Смекни!
smekni.com

Місто Камінь-Каширський (стр. 6 из 7)

В районі здійснювалася велика програма меліорації. З цією метою 1964 року була створена пересувна механізована колона. Окультурено для використання значні площі неугідь. Зростали обсяги виробництваї зернових, тваринницької продукції. І В містах і селах району за 70 і 80-ті роки здійснена значна програма соціально-культурного будівництва: ст: до складу діючих нові школи, будинки культури, корпуси лікарень, фельдшерсько-акушерські пункти. Міцніла мате-1 ріально-тєхнічна база господарств.

Проводилися різні адміністративні реформи. Хоча вони! не завжди були глибоко продумані. Так, Указом Верховної! Ради УРСР від ЗО грудня 1962 року було ліквідовано ряді районів, а новоутворений Камінь-Каширський район включив! в себе селища міського типу Заболоття, Любешів, Ратне, І сільради колишніх Заболотгівського, Ратнівського, Любе-1 шівського і частини Старов.ижівського районів. Побудували асфальтну дорогу з Каменя-Каширського до шосе Брест — Ковель в районі Ратне. Однак таке укрупнення не стало дієздатним об'єднанням. В 1965 році довелося повернутися до адміністративного поділу в теперішньому варіанті.

Політичним життям міста й району управляв райком компартії України. В Радах створювалися виконавчі комітети, на яких ліг тягар вирішення господарських питань.

В післявоєнні роки головами Камінь-Каширського райвиконкому були: Л.Ф.Пилипенко, Паршин, П.Ф.Ткачєнко, в п'ятдесятих роках — О.Бурим, П.З.Ященко, шістдесятих — Н.К.Лжигалюк, М.Л.Кажан, В.Р.Воробей, з 1966 р. — І.Й.Тетянчук, з 1974 р. — Є.Г.Маркус, В.О.Зімич, з 1980 р. — В.Г.Ковальчук, згодом — І.Т.Шевчук.

У лютому 1991 року головою районної Ради і виконкому було обрано молодого, енергійного керівника, умілого організатора Р.А.Кухтея, уродженця м.Каменя-Каширського.

Господарські питання вирішувала також міська влада із своїм куцим бюджетом. Неодноразово змінювалося її керівництво. Історія міста на своїх скрижалях зафіксувала імена таких голів міськради: з 1944 р. — Л.Й.Клімчук, Н.Р.Коніщук, І.О.Мащенко, І.О.Кожанков, в п'ятдесятих роках — М.Й.Крат, В.С.Ригін, К.Ф.Ковальчук, Мельник, К.С.Черепанов, Л.І.Ка-мінський, П.Ф.Ткаченко, М.П.Білов, в шістдесятих — М.С.Де-м'янік, Л.Ю.Симоненко, І.П.Оліферчук. Найдовше головою міськради (з 1965 по 1977рр.) була Г.Т.Тішкова, опісля — М.В.Дмитрук, з 1980 р. — Р.М.Гребенюк, І.А.Вознюк, І.В.Мисік, В.П.Каширець. Останній очолював міську Раду в 1987-1991 роках. В 1994 році його знову обрали на цей пост.

В кінці сімдесятих — на початку вісімдесятих років сповільнився економічний ріст. Тодішнє керівництво комуністичної партії не здатне було провести радикальні економічні і політичні реформи, розкріпостити виробника. Розпочата в середині вісімдесятих років перебудова показала неспроможність старих політичних редутів для реформ. Піднявся могутній народний рух, який одним ударом розвалив командно-алміністративну систему. Останньою краплиною бупщ спроба в Москві 19-21 серпня 1991 року здійснити антидері жавний переворот. В Камені-Каширському відбулися численні мітинги. Компартія СРСР припинила своє існування. В місті майно районного комітету компартії, який тут діяв з 1939 року, було передане на баланс органів влади. Завершилась більш як півстолітня монополія однієї партії, однієї ідеології!

Україна виборювала свою незалежність. Від проголсі шеного 16 липня 1990 року державного суверенітету доі 24 серпня 1991 року — Дня Незалежності пройшло не так вже й багато часу. Однак він був насичений бурхливим політичним життям. Наростав рух мас за повну незалежність,!

Й нарешті Україна стала незалежною державою! Lbl звістка була радісно зустрінута в місті, її щиро вітали його мешканці. Референдум в грудні 1991 року абсолютною більшістю камінь-каширців підтвердив їх бажання будувати незалежну, суверенну державу.

Зростала політична свідомість мас. Вже вибори народного! депутата України в 1990 році, що вперше відбулися на альтер] нативній основі, засвідчили високу активність людей. Тоді район представляв у Верховній Раді П.І.Вщяк. Гостру без! компромісну боротьбу на виборах у червні 1994 року виграш Антон Дмитрович Бутейко, уродженець поліського краю (з| с.Старий Чорторийськ), людина, яка мала великий практичний досвід дипломатичної роботи в ООН і яку нині ми бачимЛ на високому посту першого заступника Міністра закордонних] справ України.

Після всенародного обрання Президентом України п до Кравчука його представником в районі став Р.І.Шпарик. У 1993 році представником Президента в Камені-Каширському був призначений Р.А.Кухтей. 1994 року його значно переважаючою більшістю голосів обрали головою районної Ради і виконавчого комітету, а з 1995 року він — голова районної державної адміністрації.

Поглиблюється значення місцевого самоврядування. Інтереси міста і району представляють в обласній Раді її депутати І.І.Вовк — голова КСП "Стохід", В.П.Домарецький — директор держлісгоспу, Р.І.Шпарик — головний лікар району. Міська Рада нині налічує 19 депутатів. В районній Раді є ЗО обранців. У їх компетенції — затвердження бюджетів, програм соціально-економічного розвитку. Депутати Рад представляють весь спектр місцевої політичної палітри, а також різні соціальні групи, щоб оперативно й ефективно реагувати на їх запити, утверджувати справедливість і демократію.

На шляху реформ

Роки, що минають після здобуття незалежності України,— це роки невтомних пошуків, входження в ринкові умови, роки суперечностей економічного розвою. Час вимагає створення міцного економічного підґрунтя держави, нових підходів, ініціативи, підприємливості.

В місті діє ряд крупних промислових підприємств, які складають основу економічного розвитку Каменя-Каширського, визначають його інфраструктуру, дають жителям можливість докласти свої знання, уміння, майстерність до розв'язання назрілих проблем.

Із нині діючих підприємств великою є питома вага державного лісгоспу. У створеному в повоєнні роки підприємстві працювало багато жителів міста і району, тут задіяно нині майже 800 чоловік. Ними лише 1995 року заготовлено і вивезено 23500 кубічних метрів деревини від санітарних рубок догляду. Реалізовано замовникам 1366 кубічних метрів пиломатеріалів. Та найбільше замовлення було від шахтарських колективів України.

Широкий асортимент виробів консервного цеху, зокрема] значним попитом користуються напої з протертої з цукроіі чорниці, шипшини, чорноплідної горобини. Останньої J минулому році заготовлено понад 10 тонн.

Втім, у колективі підприємства завше дбають про головнЛ — відтворення лісових багатств. Лише в минулому році провЛ дено на 1189 гектарах рубок догляду за лісом, на 2бЯ гектарах посаджені нові дерева. Тож примножуються багатстві краю трудовими руками таких людей, як ветерана праці І Клітицького лісництва Д.І.Гордійчука, лісових майстрів і Великообзирського лісництва І.Вовка, С.Кузьмича, лісників з Нуйнівського і Пнівненського лісництв С.Сащука, П.Леснеця бригади лісозаготівельників А.Шумлика, водіїв О.Хаймика В.Кусіка, С.Гальчуна.

Раціональним використанням лісу на Камінь-Каширщин переймається також колектив міжгосподарського лісгоспу. Лише торік проведено рубок догляду і санітарних проріджень на площі більш як тисяча гектарів, посаджено нових насаджена майже на 300 гектарах. Це підприємство має одні з найліпшим показників в області. Працівники його постійно думають про майбутнє. З цією метою в 1995 році закладено розсадник майже гектарною площею. Підприємство в минулому році відправило на шахти Донбасу майже півтори тисячі кубічний метрів лісодеревини на гірничі опори.

Керівництво міжгосплісзагу на чолі з М.З.Ланевичем постійно вишукує можливості для нарощування виробництва столярних виробів, меблів, карнизів до вікон. В усій нашій державі великим попитом користуються вироби із лози. Серед] визнаних майстрів плетіння — О.Н.Дудчик, Н.В.Карпік,! О. Т. Мельник.

Виробництвом меблів займається й колектив виробничо- торговельної фірми "Полісся", історія якої починається ще і 1966 року. В асортименті виробів фірми ще й швейні виробі*

В 1992 році на базі меблевого цеху колишнього раш побуткомбінату створено виробниче підприємство "Меблевик1! Пройдено важкий шлях становлення, і нині воно виготовляв меблеві набори для спальної кімнати, окремо — різноманітті ліжка, шафи, меблі для вітальні, стінки.

З середини сімдесятих років на південно-східній околиц міста виростали споруди льонозаводу — однієї з найбільшиі місцевих будов. До цього ж район та сусіди не мали власну бази для переробки льоносировини. Хоч із значними трудне щами, але будівництво в основному вже завершено. Вж 1994 року на заводі було перероблено й направлено спож вачам 1566 тонн чудової поліської сировини для майбутні: тканин. Й далі триває на заводі удосконалення та розширенні технології переробки. Готується до здачі лінія по катанізаці волокна. В минулому році заготовлено для переробки вж| більше двох тисяч тонн льонотрести.

Споживачами продукції консервного заводу стали воїни прикордонних військ незалежної України. Колектив під-і приємства добивається високої якості продукції, добирає пя час лісозаготівлі високоякісну й відповідаючу високим нинішнії екологічним вимогам сировину. В минулому році виготовлені 2 тисячі туб консервів і 2,9 дал безалкогольних напоїм Резерви потужностей консервного цеху та безалкогольне напоїв досить великі, оскільки в 1976 році, коли споруджува/и завод, передбачався значний ринок збуту. Нині в керівництві заводу — плани зростання обсягу виробництва потрібні* для людей овочевих консервів, іншої продукції.