Смекни!
smekni.com

Українська кооперація у громадсько-політичному житті Західної України (стр. 2 из 7)

Результати дослідження обговорені на засіданнях кафедри історії України Прикарпатського університету імені Василя Стефаника. Матеріали дисертації викорис­товуються під час читання лекцій з курсу “Економічна історія України” у Прикар­патському університеті імені Василя Стефаника.

Структура дисертації. Робота складається зі вступу, чотирьох розділів, висновків, додатків та списку використаних джерел і літератури (645 найменувань). Обсяг основного тексту дисертації – 180 сторінок.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ

У вступі обгрунтовано актуальність теми, її зв’язок з науковими програмами, визначено мету і завдання, об’єкт і предмет наукового пошуку, хронологічні й географічні рамки, розкрито наукову новизну отриманих результатів, методологічні засади та методи дослідження, теоретичне й практичне значення роботи, вказані форми апробації та структура дисертації.

У першому розділі – “Історіографічна та джерельна база дослідження” – проаналізовано стан наукової розробки проблеми, подано огляд використаних джерел.

Проведений аналіз історіографії проблеми дає змогу умовно систематизувати її за кількома групами: до першої групи належать праці, які побачили світ у досліджуваний період; до другої – роботи радянських дослідників; третю групу складають дослідження науковців незалежної України; четверту – студії істориків українського зарубіжжя; п’яту – публікації польських учених.

В історіографії міжвоєнного періоду знаходимо практично одностайну оцінку кооперації як природного вияву соціальної та громадської самоорганізації народу в умовах бездержавного розвитку українського суспільства. У центрі уваги авторів опинились генеза і розвиток системи українських кооперативних організацій, вплив кооперації на політичне і соціально-економічне становище українців у ІІ Речі Посполитій. Першими спробами наукової розробки обраної теми можна вважати низку праць активних діячів українського кооперативного руху А. Гаврилка, К.Коберського, О. Луць­кого, Ю. Павликовського, Є. Храпливого та ін. Чільне місце у них належало висвітленню засадничих ідей кооперативного руху, питанням визначення стратегії розбудови української кооперації, формам і методам діяльності кооперативів. У працях А.Жука здійснено аналіз основних тенденцій розвитку українського кооперативного руху, зроблено спробу визначити місце української кооперації в кооперативному русі Польщі.

Українські радянські дослідники в оцінках кооперативного руху були змушені дотримуватися постулатів партійно-тоталітарної доктрини, діяльність української кооперації трактувалась ними як “буржуазна”, “націоналістична” або просто замов­чувалась. Показово, що досліджувана нами проблема не знайшла належного висвітлення у таких фундаментальних академічних виданнях радянської доби, як “Історія народного господарства та економічної думки Української РСР: У 3 т., 4 кн.”; “Історія Української РСР: У 8 т., 10 кн.” та ін. Переважна більшість радянських дослідників (М. Зільберман, Г. Ко­­валь­чак, Л. Корнійчук, Я. Хонігсман, М. Герасименко і Б. Дудикевич) обмежилась констатацією факту існування української кооперації в Західній Україні, не вдаючись до аналізу форм і методів її діяльності, визначення її ролі в національному житті краю.

Дещо по-новому, нетрадиційно для радянської історичної науки, висвітлили ряд проблем історії українського кооперативного руху львівські дослідники С. Макар­чук, Ю. Сливка, Л. Олесневич. Зокрема, С. Макарчук відтворив хід соціально-економіч­них про­­цесів у західноукраїнському суспільстві, що обумовлювали розвиток україн­ської коопе­рації. Глибоким підходом до теми відзначаються праці Ю. Сливки, в яких автор розкрив негативний вплив антиукраїнської економічної політики Польщі на діяльність кооперативів. Л. Олесневич трактував коопе­ра­цію як єдино прийнятну форму господарювання українсь­кого населення в умо­вах поль­сь­кого політичного режиму, доводив її позитивний вплив на всі сфери суспільного життя.

Виходячи з потреб суспільного розвитку, відродження кооперативного руху в незалежній Україні, з початку 90-х років ХХ ст. розпочалось наукове переосмислення і вивчення історії української кооперації. На основі широкого використання нових джерел і застосування сучасних методів дослідження створено низку наукових праць, у яких розроблялися різні аспекти історії українського кооперативного руху.

Центром дослідження кооперативної проблематики стала Львівська комерційна академія, науковці якої підготували низку колективних праць. Серед них необхідно виділити серійне видання “Українська кооперація: історичні та соціально-економічні аспекти” за загальною редакцією С. Гелея, на сторінках якого знаходять висвітлення найрізноманітніші проблеми з історії української кооперації. Дослідженню історії українського коопера­тивного руху крізь призму життєвої долі подвижників коопера­тивної ідеї присвячений біографічний збірник “Українські кооператори”, до двох томів якого увійшло понад 50 історичних нарисів про видатних кооперативних діячів.

Життєвий шлях та діяльність організатора фахової кооперативної освіти Є.Храпли­вого на багатому фактичному матеріалі показано в монографії С. Злупка (“На чатах рідної землі: Євген Храпливий – учений, організатор, патріот”).

Окремі аспекти історії українського кооперативного руху в Західній Україні у 1920-1939 рр. висвітлені у кандидатських дисертаціях. В. Чайковський розглянув українську кооперацію в контексті економічної історії. О. Ковальчук дослідила діяльність Д. Коренця. Т. Вісина простежила розвиток українського кооперативного руху на Волині. З. Струк оха­рак­теризувала форми і методи діяльності виробничо-торгівельних коперативів, значну увагу приділила підготовці кадрів для ведення господарської діяльності. Окремі висновки і узагальнення молодих українських науковців знайшли наступний розвиток у пропо­но­ваному нами дослідженні. Особливість його полягає у нашому прагненні підійти до висвіт­лення відповідних проблем більш синтезовано, з урахуванням ширшого спектра націо­нально-суспільних процесів, а також показати власне бачення багатьох важливих явищ.

Кооперативна проблематика знайшла своє відображення у фундаментальних виданнях, що побачили світ в українській діаспорі. Одним із найбільш змістовних досліджень, присвячених даній темі, безперечно, є “Історія українського кооперативного руху” І. Витановича, яка стала підсумком його багатогранної наукової діяльності. Автор обґрунтував передумови виникнення українського кооперативного руху, прослідкував динаміку розвитку кооперації з другої половини ХІХ ст. до 60-х років ХХ ст., висвітлив практично всі напрямки діяльності кооперативів.

Історія кооперації стала важливим напрямком наукових інтересів А. Качора, який у праці “Українська молочарська кооперація в Західній Україні” здійснив глибокий аналіз становлення та розвитку кооперативного молочарства в краї. Одним із перших він зробив спробу дати оцінку внескові відомих кооперативних діячів Б.Мартоса, М. Туган-Барановського, Д. Коренця, А. Мудрика, А. Палія, О. Луцького, Є.Храпливого у розвиток українського кооперативного руху. Найбільшим досягненням цієї когорти україн­ських коопертивних діячів дослідник вважав піднесення національної свідомості рідного народу.

Новизною у підході до ряду аспектів проблеми вирізняється стаття А. Жука “Роль кооперативного руху в українській визвольній боротьбі” в англомовному збірнику, присвяченому 700-річчю Львова. Зазначена праця привертає увагу тим, що містить ряд тверджень стосовно місця і ролі української кооперації в суспільно-політичному житті Західної України.

Традиційно велика увага до українського кооперативного руху характерна для польської історіографії. Окремі аспекти діяльності українських кооперативів у Другій Речі Посполитій знайшли відображення у працях М. Філінського, Т.Клапковського. М.Па­пєжинська-Турек проаналізувала стан української кооперації у 1921-1926 рр. Еко­но­мічний потенціал української кооперації досліджував З. Павлучик. Важливі аспекти проблеми розглядаються у працях М. Сича, в яких прослідковано структурно-органі­заційну еволюцію української кооперації впродовж досліджуваного періоду, висвітлено форми і методи діяльності кооперативів, характер взаємин українських кооперативних уста­нов із польськими властями. Праці польських дослідників містять певний фактичний матеріал з історії української кооперації, почерпнутий з архівів Польщі. Проте, спеціальних досліджень, присвячених вивченню означеної нами проблеми, в польській історіографії немає.

Таким чином, незважаючи на незаперечні успіхи істориків у вивченні кооператив­ної тематики, проблеми громадської діяльності українських кооперативів, взаємодії української кооперації з іншими національними інституціями як винятково важливий аспект суспільно-політичного та соціально-економічного життя краю потребують комплексного і ґрунтовного дослідження.

Джерельну базу дисертаційного дослідження складають, насамперед, неопублі­ковані архівні джерела. Найбільш численні за кількістю та цілісні за повнотою висвітлення досліджуваної проблеми зібрання документів містяться у Центральному державному архіві громадських об’єднань України (ЦДАГОУ), Центральному державному історичному архіві (ЦДІА) України у м. Львові, державних архівах Волинської (ДАВО), Івано-Франківської (ДАІФО), Львівської (ДАЛО) та Тернопільської (ДАТО) областей. Зокрема, в ЦДАГОУ, у фонді 6 (Центральний комітет Комуністичної партії Західної України. 1917-1936 рр.) зберігається значна кількість документів, які стосуються діяльності українських політичних і громадських організацій у сфері кооперації. Цінним джерелом для вивчення теми стали протоколи засідань керівних органів Українського національно-демократичного об’єднання (УНДО), Комуністичної партії Західної України (КПЗУ), доповідні записки партійних осередків про стан і роботу кооперативних організа­цій, які допомогли визначити спектр партійних впливів на кооперацію.