Смекни!
smekni.com

Російсько-японська війна 1904-1905 років

Доповідь

Російсько-японська війна 1904-1905 років

Учениці 10-Акл.

Листопадової Анастасії


Пройшло 102 роки з моменту початку російсько-японської війни,але сором поразки залишається до цих пір. Україна зараз незалежна,але не треба забувати,що дуже багато українців були матросами і солдатами на Далекому Сході.

Причини поразки різні російські історики трактують про те,що поразку викликала некомпетентність військового та політичного керівництва,а українські історики цю війну просто ігнорують.

Що ж сталося насправді?Насправді на Далекому Сході сталася трагедія визвана цілим рядом факторів. Ці фактори можна поділити на три групи:військові,політичні і господарські.

31 грудня 1904 року Японія висунула ультиматум Росії. Японці зажадали визнання Росією японських вимог і прав інших держав у Маньчжурії. Нечітка відповідь Росії була затверджена царем і відправлена телеграфом безпосередньо до Токіо й до Порт-Артуру, про що було офіційно сповіщено японського посланника у Петербурзі . На це 5 лютого 1904 року, міністр закордонних справ Комура наказав: "припинити беззмістовні переговори…"

Рішення про початок війни проти Росії було прийнято в Японії на спільному засіданні членів таємної ради й усіх міністрів 4 лютого 1904 року, а в ніч на 5 лютого віддане розпорядження про висадку в Кореї й атаку російської ескадри у Порт-Артурі. Після цього, 6 лютого Японія офіційно оголосила про розрив дипломатичних відносин з Російською імперією. Японія почала вимагати у Росії повернення Порт Артура. 6 лютого 1904 року японський посол сповістив російського міністра закордонних справ про офіційне оголошення війни.

Війна почалася 8 лютого 1904 року нападом японського флоту під командуванням адмірала Тоґо Хейхатіро на російські кораблі у Порт Артурі, оборона тривала до 2 січня 1905 року. Одночасно 9 лютого японці, які перебували у корейському порту Чемульпо, атакували крейсер «Варяг».

Замість бою російські моряки знищили свої судна, щоб вони не дісталися ворогу. Із самого початку війни російська Тихоокеанська ескадра зазнала серйозних втрат.

1 травня 1904 відбувся перший сухопутний бій на річці Ялу на китайсько-корейському кордоні між японською і російською арміями, у якому царські війська були розбиті.

У липні 1904року японці блокували фортецю Порт-Артур з суші і моря. Російським гарнізоном, що мав 41.780 солдат і 665 офіцерів, на озброєнні яких було 646 гармат і 62 кулемета, командував Р. І. Кондратенко, українець за походженням.

Захисники змогли протриматися п'ять місяців, знищивщи близько 57.780 солдат і 15 кораблів противника. Із загибеллю Р. І. Кондратенка царські війська здали фортецю 2 січня 1905 року. Їх втрати нараховували 31.306 чоловік. Завдяки цій перемозі японці змогли підсилити свої війська, що оперували в Маньчжурії.

У війні 1904-1905 років Росія і Японія вели боротьбу за панування в Північно-Східному Китаї і Кореї. Війну почала Японія. У 1904 році японський флот напав на Порт-Артур. Оборона міста тривала до початку 1905 року. У ході війни Росія зазнала поразки в боях на річці Ялу, під Ляояном, на річці Шахе. У 1905 році японці розгромили російську армію в генеральному бої при Мукдені,а російська флот-при Цусіма. Поразка російської армії у війні було однією з передумов революції 1905 - 1907 років.

5 вересня 1905 у Портсмуті (США) почалися мирні переговори. Російській делегації, яку очолював С. Ю. Вітте, вдалося, за підтримки США, а також завдяки тому факту, що Японія, як і Росія, була виснажена війною, домогтися порівняно "пристойних " для Росії умов мирного договору. Росія поступилася Японії південною частиною острова Сахалін, своїми орендними правами на Ляодунський півострів і Південно-Маньчжурську залізницю, що з'єднувала Порт-Артур із Східно-Китайською залізницею. Росія також визнала Корею японською зоною впливу. Підірвавши авторитет монархії усередині країни, поразка у війні разом з тим послабила позиції Росії і на міжнародній арені. Війна стала однієї із причин Першої російської революції 1905—1907 років.Перемога Японії у війні зробила її загальновизнаною великою державою. При цьому японці були незадоволені мирним договором: Японія отримала менше територій, ніж очікувалося і, що головне, не одержувала грошових контрибуцій.Проте втрати людські Росії були набагато більшими за японські. Царські війска загубили близько 135 тисяч чоловік. Велика кількість вояків потрапила у полон. 170,000 російських солдат пропали без вісти. Японці втратили також немало 108 тисяч чоловік убитими і пораненими.

Війна закінчилася підписанням у 1905 році Портсмутського мирного договору. За умовами договору, Росія визнала Корею сферою впливу Японії, уступила Японії Південний Сахалін і права на Ляодунський півострів з містами Порт-Артур і Далекий.Поразка Російської імперії ознаменувала її крах, а перемога Японії подарувала світові нову імперію на Сході.

російський японський війна портсмутський