умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться позначка в договорі, і у 20-денний строк на­правляє другій стороні два примірники протоколу розбіж­ностей разом з підписаним договором.

Сторона, яка одержала протокол розбіжностей, зобов'я­зана також протягом 20 днів розглянути його, докласти зусиль до врегулювання розбіжностей з другою стороною, ввести в договір усі прийняті пропозиції, а ті, що залишилися неврегульованими, передати в той самий строк на вирішення арбітражного суду,

471

Договори підряду в капітальному будівництві

Якщо сторона, що одержала протокол розбіжностей, щодо умов договору, який оснований на державному замовленні, не передасть неврегульовані розбіжності на розгляд арбітражного суду у встановлений строк, пропозиції іншої сто­рони вважаються такими, що прийняті. В інших випадках договір вважається не укладеним.

Зміст договору. Права та обов'язки замовника. Відпо­відно до договору на виконання проектних і розвідувальних робіт на замовника покладається обов'язок забезпечити підрядчикові можливість виконання робіт у строки, передба­чені договором, а також у визначеному обсязі надати підряд­ній організації необхідні для проектування вихідні дані.

Замовник також зобов'язаний протягом п'яти днів з дня підписання договору визначити свого відповідального предс­тавника і повідомити про це підрядчика. На відповідальну особу покладаються обов'язки, пов'язані з прийманням вико­наних робіт, а також координація поточних питань виконання проектних робіт.

Якщо договір передбачає виконання розвідувальних робіт, у разі потреби замовник також зобов'язаний надати підряд­чикові робочу силу, будівельні матеріали, транспортні засоби, приміщення для зберігання інструментів і матеріалів. Ці пос­луги надаються за договірними цінами.

У тому разі, коли проектні роботи виконуються на місці будівництва, замовник має безоплатно надати робочі примі­щення, а також з оплатою у встановлених розмірах житлові приміщення для розміщення проектувальників.

На замовника покладається обов'язок одержання відпо­відних документів про відчуження і відведення земельних ділянок, а також оформлення права проведення вирубок лісу під час виконання розвідувальних робіт (у тому числі й одер­жання відповідних документів).

Замовник зобов'язаний забезпечити затвердження вико­наних підрядчиком проектних робіт і повідомити проектуваль­ника про розгляд документації, що її затверджує, не пізніше як за 5 днів до встановленого строку.

Як і за будь-яким сплатним договором, замовник повинен своєчасно оплатити рахунки за виконані роботи. Крім того, замовник має розрахуватися з підрядчиком за всі виконані роботи в разі їх припинення або консервування, а також компенсувати

472Глава18

підрядчикові всі його додаткові витрати, спричинені припиненням робіт.

Права замовника полягають у тому, що він може вимагати від проектної організації—підрядчика виконання всіх покла­дених на нього договором обов'язків.

Права та обов'язки підрядчика. Згідно з договором підряду проектна організація зобов'язана виконати проектні роботи в межах установлених строків і вартості, якщо інше не зазначено в договорі. Протягом п'яти днів з дня підписання договору проектна організація повинна призначити головно­го інженера проекту (головного архітектора), який є відпові­дальним представником проектної організації з питань, пов'я­заних з виконанням передбачених договором робіт, і повідо­мити про це призначення замовника. Підрядчик повинен погодити виконувані роботи із зацікавленими організаціями, а також захищати їх у відповідних інстанціях, де вони затвер­джуються. Підрядчик зобов'язаний забезпечити належну якість документації і всіх виконаних робіт, відповідність їх ус­тановленим технічним вимогам. Проектна організація на ви­могу замовника зобов'язана своїми силами і за свій рахунок усунути всі виявлені недоліки в роботах, які було виконано.

Відповідальність сторін. За невиконання або неналежне виконання обов'язків, покладених на них договором, сторони несуть взаємну майнову відповідальність як у формі сплати неустойок, так і у формі відшкодування збитків. Генеральний підрядчик відповідає перед замовником за виконання всіх умов, передбачених договором або додатковою угодою. Таку саму відповідальність перед генеральним підрядчиком несе субпідрядчик.

Якщо порушено строки виконання робіт встановлені дого­вором, генеральний підрядчик сплачує замовникові, а субпідрядчик — генеральному підрядчикові за кожний простроче­ний день, але не більш як за ЗО днів, пеню у розмірі 0,01 від­сотків від вартості робіт, не виконаних у встановлений дого­вором строк. У разі прострочення виконання робіт понад ЗО днів подальше нарахування пені припиняється, і генераль­ний підрядчик (субпідрядчик) сплачує замовникові — гене­ральному підрядчикові неустойку в розмірі 1 відсотка від вар­тості робіт за договором.

Замовник несе відповідальність перед генеральним підрядчиком за передачу вихідних даних у строки, передбачені

Договори підряду в капітальному будівництві 473

договором, та за своєчасну оплату рахунків генерально­го підрядчика й акцептованих ним рахунків субпідрядчика за роботи, виконані за договором. Якщо ці строки порушено, за­мовник сплачує підрядчикові (субпідрядникові) за кожний прострочений день, однак не більш ніж за ЗО днів, пеню в розмірі 0,01 відсотка від вартості робіт, не виконаних через несвоєчасне надання даних для проектування. У разі прост­рочення понад ЗО днів подальше нарахування пені припи­няється, і замовник одноразово сплачує неустойку в розмірі 1 відсотка від вартості відповідних робіт.

Коли замовник прострочив платежі генеральному підряд­чикові або його субпідрядчикам, він сплачує їм пеню в розмірі 0,01 відсотка від суми простроченого платежу. Аналогічні санкції застосовуються до замовника і в тих випадках, коли проектні роботи виконуються на його письмове замовлення.

Такі види і розміри неустойки випливають з Правил про до­говори на виконання проектних і розвідувальних робіт. Вони є чинними для випадків, коли проектування здійснюється в межах державного замовлення. В інших випадках сторони можуть визначати в договорі будь-які розміри неустойки за порушення окремих зобов'язань (у тому числі формулювати їх з урахуванням Правил).

Проектна організація відшкодовує замовникові фактичні збитки, завдані неналежною якістю проектної документації, в сумі, що не покривається неустойкою, але не більше ніж вартість передбачених договором проектних робіт. Встанов­лена на цей випадок неустойка має бути в межах 4 відсотків від вартості робіт, які підлягають виправленню. Неустойка стягується у випадку, якщо підрядчик не усуне недоліки в роботах у зазначені сторонами строки.

§ 6. Договір на виконання будівельних і монтажних робіт. Договір субпідряду

Поняття та предмет договору. Договір підряду на капітальне будівництво — це угода між замовни­ком і підрядчиком, відповідно до якої організація-підрядчик зобов'язана збудувати передбачений договором об'єкт згідно

474Глава 18

з проектно-кошторисною документацією в обумовлені дого­вором строки, а організація-замовник зобов'язана забезпе­чити належні умови для будівництва (передати проектно-кош­торисну документацію, своєчасно забезпечити фінансуван­ня, оформити потрібні дозволи тощо, а також прийняти збу­дований об'єкт і оплатити його вартість за кошторисом. Цей договір укладається як між юридичними особами, так і з учас­тю громадян, і має консенсуальний, двосторонній і сплатний характер (як і договір на виконання проектних і розвідуваль­них робіт).

Предметом договору є збудований відповідно до затвер­дженої документації об'єкт, зданий державній комісії і підго­товлений до експлуатації.

Визначення предмета договору підряду протягом тривало­го періоду викликало в юридичній літературі жваві суперечки. Більшість авторів наполягали на тому, що предметом догово­ру підряду на капітальне будівництво є результат будівельних та інших суміжних робіт, тобто об'єкт будівництва. Деякі, на­впаки, вважали, що предмет договору — це власне процес виконання робіт або ще ширше—діяльність підрядчика, спря­мована на створення об'єкта та його здачу. Припускалася й можливість подвійного предмета, тобто такого, який скла­дається з двох елементів: виконання робіт і їх результату. Ці основні напрями дискусії зазнавали різних модифікацій.

Очевидною підставою для таких дискусій була позиція за­конодавства, яке у договорі підряду на капітальне будівництво (на відміну від інших підрядних договорів) ризик випадкової загибелі предмета договору поклало не на підрядчика, а на замовника. Однак це положення, яке викликало справедливу критику, було скасоване з прийняттям Правил про договори підряду на капітальне будівництво від 26 грудня 1986 р. За таких умов ^немає будь-яких підстав для того, щоб предмет підрядного договору в будівництві визначати інакше, ніж у за­гальному договорі підряду, а саме — як результат будів­ництва. Така позиція підтверджується і п. 2.5 Положення про підрядні контракти в будівництві, згідно з яким замовник виступає покупцем виконаних підрядчиком робіт.