30 червня Конго було офіційно проголошено незалежною державою. Країна зіткнулася з величезними труднощами: бідність, убогість, племінна рознь, прагнення західних монополій утримати пануючі позиції в економіці. З від'їздом бельгійців виявилися складнощі, що наростали в організації управління політичним і економічним життям. Катастрофічно не вистачало підготовлених кадрів - до проголошення незалежності всього 17 конголезців мали дипломи університетів, тобто закінчену вищу освіту. Отримання незалежності не вирішувало всіх цих проблем. Невдоволення корінного населення вилилося в анархічні акції проти білих, що мали місце в липні. Почався масовий виїзд білих поселенців з країни, що ще більше дезорганізувало її суспільне і економічне життя.
Скориставшись безладдям, що мало місце, бельгійці в липні перекинули в найбільш великі міста Леопольдвіль і Елізабетвіль своїх парашутистів. Почалося озброєне втручання в справи Конго. У тому ж липні Чомбе, що орієнтувався на західні монополії оголосив про відділення самої багатої провінції країни Катанги, що володіла найбільшими природними ресурсами. Бельгійці підтримали главу уряду провінції Чомбе. Після цього і в деяких інших провінціях Конго зміцніли сепаратистські рухи.
У ситуацію, що склалася, вирішили втрутитися великі держави. СРСР підтримував Лумумбу, діяча лівої орієнтації з домішкою марксизму. Китай обіцяв Лумумбі "братську допомогу" і натякнув на можливість послати в Конго своїх добровольців. Перспектива проникнення в Африку Москви або Пекіна стривожила Вашингтон, що не бажав відкрито підтримувати традиційний колоніалізм. Американська адміністрація Ейзенхауера вирішила залучити ООН до урегулювання ситуації в Конго. За порадою Вашингтона конголезькі лідери звернулися в Раду Безпеки ООН. 15 липня 1960 р. Рада Безпеки більшістю голосів прийняла резолюцію про направлення в Конго сил ООН для відновлення порядку в країні. Ці сили ( "блакитні шоломи") чисельністю 20 тис. чоловік були сформовані з контингентів, наданих 27 країнами, в основному африканськими, але в їх формуванні не брали участь постійні члени Ради Безпеки ООН. Бельгійські парашутисти повинні були бути виведені з Конго. Сили ООН в якійсь мірі сприяли відновленню порядку у великих містах, але в їх мандат не входила боротьба з сепаратистами провінцій, що відділилися.
Лумумба вирішив звернутися за допомогою до Радянського Союзу, щоб забезпечити перекидання урядових військ в бунтівні провінції. На його прохання СРСР в кінці серпня направив в Конго 20 транспортних літаків з екіпажами і 100 грузовиків, а також групу радників. Дії Лумумби викликали невдоволення частини конголезьких керівників, що не бажали проникнення Радянського Союзу в Конго. На початку вересня почалася боротьба між Лумумбою і президентом Касавубу. Результат боротьби вирішило втручання начальника генерального штабу конголезької армії Мобуту, до отримання незалежності молодшим офіцером, що служив в колоніальних бельгійських військах. Мобуту підтримав Касавубу. 14 вересня Лумумба був арештований, після чого всі радянські радники і дипломати були вислані з країни. Колишній глава конголезького уряду був виданий катангським сепаратистам. У лютому 1961 р. його було вбито. Патрис Лумумба став втіленням боротьбу африканських народів за незалежність.
Прихильники Лумумби спробували продовжувати боротьбу, спираючись на Східну провінцію, але влітку 1962 р. потерпіли остаточну поразку.
У ході операції сил ООН, що продовжувалася в Конго 17 вересня 1961 р. загинув генеральний секретар ООН Даг Хаммаршельд. Він став жертвою авіаційної катастрофи, обставини якої так і не вдалося з'ясувати.
Ситуація в Конго стала мінятися з приходом до влади в Вашингтоні президента Кеннеді. Нова американська адміністрація вирішила підтримати заходи проти сепаратистів в Катанзі, щоб виключити можливість впливу лівих елементів в уряді Конго. США зробили ставку на урегулювання конголезької проблеми і підтримали план по відновленню Конго, прийнятий ООН в лютому 1961 р.
У вересні 1961 р. і в грудні 1962 січні 1963 р. сили ООН зробили наступальні операції проти катангських сепаратистів, в результаті правління Чомбе в Катанге було ліквідоване. Проте західні монополії зберегли свої позиції в Конго.
У вересні жовтні 1963 р. уряд Конго спробував навести в країні порядок жорсткими методами: були заборонені провідні політичні партії, парламент розпущено, в столиці було введено надзвичайний стан. Однак обстановка в країні залишалася складною. Відбувалася масова міграція населення в міста: чисельність жителів Леопольдвіля, перейменованого в Киншасу, досягла 1 млн. У 1964 р. операція "блакитних шоломів" в Конго завершилася, сили ООН були виведені з країни. Тоді президент Касавубу вирішив закликати до влади Чомбе, що знаходився за кордоном. З липня 1964 р. по жовтень 1965 р. Чомбе очолював уряд Конго, спираючись на підтримку бельгійських монополій. Йому вдалося покінчити з оплотом послідовників Лумумби: за допомогою бельгійських парашутистів конголезькими військами було взяте місто Стенлівіль (Східна провінція). Однак для справжньої стабілізації ситуації в країні Чомбе був дуже одіозною фігурою.
У листопаді 1965 р. президентом Конго було обрано генерала Мобуту. Спираючись на конголезьку армію, він покінчив із залишками сепаратизму і став проводити курс на африканизацію у внутрішній і зовнішній політиці. Одним з перших символічних кроків на цьому шляху стало перейменування країни в Заїр.
Конголезька криза виявила небезпеку внутрішніх конфліктів в молодих незалежних державах. Грунт для цих конфліктів був підготовлений: економічні і політичні проблеми, міжплемінна рознь, слабість нового апарату управління. Колишні колоніальні метрополії використали самі різні важелі для збереження свого впливу в колишніх володіннях. Разом з тим в обстановці холодної війни США і СРСР включалися в боротьбу за вплив на молоді незалежні країни; африканська периферія включалася як об'єкт в біполярний протистояння Потсдамської системи.
Конголезька криза показала можливості ООН і їх обмеженість при вирішенні криз такого роду. З одного боку, операція ООН сприяла нормалізації положення в Конго. З іншого боку, недостатньо чіткий мандат сил ООН і складності в організації самої операції утрудняли її проведення.
Нігерія
травень 1967 р. - заява генерал-губернатора Східної області підполковника Оджукву про вихід цієї провінції з складу федерат. республіки і про утворення самостійної держави Біафра.
Прагнення забезпечити самовизначення східних племен. Нафтові багатства.
Уряд Нігерії - спірні проблеми - шляхом переговорів.
Оджукву - відмовився - федер. уряд - військові дії.
США - підтримка сепаратистів ( 100 млн. $ в Східній Нігерії).
Англія - подвійна політика.
Більшість африканських країн - в підтримку федер. уряди.
вересень 1967 р. - Асамблея глав держави і урядів ОАЕ - спец. Консультативний комітет в цілях сприяти мирному урегулюванню конфлікту.
січень 1970 р. - бунтівники капітулювали.