Смекни!
smekni.com

Божественна комедія Данте (стр. 5 из 5)

Сам художній метод Данте виступає сполучним мостом між естетичними системами античності і середньовіччя. Якщо в античній трагедії самі незвичайні речі відбуваються цілком природно, то в середньовічній традиції важливе місце займає надприродність, чудесність, яка відбувається. У Данте ж ще сильний середньовічний мотив мучеництва, але є відсутнім другий стовп естетичної системи середньовіччя - надприродність, чарівництво. У "Божественній комедії" Данте та ж природність надприродного, реальність нереального (реальні географія пекла і пекельний вихор, що носить закоханих), що наявні у античній трагедії. Так, він точно позначає відстань від однієї ступені гори чистилища до іншої, рівне росту трьох чоловік, при описі незвичайного проводить для наочності порівняння з добре відомими речами, райські сади зіставляє з квітучими садами своєї батьківщини.

Значення поеми Данте в становленні нової системи художніх цінностей, названої Ренесансом, важко переоцінити. Велике його значення й у морально-релігійному плані. Так, саме після Данте в церковному навчанні з'являються конкретні образи диявола і різних демонів, до того існувавших лише умоглядно. Саме Данте додав їм плоть і почуттєвий образ. Сам принцип побудови дантевського Ада, сцени якого є вираженням сутності самого гріха, - це порушене сприйняття світу, постановка в центрі того, що центром не є.

Суть його Ада полягає в тому, що людина, страждаючи від свого гріха, усе рівно йому піддається. Тобто, не зовнішні сили, а сама людина ввергає себе в пекло. Ті, хто в стані перебороти гріх, виявляються в чистилище. Таким чином, подорож по загробному світі є подорож по людській душі, це опредмеченние пристрасті кожної людини.

Т. Альтицер називає Данте (так само як Лютера, Мільтона, Блейка і Гегеля) апокаліптичними мислителями. “Прикладом опозиційного апокалиптического руху може служити радикальний рух францисканців, у підтримку якого виступив Данте в "Раї". Будучи у своїх оцінках занадто різань, він заявляє, що подібно тому, “як Гомер зруйнував релігійний світ стародавності, а Вергілій - мир класичної доелліністичної релігії, Данте цілком знищив історичний авторитет і положення католицької церкви..." .

Сам Данте в листі до Кан Гранді делла Скеля затверджував, що його "Комедію" варто піддати "багатозначному тлумаченню" [10], маючи у виді прийняте в середньовіччя чотириразове тлумачення Писання: 1) "історичне", тобто фактичне тлумачення; 2) "алегоричне"; 3) "тропологическое" ("повчальне); 4) "анагогічне" (піднесене, сакраментальне).

З приводу поеми Данте написані томи коментар і сотні книг, дисертацій і монографій. Щорічно випускається величезна кількість нових статей (серія “Читання Данте” і ін.), йому присвячуються наукові конференції.

А в 1989 р. був знятий науково-популярний фільм “Пекло Данте (Великобританія) про одній з частин безсмертного твору Данте, але самої загадковий (режисер – Питер Гринуей).

Питання про жарову приналежність “Комедії” черезвичайно складний, кожна нова думка ще одна ступінь у тих сходах, що, сподіваюся, у майбутньому приведуть нас до розуміння цієї проблеми. Надєждін Н. П. більш цільно охарактеризував “Божественну Комедію”: “Дантовское утвір був і залишився єдиним: йому належить власна форма, який не може дати ніякої назви естетична технологія”.

Твір з'являється перед нами величним готичним собором, воно увібрало в себе все краще епохи , що передує життя автора, нововведення його часу, воно ж випередило розвиток літературного процесу на багато століть уперед. Будинок Бога ніколи не обмежений рамками людської фантазії. Чимало важливу роль тут грає одкровення ниспосланное понад. Тому “Божественна Комедія” не скована канонами, середньовічний тип перетворюється в особистість, а попутно Данте відкриває поезію людських пристрастей і характерів.

Прототипом головного героя мають честь бути і гомерівський Одіссей, і вергілієвський Еней, одночасно з цим центральний персонаж, основа для величезної кількості більш пізніх образів, навіть шекспірівський Гамлет за своє коротке життя проходить усі кола Ада, зустрічаючи на своєму шляху і неправда, і гордість, і братовбивство, і жалюгідну людську сутність.

Остання частина “Комедії” залишає нам надію на придбання райських благ, якщо не в земній сутності, то в Раї. Не хотілося б стверджувати, що твір Данте потрібно прирівнювати до універсального путівника для бажаючих бути прилічених до лику святих, але можливо однієї з задач автор і мав прагнення показати людству наскільки глибоко воно загрузло в болоті гріха і наскільки ще довгий шлях до порятунку.

Список використаної літератури

1. Аверинцев С. Пекло// Міфологічний словник (Аншба А., Мелетинский Е.). - М.: Сов. енциклопедія, 1990.

2. Альтицер Т. Росія й апокаліпсис// Питання філософії. - 1996. - № 7.

3. Андрєєв Д. Роза світу. - М.: Товариство "Клишников-Комаров і До", 1993. – Кн. II, гл. I. - С.38.

4. Андрєєв М. Час і вічність у "Божественній комедії"// Дантовские читання. - М., 1979.

5. Бахтин М. Естетика словесної творчості. - М.: Мистецтво, 1986.; Бахтин М. Час і простір у романі// Питання літератури. – 1974. - № 3.

6. Борхес Х.Л. Дев'ять есе про Данте (предисл. А.А. Фридмана) // Питання філософії. – 1994. - № 1.

7. Голенищев-Кутузов И.Н. "Божественна комедія"// Данте. Божественна комедія. - М.: Наука, 1967 (АН СРСР. Літ. пам'ятники).

8. Гуревич А.Я. Категорії середньовічної культури. - М.: Мистецтво, 1984.

9. Данте А. Пекло // Данте. Божественна комедія (пров. М. Лозинского). – М.: Наука, 1967.

10. Данте А. Малі добутки. - М., 1969.

11. Мандельштам О. Розмова про Данте. - М.: Мистецтво, 1967.

12. Мокульский И.С. Данте // Історія закордонної літератури. Середні століття і Відродження / М.П. Алексєєв, В.М. Жирмунський, С.С. Мокульский, А.А. Смирнов. – 4 изд. – М.: Вища школа, 1987. - С.157-163.