Смекни!
smekni.com

Особливості економічного розвитку Київської Русі (стр. 5 из 5)

Центром внутрішньої торгівлі був Київ, який мав вісім торговельних майданів. Тут скуповувалися великі партії закордон-них товарів, їх розвозили по землях Русі-України, розпродуючи в основному місцевій знаті, зокрема дорогі тканини, вина, прикра­си, фрукти, пряноші.

Розвиток торгівлі дав можливість сформуватися станові купців. НаЙчисельнішою групою були дрібні торгівці, які розно­сили вироби київських, галицьких, чернігівських та інших ремісників. Поряд з ними існувала група великих купців -«гостей», які вели закордонну торгівлю. Вони реалізовували значні партії товарів, об'єднувалися в торгові корпорації - гільдії, мали вплив на політику держави. Купці й гості були під охороною князя. В «Руській правді» їх інтереси захищалися поряд з дружинниками.

З розвитком торгівлі в Київській державі формувалася грошова система. Перші монети на території України відносяться до II - ЇІІ ст. Це були римські монети, але вони не набули широкого розповсюдження на Україні. В VI - VII ст. з'явилися сасанідські монети. Давньоруська держава мала свою грошову систему в формі «кунних грошей». За гроші правили хутра куниці або білки. «Кунна грошова система» була досить складною і об'єднувалася лічильною одиницею - гривною. В IX ~ XI ст. одна гривна дорівнювала 20 ногатам або 25 кунам, або 50 резанам, з XII ст. - 50 кунам або 100 векшам. Але для значних торгових операцій була потрібна певніша і твердіша валюта, ніж «кунні гроші». Тому виникли срібні зливки - гривни. Вони були різної форми і ваги: київська гривна важила від 160 до 196 грамів срібла, чернігівська - близько 196. Були й золоті гривни, але вони не мали такого поширення, як срібні.

За часів князювання Володимира Великого розпочали кар­бувати власні гроші. Це були золотники і срібляники. Пізніше Святополк Окаянний та Ярослав Мудрий випускали лише срібну монету довільної ваги. Всі монети карбували місцеві майстри. На одному боці монети було зображено герб України - тризуб.

Поряд з вітчизняними грішми в обігу були й арабські дирхеми, візантійські монети, західноєвропейські денарії та інші. Основна маса монет була арабського походження.

У XI - XII ст. купці купували товар у кредит, тобто за безготівковим розрахунком.

Такі торгові операції були звичайним явищем. У них безпосередню участь брали князі. Якщо купець ставав банкрутом, право в першу чергу захищало інтереси князя, потім іноземних інвесторів і лише потім торгівця. Купця продавали в рабство, якщо банкрутство траплялось з його вини. Коли ж товар загинув під час війни або пожежі, право давало боржнику можливість сплатити борг протягом певного часу. «Статут про рези (проценти)» (1113 р.) є свідченням того, щотоварно-грошові відносини в Київській Русі досягай вищого ступеня розвитку.

Заключення

Київська Русь була могутньою державою середньовічної Європи, яка відігравала велику роль як в історії східнослов’янських народів так і в світовій історії. Утворення великої і сильної Давньоруської держави сприяло суспільно-економічному, політичному і культурному розвитку східних слов’ян, значно посилювало їх у боротьбі з зовнішніми ворогами.

Економічна та військова могутність, активні виступи на міжнародній арені висунули її в число провідних країн середньовічного світу. Успішно відбиваючи напади степових кочівників, Русь відіграла роль щита, який прикрив західно-європейську цивілізацію зі сходу. Стародавня Русь мала великий авторитет і вплив на міжнародній арені і її втручання в той чи інший конфлікт бувало досить, щоб стримати його.

Київська Русь мала високий рівень економічного розвитку. Високопродуктивними були землеробство і скотарство, ремесла і промисли, а енергійні й багаті руські купці були відомі мало не в усьому тогочасному світі. Руські люди створили багато духовну і матеріальну культуру.

Традиції Київської Русі виявилися настільки живучими й міцними, що дійшли до наших днів, здобувши нове життя в матеріальній і духовній культурі українців, росіян і білорусів.

Список літератури

1.Верстюк В.Ф. та ін. Україна від найдавніших часів до соьгодення. Хронологічний довідник. –Київ 1995

2.Коропецький І.С. Дещо про минуле недавнє та сучасне української економіки .-Київ.Либідь 1995

3.Країна і світ. Історія господарства від первісної доби і першої цивілізациї до становлення індустріального суспільства.-Киів 1996