Остання обставина дозволяє зробити вивід, що нова релігія, запропонована Ехнатоном, частково була атеїстичною (якщо розуміти під атеїзмом систему вірувань, що припускає відсутність богів, Бога або іншої духовної суті, визнає пріоритет матеріальних об'єктів і явищ). Стародавні єгиптяни взагалі тяжіли до атеїзму, або, точніше сказати, до пантеїзму. Безсмертя душі вони пов'язували із збереженням тіла і матеріальних предметів, що належать покійному. Світогляд їх було світлим і радісним, а уявлення про світ іншому в принципі відображали образи цього світу.
Ехнатон з'явився першим в історії людства засновником релігії нового типу, що сповідає єдинобожіє і що визнає єдину вищу духовно-матеріальну субстанцію - Сонце. Але цей передвісник майбутніх великих монотеїстських систем виявився дуже передчасним. Його ідеї не укорінялися в єгипетському суспільстві. Об'єктивних чинників, стимулюючих радикальні ідеологічні зміни, було мало.
Давньоєгипетська цивілізація зберігала свою могутність. Щорічні розливи Нілу, що удобряють грунт родючим мулом, забезпечували стійкість традиційного сільського господарства. А численні жерці, що залишилися поза своїми вівтарями і храмами, позбавлені привілейованого положення, перетворилися на лютих супротивників реформ Ехнатона.
Тому боротьба Ехнатона проти вищого фіванського жрецтва викликала глухий, а іноді і активний опір з боку тієї частини населення країни, яка підтримувала вище фіванськоє жрецтво та правителів номов. Рабовласницька знать номів, незадоволена новим курсом урядової політики, складала змови і навіть замишляла замах на сміливого реформатора-фараона. На це указує одне зображення, що збереглося на стінах гробниці начальника столичної поліції Маху. Ми бачимо тут, як Маху привозить до везіру і інших вищих чиновників важливих державних злочинців: одного єгиптянина і двох іноземців. Задоволений розкриттям змови і арештом головних призвідників, везір благословляє бога Атона і царя. Розкриття цієї змови, Маху зобразив цю сцену на стінах своєї гробниці [[50], с. 88].
Релігійна реформа, проведена Ехнатоном, не привела до бажаного результату. Ехнатону вдалося лише на якийсь час зломити могутність фіванського жрецтва і рабовласницької аристократії номів. Наступники Ехнатона не змогли утримати в своїх слабких руках прапор реформи. Один з них, Тутанхамон, примушений був поступитися домаганням фіванського жрецтва, відновити культ Амона і навіть відповідно з цим змінити своє ім'я «Тутанхамон».
У гробниці Тутанхамона, відкритій в Долині царських гробниць біля Фів в 1922 р., було знайдено величезну кількість дорогоцінних і високохудожніх предметів і зображень. У розкішній золотій труні, яка у свою чергу лежала в цілому ряду інших похоронних ящиків, покоїлася мумія Тутанхамона, померлого в молоді роки. Чудові предмети, виявлені в цій гробниці, майже незайманій ні рукою часу, ні рукою грабіжника, яскраво малюють подвійну і компромісну політику цього юного царя, що цілком підпав під вплив фіванських жерців. На спинці свого трону цар зобразив себе під променями сонячного диска, бога Атона, тим самим як би виступаючи поборником амарнськой реформи. Проте в своєму великому написі, виявленому у фіванськом храмі Амона, він виступає як ревностного прихильник фіванського жрецтва. і ліквідатора амарнськой реформи. У яскравих фарбах описує він ті лиха, які зазнавав Єгипет при царі-єретику, «коли храми були покинуті», і з гордістю оповідає про те, як він відновив зображення богів Амона і Пта і знову відбудував їх храми, щедро нагородивши їх багатствами: «всі володіння храмів збільшивши удвічі, втричі і вчетверо, наділивши їх сріблом, золотом, лазуритом, бірюзою, рідкісними коштовними каменями, царськими полотнами, білим одягом, тонкими тканинами, оливковим маслом, пахощами...» [[51]11, с. 79], нарешті, у великій кількості рабами і рабинями, захопленими під час воєн. Так епоха релігійних реформ закінчилася повною перемогою фіванського жрецтва.
Очевидно, при проведенні своєї реформи Ехнатон не мав достатньої соціальної опори для того, щоб завдати остаточного удару пануванню жрецької аристократії. Середні верстви населення, на які спирався Ехнатон, були ще слабкі, нечисленні і абсолютно не організовані. Широкі маси народу зберігали прихильність до старих форм релігії. Тому Ехнатон при проведенні своєї реформи був примушений зберегти стародавні форми заупокійного культу і стародавні уявлення про загробний світ. З іншого боку, жрецька аристократія була сильна своїми багатствами і своєю згуртованістю. Цим пояснюється невдача амарнськой реформи.
Остаточним ліквідатором релігійної реформи, проведеною Ехнатоном, є Хоремхеб, що вважається засновником XIX династії фараонів. Хоремхеб належав до аристократичного роду номархов Алебастронполя, будучи, таким чином, представником номової знаті, тісно пов'язаної з витим жречеством. У царювання Ехнатона Хоремхеб займав ряд адміністративних і військових посад. При слабких наступниках Ехнатона Хоремхеб, поступово підносячись по сходах посад і звань, зайняв ряд найбільших постів в державі.
При Тутанхамоні він займав високий військовий пост, командуючи військами під час азіатського походу. Цілком можливо, що в цю епоху вся реальна влада знаходилася в його руках. Він називав себе «найбільшим з великих, наймогутнішим з могутніх, більшим владикою народу... обранцем пануючих, що очолює над Обома Країнами в управлінні, воєначальником над воєначальниками двох країн». Його політичний вплив в цей час був досить значним. Зосередження посад в руках Хоремхеба дало йому можливість, спираючись на фіванськоє жрецтво, провести державний переворот.
Захопивши царську владу , Хоремхеб зобразив цю узурпацію як виконання безпосередньої волі богів. У своєму написі він пише про те, що «серце... бога... побажало звести свого сина на свій вічний престол і тому бог пройшов з тріумфуванням до Фів... зі своїм сином в обіймах... щоб привести його до Амону, щоб вдягнутися його в сан пануючого». Проте Хоремхеб повинен був так чи інакше узаконити своє насильницьке захоплення верховної державної влади. З цією метою він одружився з царівною Мутноджмет, сестрою дружини Ехнатона [[52], с. 37]. Протягом всього царювання Хоремхеб постійно прагнув підкреслювати законний характер своєї влади. Так, в одному написі він називає фараона Тутмоса III «отцем своїх батьків», а на восьмому році свого царювання, як вірний нащадок своїх великих попередників, він відновлює гробницю Тутмоса IV. Цим він прагнув як би особливо підкреслити свій безпосередній зв'язок з фараонами XVIII династії.
Захопивши владу в свої руки, Хоремхеб відкрито оголосив себе прихильником вищого фіванського жрецтва, відновивши одночасно з цим культ фіванського бога Амона. Очевидно, виконуючи вимоги жерців Амона, Хоремхеб почав повну ліквідацію амарнськой реформи і всіх її залишків. Знищуючи культ Атона і переслідуючи його прихильників, він зрадив прокляттю пам'ять Ехнатона. У одному написі цього часу мовиться: «Горе тому, хто нападе на тебе (Амон)! Твоє місто існує, а нападаючий на тебе скинутий. Прокляття на того, хто грішить проти тебе, де б то не було... Сонце того, хто тебе не знав, закотилося, а того, хто знає тебе, - сяє. Святилище того, хто нападав на тебе, лежить зруйнованим в мороці, а вся земля осяяна світлом».
Місто, побудований Ехнатоном, було покинуте жителями і зраджене руйнуванню, а ім'я Ехнатона і його бога Атона знищувалося на всіх пам'ятниках і було зраджене прокляттю. Ехнатона почали називати «злочинцем з Ахетатона». Роки його царювання були зараховані до років царювання інших царів.
Слід зазначити, що якщо Херіхор і Піанх використовували релігію в політичній боротьбі за владу як засіб для применшення авторитету фараона, то з протилежною метою використовував релігію Ехнатон.
Фараон Аменхотеп IV (Ехнатон) як особа, як політичний діяч, як релігійний реформатор і мислитель вже давно по разному оцінюється дослідниками. У нім бачать і першого відомого в історії видатного політика, і релігійного фанатика, і мрійника-ідеаліста, і жорстокого, обачливого правителя-деспота. У внутрішній політиці Ехнатона ми стикаємося з явищем абсолютно особливого порядку, втім вельми характерним для деспотичних суспільств з громіздкою бюрократичною структурою державного управління. У подібних суспільствах - а до їх числа, поза сумнівом, може бути віднесений і давній Єгипет часу Ехнатона - адміністративна машина держави, що налічує в своєму складі величезне число чиновників різного рангу, здатна в певних обставинах набувати як би самостійне положення не тільки по відношенню до народу, над яким вона підноситься як якась велетенська гора, але і по відношенню до свого творця і керівника. Надмірно посилившись, ця адміністративна машина починає з часом діяти і на того деспота, інтереси якого вона повинна захищати.
Виникає можливість «конфлікту» між деспотом і його ж власною адміністрацією, «конфлікту», який допускає дозвіл в ту або іншу сторону але зазвичай закінчується на користь верховного суверена, причому в останньому випадку природне використання самих крайніх, жорстоких, варварських методів з метою придушення і приведення до покірності норовистих слуг деспота [[53], с. 52].
Найбільш простим способом дії в подібних ситуаціях на норовистих чиновників є заміна їх «новими людьми» принципово нічим що не відрізняються від «старих», та зате цілком покірними що висунув їх владиці.