Акціонерні банки в Росії у XVIII-XIX століттях
Зміст
Вступ
Попередники акціонерних банків у Росії
Перші банки Росії
Акціонерні банки в Росії у XVIII-XIX століттях
Висновок
Банки представляють собою економічні органи, призначені для обслуговування всіх ринкових відносин. Банки слід розглядати як важливу складову частину бізнесу, ділового світу. Вони акумулюють грошові кошти, надають кредити, проводять грошові розрахунки, емітують в обіг грошові знаки, обслуговують ринки цінних паперів, надають різноманітні економічні послуги.
Коріння російських банків йдуть в епоху Великого Новгорода (12-15 ст.). Вже в той час здійснювалися банківські операції, приймалися грошові внески, видавалися кредити під заставу і т.д. Більш серйозний розвиток банківська справа в Росії отримало в першій половині XVIII століття, коли влада почала всіляко сприяти фінансовому справі і розвитку банків.
У міру розвитку обсягів виробництва та обігу роль банків у зростала всіх країнах. З'явилися вільні грошові ресурси, які акумулювалися і прямували у вигляді позик промисловцям і торговцям. Розвиток товарно-грошового обігу в усіх галузях господарства зумовлювало капіталу розширення банківського. До первісної функції банків - торгівлі грошима додавалася нова функція - управління капіталом, що приносить відсотки. Банки як збирачі капіталу стали обслуговувати весь процес виробництва і отримали можливість впливати на нього.
З скромних установ по зберіганню грошей, із скромних посередників банки перетворилися на активних учасників збільшення промислового капіталу і стимуляторів виробництва розвитку суспільного.
У своєму розвитку банківська система Росії пройшла кілька етапів. Умовно їх можна розділити на п'ять:
з середини XVIII ст. до 1860 р. - Період створення і функціонування банків як державних (казенних);
з 1860 по 1917 р. - Період розвитку і вдосконалення банківської системи;
з 1917 по 1930 р. - Формування нової банківської системи;
з 1932 по 1987 р. - Стабільне функціонування соціалістичної банківської системи;
з 1988 р. по теперішній час - формування сучасної ринкової банківської системи.
У даній роботі будуть розглянуті етапи розвитку банківської справи в 18-19 століттях, як найбільш цікавий період становлення.
акціонерний банк росія імператор
Лихварство в Київській Русі було досить широко розвинене. Кредитні відносини в Правді Руській називаються "боргом", а грошовий позичковий відсоток - "резом"; надання грошової позики іменується як "дача кун і рез". Гроші, віддані в борг під відсотки, носили тоді назву "істо" ("істоє"). Окрім грошових позик на Русі існували боргові зобов'язання в натуральній формі: "настав мед", "жито під просо" (під просо - від дієслова просипати, т е давати зерно в борг з умовою повернення його з надбавкою) - позички продуктами з умовою їх повернення їх з надбавкою.
У ст.53 Руської Правди ("Статут Володимир Всеволодовича") установлено, що "позикодавець", що позичив свої гроші за відсотки "в третину куни", має право стягувати відсотки по позиці всього 2 рази, після чого він може отримати тільки свій капітал - позичені гроші (таким чином, відсоток по кредиту не міг перевищувати близько 66%). Якщо ж "позикодавець" такий відсоток отримав три рази, то він втрачав право і на отримання свого капіталу від боржника (таким чином, до порушив кредитору застосовувалися перші штрафні санкції - по суті, його позбавляли всякого доходу за позикою). Хоча все одно позичковий відсоток був дуже високий.
У стародавній Русі існувало законодавство про закупів і холопів. Закуп - це простолюдин, вимушений вдатися до позичку у грошовій формі або у вигляді сільськогосподарського інвентарю. Закуп повинен був відпрацювати свій борг у господарстві позикодавця, який ставав паном закупа. Борг смерд міг відпрацьовувати як у домі пана (простий закуп), так і в полі пана (релейний закуп). У результаті руйнування смердів закупки широко поширювалося.
У XIV-XV лихварством також займалися і монастирі, звужуючи свої пожертви.
У 1550 р в Судебник Івана IV було встановлено максимальний розмір суми, яку могли взяти люди, вільні від кріпацтва, - 15 рублів, причому в цьому випадку угоду обов'язково треба було оформити боярином і дяком. Цей борг так і називався - "кабала". Вільна людина, працюючи за відсотки на господаря, жив у нього, одержуючи харчування та одяг. Оскільки не було можливості погасити борг, робота на господаря тривало життя всю. Звідси до цих пір у російської людини таке негативне ставлення до слова "кабала".
Вже при Петрові I скарбниця почала видавати позики для заохочення приватного підприємництва, але особливих кредитних установлень не було, і приватний кредит був досить дорогий - 12, 15 і навіть 20%%. У 1733 році була організована монетна контора - перша спроба організації публічного і дешевого кредиту. Позики видавалися всіх без різниці на їх стан. Монетна контора видавала приватним особам позики під заставу золота і срібла під 8% річних. Однак кредитні операції Монетної контори були дуже незначні і незабаром були припинені.
Перша спроба створення в Росії установи подібного банку була зроблена в 1665 р. у Пскові ще до формування банківської системи в Англії. Це було зумовлене гострою потребою російських купців у дешевому кредиті у зв'язку зі зростанням обсягів зовнішньої торгівлі і посиленням конкуренції з іноземними купцями. Спроба Псковського воєводи А.Л. Ордин-Нащокіна використовувати міську управу в якості своєрідного банку негайно була припинена центральним урядом, розцінили такі дії як прагнення Пскова "жити за своїм статутом". Воєводу А.Л. Ордин-Нащокіна відкликали з Пскова, а новий воєвода ліквідував всі його нововведення. Банки як особливі інститути почали створюватися в Росії лише через 100 років.
13 травня 1754 указом імператриці засновуються Державні Позикові Банки для дворянства (Дворянські Банки) в Москві і Санкт-Петербурзі при Сенаті і Сенатській конторі. Цим же указом засновується Купецький банк у Санкт-Петербурзі за Комерц - Колегії.
Дворянський банк мав основним капіталом 750 000 рублів і мав свої контори в Москві та Петербурзі, видаючи позики, з 6% річних, строком на рік, під заставу:
1) золота, срібла, алмазних речей і перлів - у розмірі 1/3 вартості;
2) нерухомих маєтків, сіл і сіл з людьми і з усіма угіддями, вважаючи по 50 рублів на 50 душ.
Крім кредиту під названі застави, допускався і особистий кредит за порукою "знатних, заможних і надійних людей". Відстрочення позик не повинні були перевищувати більше 3 років, після чого не викуплене маєток підлягало продажу з торгів. Основний капітал Дворянських банків спочатку складала 740 тис. руб. У царювання Катерини II основний капітал був збільшений до 6 млн. руб.
Банк для поправлення при Санкт-Петербурзькому порту комерційних - цілей і купецтва мав капіталом 500 000 рублів золотом, і видавав позики з 6% річних російським купцям, які торгували при Санкт-петербурзькому Порті, під заставу товарів строком на 1 - 6 місяців. Роком пізніше терміни позик були збільшені до 1 року, а в 1764 р. дозволялося видавати купцям позики без застави товару - за порукою магістратів і ратуші.
Діяльність перших кредитних установ, як дворянських, так і купецьких, була малоуспішними. Вони не виправдовували очікувань російського уряду. Казенні капітали, видані банком для обороту, були роздані в порівняно деякі руки, в яких гроші і продовжували залишатися. Поміщики не лише не повертали у строк позичок, але здебільшого не платили і відсотків. Підписана законом продаж прострочений них застав на ділі не застосовувалася; правильного бухгалтерського обліку не було; звіти, поставши неушкодженої Імператриці, були досить приблизні, в різний час були встановлені зловживання.
Плідна діяльність цих банків видно з того, що їх основний капітал за царювання Катерини II досяг 6 млн. рублів. Але, незважаючи на важливе значення існування цих банків і на ту їх роль, яку вони повинні були грати, при відсутності правильного ведення книг і без строго встановлених почав діяльності, справи банків стали падати.
У підсумку, Санкт-Петербурзький і Московський дворянські банки були закриті в 1785 р. Їх справи були передані знову заснованому Державний позиковий банк. Купецький банк закритий в 1782 р
У 1796 р. був заснований "Державний Позиковий Банк", який займався видачею позик землевласникам з дворян для поліпшення їх господарства. Він видавав позику під маєтки, будинки і фабрики строком на 20 років під 8% річних дворянам і на 22 роки під 7% містам. Капіталом банку стали всі готівкові суми, що знаходяться в закритих Дворянських банках, однак, оборотних його коштів було недостатньо для задоволення всієї потреби в земельному кредиті. Позиковий банк був ліквідований в 1860 р.
При Єлизаветі Петрівні виникали і інші кредитні установи, як, наприклад, "Мідний банк", "Банківські контори вексельного виробництва" між містами, які займалися видачею позик купцям і фабрикантам мідною монетою під забезпечення перекладних векселів. При поверненні судно отримувачів зобов'язаний був повернути позики сріблом.
Стараннями графа І.І. Шувалова в 1760 р. був заснований "Банк Артилерійського Інженерного Корпусу". Однак все засновані кредитні організації не змогли надати значного впливу на розвиток кредиту в ту епоху.
Подальший розвиток банківської справи продовжується при Катерині II. У 1769 р. були створені асигнаційні банки, які займалися головним чином введенням в обіг паперових грошей. Незважаючи на контроль, сконцентрований у руках губернаторів і городничих, діяльність усіх цих контор виявилася неуспішною, і вони поступово стали закриватися. У 1786 р. Асигнаційні банки були перейменовані в один "Державний Асигнаційний Банк". Після викупу урядом усіх асигнацій і заміною їх в 1843 р. Державними кредитними квитками цей він сам по собі припинив своє існування.