Смекни!
smekni.com

Новітня історія Фінляндії (стр. 2 из 2)

Окрім поступки території Фінляндії була вимушена виплатити репарації 300 мільйонів доларів США. Курс валюти був визначений за даними на 1938 рік, і постачання мали бути вироблені, в основному, у вигляді металовиробів. Вартість поставлених Радянському Союзу за перший рік у вигляді репарацій виробів і товарів склала суму, порівнянну з 15% об'єму ВВП Фінляндії, а протягом другого року постачань - 11% від ВВП.

Вантаж репарацій здавався смертельним. Але СРСР погодився в 1948 році на зниження об'ємів репарацій, і, врешті-решт, усі обумовлені постачання були здійснені в строк, тобто до осені 1952 року. І це також було небаченим досягненням в післявоєнній Європі.

Фінляндія нагадувала в ті роки самотнього вовка, який тихо і беззвучно підкрадається до мети, щоб забезпечити незалежне існування. Мало хто на заході спостерігав за подіями у Фінляндії. Вважалося, що Фінляндія залишилася наодинці з СРСР і що вона може розраховувати тільки на милість всесильного переможця. Не дивно, що багато людей за кордоном і деякі у себе в країні вважали положення Фінляндії нестерпним.

У кругах сил самооборони йшла підготовка до наступного поєдинку - офіцери ховали, порушуючи закон, стрілецька зброя про всяк випадок. Операція по приховуванню зброї була розкрита, і багато офіцерів отримали свої терміни ув'язнення. Але така діяльність в країні показала, мабуть, представникам СРСР, що фінни готові партизанській до війни на своїй території.

Песимістам потрібно було тоді ознайомитися з цитатою з висловлювань Уїнстона Черчіля : 'Ті, хто завжди готовий відповісти силою зброї на кожен виклик іноземної держави, не завжди праві. З іншого боку, ті, хто терпляче і довірчо прагнуть до мирних компромісів, не завжди не праві. Навпаки, останні частіше опиняються у виграші, причому не лише в моральному плані, але і на практиці'.

І ось в 1948 році в Європі сталися принципові зміни. Комуністи захопили владу в Чехословаччині. Як хід у відповідь США і Великобританія вирішили створити НАТО. Сталін розругався з Тіто. Керівництво країн-сателітів СРСР було підпорядковане комуністам Москви.

На заході вважали, що Фінляндія втрачена. Але розвиток пішов іншим шляхом. На вимогу президента Паасикиви, в преамбулі Договору про дружбу, співпрацю і взаємну допомогу від 1948 року, документу, на прийнятті якого наполягав Сталін, було вказано, що 'Фінляндія прагне залишатися в стороні від суперечок між великими державами'. Це чітке прагнення країни до неприєднання і нейтралітету.

Такий принцип негайно вплинув на громадську думку у Фінляндії. Чутки про можливість виношування місцевими комуністами планів по захопленню влади дали президентові можливість провести явні заходи щодо недопущення подібних подій. Міністр-комуніст Юрье Лейно (глава МВС Фінляндії) отримав вотум недовіри при голосуванні в парламенті і був вимушений піти у відставку. На парламентських виборах, що відбулися в липні, комуністи зазнали нищівної поразки, і протягом 18 років в уряді не було представників компартії Фінляндії.

Лише опісля багато-багато років ми дізналися, як Сталін відносився до подібних подій. Після закінчення війни в Європі навесні 1945 року він сказав Тито: 'Ця війна не була такою як усі колишні війни. Та держава, яка окуповує своїми військами якусь територію, привносить свою політичну систему. Кожна держава поширює свою систему настільки широко, наскільки велику територію займають його армії'.

Сталінська армія не проникла на території Фінляндії на захід від Виборга, і Сталін не зміг розповсюдити свою політичну систему на усю Фінляндію. Фінляндські комуністи були вимушені справлятися своїми силами - і влади вони не добилися.

Коли в 1948 році Захід і Схід виявилися в протистоянні, брязкаючи зброєю, Фінляндія відійшла убік посилаючись на свій нейтралітет. Під керівництвом Паасикиви ми досягли, таким чином, політичної перемоги по забороні (СРСР).

Історія Фінляндії в 50-60 роках

Друга половина 50-початок 60-х років характеризувалися подальшим зміцненням радянсько-фінляндських відношенні. В ході тих, що відбулися в цей-період візитів президента У. К. Кекконена в Радянський Союз (1958, 1959, 1960, 1961 рр.), а також візитів у Фінляндію радянських -керівників підкреслювався намір обох країн твердо слідувати курсом, певним Договором про дружбу, співпрацю і взаємну допомогу, взаємодіяти на користь світу і безпеки в Європі. На стабільній і взаємовигідній основі розвивалися торговельно-економічні стосунки. У оренду Фінляндії в 1962 році була передана радянська частина Сайменского каналу, що має важливе економічне значення для країни.

Фінляндія підтримує добросусідські стосунки з північними європейськими країнами, з якими вона має давні зв'язки, що історично склалися. У 1955 м. Фінляндія вступила в Північну раду - регіональну організацію країн Північної Європи, що співробітничають в соціально, - економічні, наукові і культурні відносини. У тому ж році Фінляндія стала членом ООН. А в 1995 м. Фінляндія вступила в Європейський союз.

Новітня історія Фінляндії

Розпад СРСР на початку 90-х років і припинення клірингової торгівлі багато в чому посилили економічну кризу, яка почалася у Фінляндії в самому кінці 80-х років, оскільки фінська економіка була значною мірою орієнтована на СРСР.

Сучасна Фінляндія - нейтральна країна, прагнуча запобігти всякому озброєному конфлікту в Європі. Демарші президента Кекконена в Парижі, Лондоні і Вашингтоні закінчилися проведенням в Хельсінкі Європейської конференції з безпеки і співпраці (1973-й і 1975 рр.). Її завершальний акт, підписаний 35 країнами, містить численні статті, що стосуються вільного пересування людей і ідей між Сходом і Заходом.

Незважаючи на своє прагнення до нейтралітету, економічна ситуація підштовхнула фіннів до голосування за Європейський союз. Референдум 16 жовтня 1994 р., що дав переконливі 57% голосів "за", був сприйнятий як найважливіша політична подія після отримання незалежності.

Нині більшість фіннів задоволена вступом в ЄС (1995 р.) і бачать в європейській інтеграції швидше плюси, ніж мінуси. 6 лютого 2000 р. на президентських виборах перемогла Тарья Халонен. З 1 березня 2000 р. набула чинності нова Конституція республіки Фінляндія. 25 березня 2001 м. Фінляндія увійшла до Шенгенської зони.

На початку 2004 р. в рейтингу конкурентоспроможності країн Західної Європи першу строчку зайняла Фінляндія. Укладачі рейтингу враховували об'єм інвестицій в НИОКР і освіту, концентрацію наукомістких виробництв і загальний стан економіки в 2003 р.. А в підготовленому до Всесвітнього економічного форуму "Звіті про глобальну конкурентоспроможність 2003-2004" економіка Фінляндії була визнана самою конкурентоздатною у світі. Успіх Фінляндії забезпечили три класичних доданків:

1) високий рівень освіти;

2) конкурентний принцип розподілу засобів на науку;

3) розвинена інноваційна інфраструктура.

Висновок

Нині Фінляндія - демократична республіка. Глава держави - президент, що обирається двоступінчатим голосуванням строком на 6 років; законодавчий орган - однопалатний парламент. Територія ділиться на 12 лянів (губерній).

Сучасна Фінляндія - держава з розвиненою промисловістю і сферою послуг. У недавньому минулому провідну роль в економіці грав експорт стройового лісу і пиломатеріалів. Тепер основні промислові галузі - лісопереробка (особливе виробництво целюлози і паперу), металургія і машинобудування. Великі прибутки державі приносить туризм. Членство Фінляндії в ЄС відкрило нові горизонти для розвитку зв'язків європейської спільноти з РФ.