Тим часом, Хмельницький задумав приєднати до України Молдавію, одруживши свого сина Тимоша на дочці молдавського господаря Василя Лупула. Але Тимош загинув під час бойових дій в Молдові проти гетьманської опозиції.
У 1651р. Відбулася вирішальна битва під Берестечком. Внаслідок зради татар, козацьке військо отримало значні втрати. Хмельницький був змушений підписати Переяславську угоду.
Під кінець 1653р. в Україну вирушило московське посольство Бутурліна й у січні 1654р. в Переяславі відбулася рада гетьмана зі старшиною й полковниками, а потім з народом, яка вирішила передати Україну під царську протекцію. Щоправда, вже 18 січня виникли перші ускладнення - Бутурлін відмовився присягати від імені царя в тому, що Москва не порушуватиме вольностей станів і боронитиме Україну від поляків... Відмовилися присягати цареві київський митрополит з духовенством, місто Чорнобиль, Полтавський , Кропивнянський, Уманський і Брацлавські полки, Іван Богун та Іван Сірко. Але загалом присяга пройшла без поважних виступів.
"Уряд України виробив конкретні умови приєднання і передав царському уряду. Цей документ відомий в історії як Статті Б.Хмельницького, або Просительні статті й відображає бажання панівних класів до майбутнього устрою України в складі Росії.
Статті 21 березня розглянув царський уряд. Деякі з них були відхилені або перероблені. Затверджені в останньому варіанті вони отримали назву Березневі статті та "Жалувана грамота царя Олексія Михайловича Війську Запорізькому 27березня 1654року"." [9]
Сам договір було укладено в Москві і він був схожим на попередні угоди з Туреччиною й іншими країнами. Україна зберігала широку автономію в галузі адміністрації, судівництва, збору податків, мала велику армію (60 тисяч), затверджувалися давні права всіх станів. Московський цар отримав право тримати в Києві військову залогу з воєводою, гетьман був зобов’язаний сповіщати царя про свої відносини з іншими країнами та про вибори нового гетьмана та ін.
Пізніше вже було зрозуміло, що обидві сторони не збираються виконувати вказані у договорі умови, бо у кожного залишався свій погляд, свої плани. Як стало відомим, цар вирішив підкорити собі Україну, у боях українців проти організованих виступів поляків, на яких в свою чергу давила Москва; цар займав сторонню позицію, намагаючись послабити позицію Хмельницького , а його козаків та й армію вцілому використати на свою користь, для завоювання Литви та Білорусі. Але Хмельницький знайшов собі нового союзника – шведського короля Карла-Густава X .
В останні роки свого життя Хмельницький намагався приєднати до України західні землі. В цьому йому допомагав шведський король, який виконуючи свої зобов¢язання, захопив більшу частину Польщи. Перша половина 1657р. була кульмінацією у розвитку молодої держави, у цей час роль України та гетьмана значно зросла, але нажаль влітку ситуація кардинально змінилася.
З причини свого захворювання Хмельницький, вже не міг особисто керувати могутньою державою. В цей час польський народ підняв народну війну.
Богдан Хмельницький помирає 6 серпня 1657 р. у Чигирині.
“ Частина України вийшла з-під влади Польщі. Панівні класи України зміцнили своє економічне і політичне становище. Значно полегшалося становище селян, оскільки польські феодали були вигнані з України і селяни, котрі жили на цих землях, стали вільними”.[10]
ВИСНОВКИ
Важко переоцінити вплив, що його справив на перебіг української історії Б.Хмельницький. Хмельницький відновлює український політичний організм там, де він давно перестав існувати, створює могутнє високоорганізоване військо з юрби некерованого селянства і козаків; у гущі народу, зрадженого старою верхівкою, він знаходить і згуртовує довкола себе нових діяльних ватажків. І, що найважливіше, у суспільстві, позбавленому впевненості у собі й виразного відчуття самобутності, він відроджує почуття гордості і рішучості боронити свої інтереси. Незалежно від тонкощів наукових оцінок, український народ завжди проявляв любов до “батька Богдана“. У свідомості величезної більшості українців, починаючи з тих часів аж дотепер, Хмельницький залишається великим визволителем, героїчною постаттю, яка силою своєї індивідуальності й розуму підняла їх з багатовікового паралічу бездіяльності та безнадії й вивела на шлях національного і соціально-економічного звільнення.
Оцінюючи історичні виступи наших давніх нащадків можна сказати, що Українська держава відбулася, але в зародковому стані: справжньої державності в неї не було, а була часткова, сильно обмежена автономія. Умови договорів царська влада постійно не виконувала і весь час намагалась переписати їх у власну користь. Наступні гетьмани, хоч і якимось чином відстоювали незалежність, але регулярно погоджувались на переоформлення міждержавних угод в гірший для нас бік.
Але треба пам¢ятати, що саме Хмельницький підняв свій народ з вікового занепаду і наклав відбиток свого творчого духа на всю наступну українську історію.
ЛІТЕРАТУРНІ ДЖЕРЕЛА
1. Грабовецький В. “Західноукраїнські землі в період народно-визвольної війни 1648 - 1654 р. р.” - Київ, 1972 р.
2. Грушевський М. "Ілюстрована Історія України " – Київ, 1992р.
3. Дорошенко Д.І. "Нарис Історії України" – Львів, 1991р.
4. Коваленко Г. "Українська Історія" - Київ, 1993р.
5. Крип`якевич І. “Історія України” - Львів, 1991 р.
6. Кульчицький В., Тищик Б. " Історія держави і права України" - Львів, 2000р.
7. Субтельний О. “Історія України” - Київ, 1993р.
[1] "Українська Історія" Г.Коваленко - «ВЕЛЕС» . Київ-1993р. Розд. X, стор. 106
[2] "Нарис Історії України" Д.І.Дорошенко – Вид.: «Світ» 1991р. Том ІІ, розд. І, стор. 246
[3] "Історія держави і права України" В.Кульчицький, Б.Тищик – Вид.: «ТРІАДА ПЛЮС»;Л.:- 2000р., розд.V, стор. 96
[4] "Українська Історія" Г.Коваленко - «ВЕЛЕС» . Київ-1993р. Розд. X, стор. 99
[5] "Нарис Історії України" Д.І.Дорошенко – Вид.: «Світ» 1991р. Том ІІ, розд. І, стор. 249
[6] "Ілюстрована Історія України " М.Грушевський – Київ, «Наукова думка» 1992р. Част.: IV, стор. 282
[7] "Нарис Історії України" Д.І.Дорошенко – Вид.: «Світ» 1991р. Том ІІ, розд. І, стор. 250
[8] "Нарис Історії України" Д.І.Дорошенко – Вид.: «Світ» 1991р. Том ІІ, розд. І, стор. 253
[9] "Історія держави і права України" В.Кульчицький, Б.Тищик – Вид.: «ТРІАДА ПЛЮС»;Л.:- 2000р.Розд.V, стор.102
[10] "Історія держави і права України" В.Кульчицький, Б.Тищик – Вид.:«ТРІАДА ПЛЮС»;Л.:- 2000р.Розд.V, стор.103