Попри репресивну політику польських властей, українська кооперація з року в рік зміцнювала свої позиції. Кількість кооперативів у системі РСУК у 1925-1930 рр. зросла з 1029 до 3146. Організаційні основи української кооперації, у порівнянні з польською, були набагато міцнішими: впродовж 1925-1927 рр. кількість кооперативів – членів РСУК – зросла на 71 %, а польські союзи практично не розширювали своєї мережі. На початок 30-х років ХХ ст. РСУК став найбільшим кооперативним союзом у Польщі: у 1930 р. під його підпорядкуванням знаходились 26,3 % загальної кількості кооперативів, хоча українці становили лише 11 % населення. Водночас п’ять польських ревізійних союзів об’єднували лише 61 % кооперативів.
Розгортання кооперативного руху на Волині, Поліссі, Холмщині й Підляшші у 20-х роках ХХ ст. відбувалося значно повільніше, ніж у Галичині, що великою мірою зумовлювалося низькою свідомістю місцевого населення та відсутністю тут ідейного проводу. Отримавши право здійснювати ревізії на території всіх українських етнічних земель у складі Польщі, з 1926 р. Крайовий ревізійний союз помітно активізував ідеологічно-організаційну роботу в північно-західному регіоні. Для координації діяльності українських кооперативів у Волинському, Люблінському, Поліському воєводствах у 1927 р. було створено спеціальний організаційно-інструкторський відділ РСУК в Луцьку – так званий Інспекторат РСУК. Йому підпорядковувався Холмсько-Підляський комітет організації кооперативів. Кількість українських кооперативів у північно-західних землях у 1926-1930 рр. значно збільшилася (з 45 у 1926 р. до 506 у 1930 р.), помітно зросла кооперативна свідомість місцевого населення.
Організаційний розмах українського кооперативного руху був настільки сильним, що навіть світова економічна криза, яка охопила Польщу на початку 30-х років, не відразу його зупинила, хоч і спричинила скорочення обсягів товарообороту й занепад багатьох кооперативних організацій. Завдяки міцним ідейно-організаційних основам, вмінню знаходити і впроваджувати ефективні методи господарювання, українська кооперація не лише зуміла подолати негативні тенденції, але й продовжувала розвиватися. У 1930-1931 рр. припинили своє існування 458 кооперативів, натомість розпочали діяльність 512 нових кооперативних організацій.
З початку 30-х років ХХ ст. українська кооперація в Польщі все більше підпадала під державний контроль. Згідно з розпорядженням президента Польщі від 27 жовтня 1932 р. “Про товариства”, в листопаді-грудні 1932 р. було заборонено функціонування 89 українських кооперативів у Галичині. На Волині внаслідок “впорядкування” української кооперації відповідно до нових санітарних норм було призупинено діяльність 100 кооперативів, у Холмщині й Підляшші власті закрили 41 кооператив. Авторка акцентує увагу на специфічній щодо української кооперації політиці польських властей на Волині, Поліссі, Холмщині й Підляшші, яка реалізовувалась в рамках т.зв. “регіональної” програми, що мала на меті перервати співпрацю українських кооперативів цього регіону з галицькими кооперативними центрами, відгородити їх “сокальським кордоном”. Польська адміністрація протидіяла засновуванню українських кооперативних організацій та їх приєднанню до РСУК, здійснювалися також заходи для підпорядкування кооперативів польським ревізійним союзам.
У 1934 р. розпочалася реорганізація системи української кооперації у відповідності до нового кооперативного законодавства Польщі. 9 травня 1934 р. у сеймі було ухвалено новий кооперативний закон, згідно з яким РСУК утратив право ревізії всіх кооперативів Краківського, Волинського, Поліського й Люблінського воєводств, а на території трьох східногалицьких воєводств – право ревізії будівельних і ощадно-позичкових кооперативів. У результаті новацій зі складу РСУК було виведено 435 українських кооперативів, які були змушені перейти під “опіку” польських місцевих кооперативних союзів.
Антиукраїнська позиція польських властей значно ускладнила розвиток українського кооперативного руху в північно-західних українських землях. На початку 1935 р. польська адміністрація приступила до реалізації програми руйнування української кооперації шляхом обмеженнь у створенні нових кооперативів, уведенні до українських кооперативів польського елемента, розбудові кооперації на засадах “польсько-української співпраці”.
Заборони й переслідування не позбавили українських кооператорів Волині, Полісся, Холмщини й Підляшшя ідейного зв’язку з керівництвом кооперативної системи в Галичині. У грудні 1934 р. дирекція РСУК прийняла рішення не переривати стосунків з кооперативами з північно-західних українських земель і надалі виконувати для них роль ідейно-організаційного центру. Заслуговує на увагу, що обмеження терену діяльності РСУК трьома східногалицькими воєводствами не мало суттєвого впливу на динаміку розвитку українського кооперації. Вже у 1934 р. на місце відокремлених кооперативів із північно-західних земель у члени РСУК були прийняті 238 нових кооперативів із Галичини. Кількість членів українських кооперативних організацій в системі РСУК безперервно зростала і в 1936 р. досягла 587 291 осіб.
На знищення української молочарської кооперації спрямовувався молочарський закон, прийнятий у 1936 р., згідно з яким до молочарень ставилися високі технічні й санітарні вимоги, а планування їх мережі залежало від адміністративних чинників.
Українським кооперативним організаціям доводилося долати перешкоди і суто господарського характеру. У другій половині 30-х років ХХ ст. цілим рядом постанов, розпоряджень польських фінансових структур було суттєво обмежено асортимент товарів, якими могли торгувати українські коперативи, внаслідок чого їх прибутковість суттєво знижувалась.
В цілому упродовж досліджуваного періоду представники владних структур вдавалися до найрізноманітніших засобів – і законодавчих, і незаконних – аби перервати та унеможливити розвиток системи українських кооперативних установ та обмежити їх вплив на суспільно-політичне й економічне життя краю. Незважаючи на репресивну політику польських правлячих кіл, загальна динаміка української кооперації була позитивною. До вересня 1939 р. лише в Галичині діяли 3455 кооперативів, у яких було об’єднано понад 700 тисяч осіб. Поряд з розбудовою мережі та кількісним ростом українського кооперативного руху відбувалася кристалізація його ідеологічно-організаційних засад.
У третьому розділі – “Проблеми кооперації в діяльності українських політичних партій і об’єднань” – простежується еволюція взаємин кооперативів з українськими політичними партіями, визначено спектр партійних впливів на українські кооперативні організації, висвітлено хід партійно-політичного протистояння, проаналізовано форми і методи практичної діяльності українських політичних партій у сфері кооперації.
На основі вивчення програмних документів УНДО, УСРП, УСДП, КПЗУ, ОУН, УНО, УКС з’ясовано, що практично всі національні політичні сили визнавали доцільність існування та розвитку системи українських кооперативних організацій. Порівняльний аналіз програм українських політичних партій і об’єднань засвідчив, що, незважаючи на певні ідейно-політичні розходження, представники національних політичних сил були одностайні у поглядах на необхідність підтримки розвитку українського кооперативного руху і використання кооперації як однієї з форм боротьби за усамостійнення і унезалежнення українського громадянства від натиску польських властей.
Політичні декларації провідних політичних партій та об’єднань щодо українського кооперативного руху знайшли своє реальне втілення у практичній діяльності центральних і місцевих партійних осередків, їхніх лідерів та рядових членів.
Керівники українського кооперативного руху вважали, що політичні партії не повинні відволікати кооперацію від вирішення першочергових соціально-економічних проблем, проте все ж припускали, що кооперативи можуть потрапити під вплив тих чи інших політичних сил. Ставлення кооперативних установ до українських політичних партій та їх програмних положень авторка розцінює як цілком лояльні, аргументуючи свою думку тим, що багато кооператорів були членами або просто “симпатиками” тієї чи іншої партії. Більшість національних політичних партій та об’єднань відносилася до української кооперації цілком доброзичливо, демонструвала прагнення надати кооперативним організаціям певну організаційну підтримку і політичну опіку.
Авторка зауважує, що кращі можливості для ефективної роботи у сфері кооперації мали легальні партії. Зокрема, активну діяльність у другій половині 20-х років ХХ ст. розгорнуло УНДО, що виступало ініціатором створення українських кооперативних організацій, брало участь у їх діяльності, пропагувало кооперативні ідеї серед громадськості. Основними організаційними формами залучення українського населення до активного суспільного життя були народні віча, збори, де, поряд з іншими, ухвалювались резолюції із закликами розбудови кооперативних організацій. Одним із пріоритетних напрямів діяльності УНДО у сфері кооперації став захист українських кооперативних організацій від зловживань з боку польських адміністративних чинників. У своїй практичній роботі, спрямованій на захист української кооперації, УНДО великого значення надавало діяльності в польському парламенті, з трибуни якого націонал-демократи піддавали критиці репресивну політику уряду, вносили конкретні пропозиції та поправки до польських законопроектів у справах кооперації.
Як і УНДО, УСРП намагалася згуртувати навколо своїх організацій якнайбільше осіб, використати кооперативні установи як трибуну у боротьбі за маси. Виконуючи вказівки керівних органів, члени партії сприяли створенню кооперативних установ у селах і містечках краю, широко пропагували ідеї кооперації серед загалу. Значного розвитку набула практика організації кооперативних курсів, читання лекцій, проведення господарсько-кооперативних конференцій, віч, нарад. Активну участь в організації вічевої кампанії брали посли УСРП М. Рогуцький, П. Шекерик, О. Когут, Б. Білінський та ін.