Як і в багатьох зарубіжних державах, в Росії запроваджено принцип забруднювач платить. Закон "Про охорону навколишнього середовища" встановлює, що негативний вплив на навколишнє середовище є платним. До видів негативного впливу на навколишнє середовище відносяться:
викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин та інших речовин;
скиди забруднюючих речовин, інших речовин та мікроорганізмів у поверхневі водні об'єкти, підземні водні об'єкти і на водозбірні площі;
забруднення надр, грунтів;
розміщення відходів виробництва та споживання;
забруднення навколишнього середовища шумом, теплом, електромагнітними, іонізуючими і іншими видами фізичних впливів;
інші види негативної дії на навколишнє середовище.
Платність є одним з основних принципів природокористування. Відповідно до законодавства про навколишнє середовище введення платності переслідує досягнення низки цілей. По-перше, плата за користування природними ресурсами є джерелом поповнення державного та місцевого бюджетів, а також екологічних фондів. По-друге, найважливіша мета платежів - стимулювання природокористувачів до раціонального використання тих ресурсів, за які вони платять, і підвищенню ефективності їх природоохоронної діяльності.
Законом "Про охорону навколишнього природного середовища" (ст. 20) встановлюються два види платежів - за користування природними ресурсами і за забруднення навколишнього середовища. У законодавстві кожен з цих видів підрозділяється на підвиди. Структура платежів, а також порядок їх внесення за природокористування регулюються природоресурсними законодавчими та іншими нормативно-правовими актами.
Загальною серйозною проблемою платежів за використання природних ресурсів як стимулу забезпечення раціонального природокористування є їх низький рівень. Крім того, Законом "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачається плата за понадлімітне і нераціональне використання природних ресурсів як засіб економічного стимулювання дбайливого ставлення до багатств природи, але в природно-ресурсного законодавство цей захід в основному не отримала розвитку.
Плата за забруднення навколишнього природного середовища та інші види шкідливого впливу на неї розглядається в праві навколишнього середовища Росії і зарубіжних держав як один з основних економічних стимулів до того, щоб підприємства-природокористувачі, діяльність яких пов'язана з такими впливами на природу, самі вживали заходів щодо зменшення забруднення навколишнього середовища відповідно до вимог законодавства. Такі заходи можуть проявлятися в різних формах. Природокористувачі, незацікавлені в регулярних високих платежах за надмірне забруднення, можуть удосконалити технологію виробництва, побудувати ефективні очисні споруди або забезпечувати високу ефективність роботи діючих споруд. Нарешті, значний ефект щодо зниження рівнів забруднення природного середовища може досягатися підприємствами за рахунок підвищення вимогливості до працівників та забезпечення дотримання трудової і технологічної дисципліни.
Закон РФ "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачає два види платежів. Це - плата за:
викиди, скиди забруднюючих речовин, розміщення відходів та інші види забруднення в межах встановлених лімітів;
викиди, скиди забруднюючих речовин, розміщення відходів та інші види забруднення понад встановлених лімітів.
Хоча Закон передбачає необхідність справляння плати за забруднення навколишнього середовища і за інші види впливу на природу, на практиці платежі стягуються лише за забруднення вод і атмосферного повітря і за розміщення відходів. Не стягується плата за фізичні дії на атмосферу, за забруднення грунтів, за інші види негативних впливів на навколишнє середовище.
Для стимулювання раціонального природокористування і охорони навколишнього середовища Законом передбачена система спеціальних інструментів, покликаних змінити психологію господарюючих суб'єктів та сприяти екологічному вихованню останніх. Вона включає в себе, зокрема, державну підтримку у вигляді податкових або інших пільг підприємницької діяльності, що здійснюється з метою охорони навколишнього середовища.
Таким чином, до елементів економічного механізму природокористування та охорони навколишнього середовища належать:
планування природокористування та охорони навколишнього середовища;
фінансування охорони навколишнього середовища;
платежі за користування землею, надрами, водами, іншими природними ресурсами і за забруднення навколишнього середовища;
позабюджетні екологічні фонди, правове регулювання їх формування та використання;
екологічне страхування;
податкові та кредитні пільги, інші заохочувальні заходи у сфері природокористування та охорони природи.
Новелою російського екологічного законодавства, що стосується економічного механізму (економічних інструментів) регулювання природокористування і охорони навколишнього середовища, є екологічне страхування та екологічний аудит.
Визначаючи, що екологічне страхування здійснюється з метою захисту майнових інтересів юридичних і фізичних осіб на випадок екологічних ризиків, Закон 2002 декларує можливість обов'язкового державного екологічного страхування в РФ.
Екологічне страхування - нова правова міра охорони навколишнього середовища. Закон РРФСР "Про охорону навколишнього природного середовища" виділяє два види екологічного страхування - добровільне і обов'язкове державне страхування підприємств, а також громадян, об'єктів їх власності і доходів на випадок екологічного та стихійного лиха, аварій і катастроф. Відповідно до цього Закону порядок екологічного страхування та використання його фондів встановлюється Урядом Росії. Хоча після прийняття Закону пройшло чимало років, урядова постанова поки не прийнято. У цілому інститут екологічного страхування поки що набув розвитку в Росії.
Перспективним для Росії напрямком екологічного страхування є обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності високоризикових екологічно небезпечних об'єктів. До таких об'єктів повинні ставитися підприємства та інші об'єкти, на яких виробляються або зберігаються хімічні речовини певних класів небезпеки і певну кількість.
Під екологічним аудитом розуміється перевірка та оцінка стану діяльності юридичних осіб та громадян-підприємців щодо забезпечення раціонального природокористування та охорони навколишнього середовища від шкідливих впливів, включаючи стан очисного та технологічного обладнання, відповідність вимогам законодавства Російської Федерації, що проводяться для виявлення минулих та існуючих екологічно значущих проблем і з іншими цілями, передбаченими екологічним законодавством.
Практичне значення екологічного страхування та екологічного аудиту в Росії в даний час не високо. Ні кредитно-фінансові установи, ні органи державної влади при фінансуванні, кредитуванні та здійсненні інших форм підтримки підприємництва не вимагають надання висновків екологічного аудиту та наявності обов'язкового екологічного страхування.
У кінцевому рахунку завдання економічного механізму охорони навколишнього середовища полягає в тому, щоб забезпечити за допомогою економічних заходів досягнення цілей екологічної політики держави, яка визначається законодавством, іншими нормативними правовими актами та іншими документами. Ця задача буде вирішена тим успішніше, ніж оптимальніше будуть врегульовані і реалізовані окремі елементи економічного механізму.
Низька ефективність економічних механізмів, інструментів і стимулів, на які переноситься центр ваги в справі охорони навколишнього природного середовища та раціонального природокористування при переході України до ринкової економіки, зайвий раз доводить вже перевірений іншими країнами висновок про необхідність дотримання балансу між такими механізмами і державним управлінням (адмініструванням ).
ВИСНОВОК
Поряд з покращенням екологічного виховання та освіти найважливішим завданням держави є створення таких умов функціонування підприємств, щоб вони були змушені займатися природоохоронною діяльністю або матеріально зацікавлені в її проведенні.
Перший варіант пов'язаний з адміністративним механізмом управління, який грунтується на встановленні норм, стандартів, правил природокористування і відповідних планових завдань підприємствам з охорони навколишнього природного середовища і покарань від догани до тюремного ув'язнення або зняття з роботи та виплати штрафів підприємством і його керівництвом. Цей шлях був характерний для нашої країни до кінця 80-х років. Однак він занадто дорогий і малоефективний, оскільки вимагає великої кількості перевіряючих і постійного контролю.
Набагато ефективніше шлях економічного стимулювання, коли за допомогою різних важелів (цін, платежів, податкових пільг та покарань) держава робить для підприємств вигіднішим матеріально, тобто більш прибутковим, дотримуватися природоохоронного законодавства, ніж порушувати його.
Зазначимо тільки, що як "чисте" адміністрування, не пов'язане з матеріальною зацікавленістю, не може змусити підприємства постійно і ефективно займатися природоохоронною, так і одні лише економічні методи, не підкріплені прямим примусом у найбільш важливих екологічних питаннях, теж не завжди забезпечують потрібний якісний рівень і терміни проведення природоохоронної діяльності, тим більше, що деякі адміністративні та економічні методи переплітаються один з одним. Наприклад, штраф - це і адміністративна, і економічна міра, а встановлення лімітів використання та забруднення природних ресурсів спирається на таку адміністративну міру, як нормування.
Тому найкращі результати виходять при розумному поєднанні економічної зацікавленості з достатньо жорстким контролем і позаекономічних (адміністративним аж до кримінальної) примусом.
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
1. Коробкін В.І., Передільське Л.В. Екологія - Ростов-на-Дону.: Фенікс, 2003
2. Павлов А.Н. Екологія Раціональне природокористування та безпека життєдіяльності - М.: Вища школа, 2005
3. Екологія Охорона природи Екологічна безпека / Под ред. проф. Нікітіна А.Т. - М.: МНЕПУ, 2000
4. Гарін В.М., Кльонова І.А., Колесніков В.І. Екологія - Ростов-на-Дону.: Фенікс, 2001
5. Гірусов В.І., Бобилєв С.М., Новосьолов А.Л. Екологія та економіка природокористування природокористування - М.: ЮНИТИ, 2002.