Ільюшин Сергій Володимирович (1894-1977) - авіаконструктор, академік, генерал-полковник. Під керівництвом С.В. Ільюшина розроблені літаки Іл-2 та Іл-10, що склали основу штурмової авіації країни під час Великої Вітчизняної війни, бомбардувальники, пасажирські літаки, а також ряд досвідчених і експериментальних літаків. С.В. Ільюшин був керівником перших Всесоюзних планерних змагань у Коктебелі, протягом десяти років керував планеризму в країні.
Яковлєв Олександр Сергійович (1906-1989) - авіаконструктор, академік, генерал-полковник. Під керівництвом О. С. Яковлєва створені масові навчальні літаки УТ-2, винищувачі Як-1, Як-7, Як-9, Як-3. Винищувачі "Як" відрізнялися оптимальним поєднанням швидкості, озброєння і маневреності. А. Яковлєв один з творців перших реактивних літаків, першого надзвукового фронтового бомбардувальника Як-28, першого літака вертикального зльоту і посадки Як-36, навчальних і спортивних літаків; пасажирських; ряду досвідчених і експериментальних літаків. А. С. Яковлєв учасник змагань у Коктебелі зі своїми планерами АВФ-10 і АВФ-20.
Туполєв Андрій Миколайович (1888-1972) - авіаконструктор, академік, генерал-полковник. Під керівництвом А. М. Туполєва створено понад 100 типів літаків, 70 з яких будувалися серійно. На його літаках встановлено 78
світових рекордів, виконано близько 30 видатних перельотів. Туполєв виховав плеяду видатних авіаційних конструкторів і вчених, які очолили
літакобудівні ОКБ. У їх числі В. М. Петляков, П. О. Сухий, В. М. Мясищев, А. І. Путилів, В. А. Чижевський, А. А. Архангельський, М. Л. Міль. Під керівництвом Туполєва проектувалися бомбардувальники, розвідники, винищувачі, пасажирські, транспортні, спеціальні рекордні і морські літаки. З 1908 р. А. Туполєв член повітроплавного гуртка. Перші польоти на планері здійснив у 1910 р.
Корольов Сергій Павлович (1907-1966) - вчений, Головний конструктор ракетно-космічних систем, основоположник практичної космонавтики, академік, пілот. У 1924 р., будучи студентом КПІ, брав участь у спорудженні планерів, продовжив у Москві після перекладу в МВТУ. З 1927 року неодноразово брав участь у Всесоюзних зльотах в смт. Коктебель. У 1930 р. на планері З. Королева СК-3 "Червона зірка" вперше в історії.
Шереметєв Борис Миколайович - конструктор планерів, учасник багатьох змагань у Коктебелі. На планерах Ш-5 було встановлено ряд досягнень, перевищували світові. Планери Ш-5, Ш-10, Ш-18 будувалися серійно.
Анохін Сергій Миколайович (1910-1986) - заслужений льотчик-випробувач, полковник, заслужений майстер спорту, Герой Радянського Союзу. Проводив випробування літаків на перевернутий штопор, зліт Міг-19 з катапульти, літака на флатера, на штопор важких літаків. Закінчив Вищу льотно-планерну школу в Коктебелі. Встановив ряд рекордів на горі Узун-Сирт.
Степанчонок Василь Андрійович (1901-1943) - льотчик-випробувач. Проводив держвипробування винищувачів конструкції А. Туполєва та М. Полікарпова. Поклав початок впровадження вищого пілотажу на планерах. У 1930 р. вперше в світі виконав петлю Нестерова на планері. Керував льотної частиною низки Коктебельський змагань. Конструктор авієтки С-1. Загинув у випробувальному польоті на одній з модифікацій літака І-185. На
попереднику цього літака загинув В. Чкалов.
Расторгуєв Віктор Леонідович (1910-1945) - льотчик-випробувач. Закінчив Вищу льотно-планерну школу. Провів льотні випробування на перевернутий штопор Як-3.
Учасник кількох змагань на г. Узун-Сирт. Встановив ряд Всесоюзних і світових рекордів на тривалість і дальність польоту. Загинув при випробуванні літака Як-3 з ракетним двигуном.
Головін Павло Георгійович (1909-1940) - полярний льотчик, Герой Радянського Союзу. Брав участь у льодовій розвідці, проведення суден в Арктиці, висадці полярної експедиції І. Папаніна. Першим пролетів над Північним полюсом. Учасник планерних змагань у Коктебелі. Встановив світовий рекорд тривалості польоту (14 годин 42 хв. 25.10.1932 р.). Загинув при випробуванні літака.
Висновок:
Історія вітчизняного планеризму - це історія багатьох досягнень науки в льотній справі, ланцюг наукових відкриттів, що дозволив розробити нові теоретичні закони, рухати вперед і техніку, і практику польотів. Дивно, але планеризм "захоплював" у свою орбіту радіотехніку, фізику, астрономію, метеорологію, аеродинаміку й багато інші науки.
Додаток
Планер А-3 з розмахом крила 5 м і площею несущої поверхні 9 м2 на якому здійснював свої польоти Арцеулов.
I Всесоюзні планерні випробування.
Весна 1925 р. кращі планеристи країни, серед них був К.Яковчук прийняли участь в міжнародних змаганнях в Німеччині.
Планер Корольова "Червона зірка" СК-3.
Використана література:
1. Грибовський К.В. Развитие транспортного планеризма. - М.: Машинобудування, 1993. - 176с.
2. Антонов О.К. Планеры, самолеты. - К.: Наукова думка, 1990. - 504с.
3. Замятін В.М. Планеры и планеризм. - М.: Машинобудування, 1974. - 248с.
4. Винокуров А.Д. Большие крылья. - М.: Досааф, 1976. - 112с.
5.Стефановський П.М. Крылья: Из истории планеризма и авиастроения. - М.: Воєнвидат, 2007. - 159с.