Смекни!
smekni.com

Застосування норм права (стр. 3 из 4)

Вся діяльність суб'єктів (посадових осіб, державних органів, приватних юридичних осіб, громадських організацій і гро­мадян) зводиться до певних етапів або стадій процесу засто­сування правових норм. Таким чином, в механізм правозастосування необхідно включити і основні стадії (етапи) пра­возастосувальної діяльності.

В теоретичній літературі по-різному розглядають цей процес і виділяють в одних випадках три, а в інших — шість стадій.

Найбільш доцільно виділити шість стадій, оскільки всі вони мають самостійне і важливе значення в процесі правозастосувальної діяльності. До них можна віднести:

1) аналіз і вивчення фактичних обставин справи, встанов­лення юридично значимих фактів і їх оцінка;

2) вибір нормативного акта відповідної норми права, яку належить застосувати до них;

3) перевірка справжності і правильності тексту, визначен­ня меж дії та юридичної сили правової норми;

4) аналіз змісту і тлумачення правової норми;

5) прийняття рішення по справі і оформлення в індивіду­альному акті застосування правових норм;

6) доведення цього рішення до суб'єктів, яких вони стосу­ються, і його виконання, використання або дотримання.

Разом із тим потрібно підкреслити, що залежно від спе­цифіки професійної діяльності ці етапи (стадії) можуть зміню­ватись. Наприклад, для слідчого першим етапом застосу­вання норм права може бути збір, оцінка і закріплення до­казів по справі. В цивільних і господарських справах віднос­но угод першим етапом застосування правових норм буде аналіз і вивчення договірних зобов'язань або угод, які за­ключались між суб'єктами. В трудових правовідносинах — це, можливо, вивчення умов контракту, якщо він заключався. Свою особливість має прийняття адміністративних рішень, які приймають на підставі різноманітної інформації і повинні враховувати потреби, інтереси і правові наслідки того чи іншого рішення.

Таким чином, механізм застосування правових норм вклю­чає в себе діючу систему права і законодавства; правові прин­ципи, які відповідають соціальному призначенню правової дер­жави і громадянського суспільства; систему суб'єктів правозастосувальної діяльності, їх професійну правосвідомість і пра­вову культуру, які виступають від імені держави або уповно­важені державною владою; стадії процесу застосування пра­вових норм; індивідуально-правові акти по реалізації і конк­ретизації правового регулювання суспільних відносин, що на­правлені на охорону соціальних цінностей і законних прав суб'єктів суспільних відносин.

Застосування правових норм має організуючий техніко-юридичний аспект. В зв'язку з цим воно виступає у вигляді професійної діяльності юристів, адміністрації підприємств і організацій, яка має творчий характер і направлена на реалі­зацію нормативно-правових актів. Ця професійна діяльність здійснюється в спеціальних процедурно-процесуальних фор­мах, які закріплені в діючому законодавстві. Сюди відно­ситься пізнання і аналіз справ, збирання і оцінка доказів, процедура винесення рішень і т.п.

В юридичній літературі одні спеціалісти першу стадію засто­сування правових норм називають: «Вивчення фактичних да­них і обставин справи — основна стадія застосування право­вих норм» (Ю.Н.Бро). Інші вважають, що процес встановлен­ня фактичних даних і вибір правової норми — це по суті єди­ний і нерозривний процес (П.О.Недбайло). Треті з позицій управлінської діяльності вважають, що це збирання і оцінка інформації, яка необхідна для прийняття рішень (С.С. Алєксєєв).

Такий підхід свідчить про те, що для різних державних органів і посадових осіб ця діяльність має різні відтінки і значення. Всю цю діяльність можна назвати як спеціальне пізнання фактичних обставин справи. Юридичне пізнання має ціленаправлений характер по вивченню, збиранню, ана­лізу фактичних обставин справи в зв'язку з практичними завданнями. Воно має локальний характер і обмежені зав­дання — вирішення конкретних справ і конкретизація пра­вового регулювання, а не вивчення закономірностей і суті державно-правових явищ. Цей вид пізнання характеризується особливими прийомами (методами), формами встановлен­ня фактів, які регламентуються законодавством.

Правове пізнання складається із двох головних різновидів: 1) пізнання правових норм — юридична основа застосуван­ня права; 2) пізнання фактичних обставин справи — фак­тична основа справи. Правове пізнання може бути безпосереднім і опосередкованим. Наприклад, районний суд, роз­глядаючи справу про розподіл житлового будинку, виїжд­жає на місце його знаходження, безпосередньо оцінює, ана­лізує, а потім в судовому засіданні приймає рішення. Сюди можна віднести і слідчий експеримент і т.п. Ці два види пізнання доповнюють одне інше. їх застосування залежить від потреб конкретних справ. Найбільшу ефективність має поєднання цих двох форм пізнання.

В процесі застосування правових норм вивчаються факти минулого (в ретроспективі) і сучасні, а можливо і ті, які наступили після вчинення правопорушення, в тому числі особа правопорушника, сімейний стан, стан здоров'я, пра­цездатність тощо. Всі обставини можна поділити на три групи:

1) обставини, що вказані в нормі права і мають вирішаль­не юридичне значення. Їх можна назвати прямими обстави­нами. Тому під юридичними фактами слід розуміти ті об­ставини, з якими закон пов'язує юридичні наслідки, а не тільки ті, які визивають виникнення, зміну чи припинення конкретних правовідносин;

2) обставини, із наявністю чи відсутністю яких норма не пов'язує певні юридичні наслідки в формі правовідносин, але які суттєво впливають на рішення. Найчастіше такі об­ставини передбачені в інших нормативних актах;

3) обставини, які мають певне значення для справи, але не несуть юридичного змісту. Такі обставини не впливають на кваліфікацію, але їх вивчення обов'язкове. Наприклад, при­чини і умови, що породжують правопорушення

З юридичними фактами і обставинами справи надзвичай­но тісно пов'язані докази. Суть і призначення доказів полягає в їх здатності виступати в якості засобів встановлення обставин справи. Докази по своєму призначенню і суті яв­ляються в основному однаковими в усіх сферах застосуван­ня права. Будь-які фактичні дані, які мають властивість вста­новити обставини справи, є доказами. Розмежування доказів в окремих галузях застосування правових норм провадиться по їх процесуальній формі. Наприклад, докази в адміністра­тивному праві, судові докази тощо.

В загальнотеоретичному плані докази повинні розглядатися в якості інформації про обставини справи. Інформація стає доказовою лише тоді, коли вона опрацьована, узагальнена, перевірена зі сторони компетентних посадових осіб, виходячи із певних об'єктивних критеріїв, а не суб'єктивних поглядів.

Всі докази мають характер відносності і допустимості. Відносність доказів — це вказана в законі інформація про використання в якості доказів тільки тих даних, які мають відношення до справи. Допустимість — це передбачена в законі форма використання суб'єктами певних засобів до­казування.

Всі докази можна класифікувати по процедурно-процесу­альній формі на такі види:

1) офіційні документи;

2) показання громадян;

3) письмові докази;

4) протоколи і акти, які фіксують різні дії і події;

5) речові докази;

6) висновки експертів.

В ст.65 КПК України закріплено, що доказами в кримі­нальній справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган дізнання, слідчий і суд встановлюють наявність або відсутність суспільне небезпеч­ного діяння, винність особи, яка вчинила це діяння, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються показаннями свідка, потер­пілого, підозрюваного, обвинуваченого, висновком експер­та, речовими доказами, протоколами слідчих і судових дій та іншими документами.

Велике значення для застосування правових норм має оцін­ка фактичних обставин справи і доказів на підставі норм права, яка веде до встановлення об'єктивної істини по справі.

Аналіз і вивчення конкретних юридичних справ, а також оцінка юридичних фактів і вибір правової норми веде до встановлення об'єктивної істини по справі.

Істина в юридичних справах повинна бути повною, точ­ною, дійсною і об'єктивною. Разом із тим потрібно врахову­вати дві обставини:

1) відповідно до правового пізнання в процесі застосуван­ня правових норм істина носить обмежений характер по предмету і змісту. На відміну від теоретичного пізнання тут не ставиться завдання виявити всі властивості, зв'язки, соці­ально-політичну чи економічну суть. Ця істина обмежена рамками нормативно-правових актів. Вона може бути обме­жена недопустимістю з метою добитись істинності, використовуючи неправові заходи (насилля, психічний тиск, обман тощо). В деяких справах'її не можна встановити в зв'язку з неможливістю добитись доказів по справі. Тому Криміналь­но-процесуальний кодекс України передбачає припинення кримінальної справи в зв'язку з недоведенням звинувачення. Зокрема в ст.6 КПК України вказується, що кримінальну справу не може бути порушено, а порушена справа підлягає закриттю: 1) за відсутністю події злочину; 2) за відсутністю в діянні складу злочину, а також з інших мотивів;

2) в окремих випадках можливі відступи від принципу об­'єктивної істини в силу певних зовнішніх і суб'єктивних причин: характер соціально-політичного устрою, характер і суворість вимог законності. В кожному суспільстві є факто­ри, які негативно впливають на встановлення об'єктивної істини.

В нашому законодавстві передбачені процесуальні гарантії по встановленню об'єктивної істини по кожній конкретній справі: обов'язок посадових осіб всебічного вивчення спра­ви, відповідальність за завідомо фальшиві показання, про­типравні заключения експертів, оскарження і опротестування рішень і вироків тощо.