Реферат
Натему: Екологічнасертифікаціяпродукції
План
Вступ
1. Система природоохоронної сертифікації продукції ISO 14000
2. Екологічна сертифікація
3. Роль екологічного аудиту та екосертифікаціі при впровадженні системи управління навколишнім середовищем (СУНС)
4. Екологічний аудит і екосертифікація у Федеральному законі «Про технічне регулювання» № 184-ФЗ
5. Сегментування екологічно орієнтованого споживача
Висновок
Список літератури
Вступ
Екологія - це наука про взаємовідносини організму з навколишнім середовищем.
Об'єктом екологічних досліджень є, в тому числі осіб. При цьому людину зазвичай вивчають, насамперед у його виробничих умовах (море, вугільні шахти, космічні польоти і т.д.)
Особливий напрямок екології людини - це охорона середовища її проживання.
Екологія людини включає в себе весь спектр природних, соціальних, духовних чинників. У філософській і природничій літературі більше звертається уваги на екологію природи. Однак рятувати потрібно не лише природу, а й людину від результатів його діяльності і бездіяльності. Самосвідомість особистістю і суспільством цих проблем передбачає і відповідне їхнє рішення.
В екології людини першочергове значення має здорова природне середовище як природний фактор забезпечення природного права людини на життя (екологічно чисті продукти, вода, повітря і д.р.). Все це непомітно, якщо перебуває в нормі.
Оскільки людина не тільки природне, а й соціальна істота, то наступний рівень екології людини, - соціально-політичний: в яку історичну епоху, в якому суспільстві живе людина, які соціальні ролі він виконує в суспільстві, наскільки забезпечені умови для самореалізації її сутнісних сил, які можливості розкриття та прояви задатків і здібностей та ін У тоталітарному суспільстві або при анархічному свавіллі таких умов і можливостей значно менше, ніж у чітко налагодженому правовому демократичному суспільстві.
Наступний рівень - культурологічний. Екологія людини передбачає і його захист від підробок культури, забезпечення можливостей взаємодія людини і справжніх цінностей. У цьому плані особливо відповідальні засоби масової інформації і особливо телебачення. І тут крім державного повинен бути і громадський, політично не заангажований контроль.
Індивідуальний рівень екології людини - це захист від нього самого, його слабкостей, ліні, невігластва. Людина повинна навчитися жити в гармонії не тільки із зовнішнім світом (природою, суспільством, іншими людьми), але і з самим собою. А для цього більше знати себе, свої можливості. І не тільки знати, але і навчиться керувати, володіти як своїм фізичним станом, так і здоров'ям душевним, духовним.
І, нарешті, людина, як мікрокосмос, за висловом Г.С. Сковороди, є частинкою мікрокосмосу - Всесвіту. Спроба осмислювати езотеричні, трансцендентні знання набагато більше наблизить людини до Космосу, ніж просте відкидання того, що важко осмислити розумом, здоровим глуздом. На всіх рівнях головним критерієм екології людини є свобода, але визначальним фактором - відповідальність.
Уважно аналізуючи історію відносин Людини і Природи, мимоволі постає питання про цілі досліджень у галузі вивчення навколишнього середовища. Без всякого сумніву, встановлення зовнішніх світоглядних рамок надає визначальну роль на процес постановки завдань усередині цієї області. Зі зміною уявлень Людини про самого себе, трансформується і його ставлення до Природи, відкриваючи нові перспективи і горизонти. На сучасному етапі цих взаємин, між об'єктом вивчення - Природою і Людиною, що здійснює процес пізнавання, чітких кордонів уже явно не існує. Скажімо більше, Людина зі своїм внутрішнім (психічним) світом і Навколишнє Середовище (у тому числі і соціальна), є єдиною системою. Має сенс розглядати не протиставлення «Людина» - «Навколишнє середовище», а єдину систему взаємодії двох рівновеликих компонентів. Тільки в таких зовнішніх рамках Екології, можна сподіватися на успішне просування в цій галузі. На усвідомленні природних принципів і механізмів взаємодії Людини і Природи, на конкретних технологічних рішеннях ми сконцентрували свою увагу.
Друга половина 20 століття характеризується високою концентрацією життєво важливих проблем, поки не вирішених людством. Гостро стоїть проблема екологічно чистої продукції. Для вирішення цієї проблеми люди використовують екосертифікацію.
екологічний аудит екосертифікація продукція
1. Система природоохоронної сертифікації продукції ISO 14000
На конференції в Ріо-де-Жанейро було вирішено, що найбільш дієвим стимулом впровадження екологічних програм може стати система природоохоронної сертифікації продукції, яка поряд з вимогами якості продукції задовольняла б вимогам до способу її виробництва. Гостра необхідність у створенні та впровадженні такої системи виникла з виходом на світовий ринок несертифікованої продукції невідомого походження, але більш дешевою.
Екологічна сертифікація відповідності - підтвердження третьою стороною відповідності сертифікуємого об'єкта пропонованим до нього екологічним вимогам. Обов'язкові екологічні вимоги встановлені у законодавчих та нормативних документах і спрямовані на забезпечення раціонального природокористування, охорону навколишнього середовища, захист здоров'я населення і генетичного фонду країни. Система екологічної сертифікації в своєму розпорядженні власними правилами процедури й керування для проведення екологічної сертифікації, сформованими відповідно до державної політики в області сертифікації та загальними правилами її проведення на території Російської Федерації.
Відповідно до п. 2 ст. 5 Закону Російської Федерації «Про сертифікації продукції та послуг» Держстандарт Росії зареєстрував у Державному реєстрі Систему обов'язкової сертифікації за екологічним вимогам (далі Система) і знак відповідності Системи (постанова Держстандарту Росії від 1 жовтня 1996 р. № 66 - А) і виданий Мінприроди Росії свідоцтво за номером РОСС RU.0001.01ЕТОО.
Введення Системи обов'язкової сертифікації за екологічним вимогам покликане забезпечити:
- Реалізацію обов'язкових екологічних вимог природоохоронного законодавства при веденні господарської діяльності;
- Впровадження екологічно безпечних виробництв, технологічних процесів і обладнання;
- Дотримання вимог екологічної безпеки і запобігання забруднення навколишнього середовища при розміщенні, переробки, транспортування, ліквідації та захоронення відходів виробництва та споживання, а також пі виробництві, експлуатації та ліквідації різних видів продукції;
- Запобігання ввезення в країну екологічно небезпечної продукції, відходів, технологій та послуг;
- Сприяння інтеграції економіки країни у світовий ринок і виконання міжнародних зобов'язань Російської Федерації в області управління якістю навколишнього середовища;
- Встановлення статусу екологічного сертифікату та екологічного знака відповідності як документ, який гарантує особі Мінприроди Росії дотримання вимог природоохоронного законодавства.
Об'єктами обов'язкової сертифікації за екологічним вимогам є:
- Підприємства та виробництва, в тому числі дослідно - експериментальні;
- Продукція, використання якої може завдати шкоди навколишньому середовищу;
- Відходи виробництва та споживання, поводження з ними;
- Системи управління охороною навколишнього середовища.
Основні положення системи сертифікації по екологічних вимогах для попередження шкоди навколишньому природному середовища (системи екологічної сертифікації) затверджені наказом Госкомекології Росії від 23 січня 1995 р. № 18.
Російські стандарти з екологічної сертифікації відповідає міжнародним стандартам серії ISO 14000 з систем управління природокористуванням, і носять назву ГОСТ Р. ІСО 14000 - 98. Ці міжнародні стандарти розроблені Технічним комітетом 207 (ТК 207), створеним Міжнародною організацією зі стандартизації (ISO) в січні 1993 р. і діє під егідою стандартизаційної ради Канади. У комітеті перебуває понад 60 країн, в їх числі Росія, яка увійшла до його складу в якості діючого члена. В даний час ТК 207 займається розробкою проектів ряду стандартів включають системи управління природокористуванням, екологічний аудит, оцінку екологічних показників, екологічне маркування, аналіз життєвого циклу та екологічні аспекти стандартів на продукцію. Серія ISO 14000 покликана забезпечити загальну основу для більш однакового, ефективного та успішного управління природокористуванням скрізь у світі.
Стандарти ISO 14000 допомагають усім організаціям у світі вирішувати екологічні проблеми на систематичній основі, сприяючи тим самим поліпшенню екологічних показників. Вони охоплюють всі аспекти діяльності компаній у сфері управління природокористуванням, в тому числі питання можливої реалізації екологічного обліку, можливого визначення екологічних показників, задоволення претензій, що пред'являються до їх продукції, складання форм, що містять екологічну інформацію для надання державним установам і населенню.
Стандарти ISO включають наступні розділи:
- ISO 14001 та 14004 - система управління природокористуванням (СУП): специфікація і посібник з використання, основні принципи та методологія, опубліковані у вересні 1996 р.;
- ISO 14010-14012 - керівництво з аудиту навколишнього середовища: основні принципи, аудит СУП, вимоги, що ставляться до кваліфікації аудиторів, опубліковані в жовтні 1996 р.;
- ISO 14020-14025 - екологічне маркування: основні принципи і вимоги, які пред'являються до сертифікації продукції, терміни і визначення, практична програма, сертифікаційна процедура для продуктів, розглянуті в 1998 р.;
- ISO 14031 - оцінка екологічних показників СУП, проект представлений на розгляд Технічного комітету в 2000 р.;
- ISO 14040-14043 - оцінка життєвого циклу, проект представлений на розгляд у 2000 р.;