5.4 Промислове лісокористування
Термін "лісове користування", позначає використання всіх ресурсів лісу, всіх видів лісових багатств.
Головне лісокористування займається заготівлею й використанням деревної продукції: основної - деревини, другорядної - живиці, кори, тріски, пнів, лубу. Промисловим головне лісокористування називають завдяки більшим масштабам робіт й їхньої постановки на індустріальну основу.
Побічне лісокористування використовує не деревну продукцію, і за ознаками воно близьке до промислового лісокористування. Відмінною рисою двох типів природокористування є те, що для промислового лісокористування характерне широке коло екологічних проблем, а для побічного особливо значимі проблеми, пов'язані із надлишком відвідувань лісових масивів й непомірним вилученням біологічних ресурсів лісу.
Екологічний вплив способів вирубування лісу | |
Негативні екологічні наслідки. | Позитивні екологічні наслідки. |
Суцільні вирубування | |
Оголюються значні території, порушується природна рівновага, збільшують швидкість процеси. Повністю руйнуються біоценози, деградує тваринний і рослинний світ.Знищується приріст, погіршуються умови самовідновлення лісів. | Повне звільнення лісосіки полегшує посадку лісових культур і догляд за ними. |
Вибіркові вирубування | |
Утруднюють роботу з цілеспрямованого лісовідновлення.При поваленні і транспортуванні пошкоджується лісова підстилка й інші дерева, порушується гідрорежим території й середовище життя рослин і тварин. | Вибираються спілі, малоцінні, хворі рослини, відбувається оздоровлення, покращення складу лісуВ основному зберігаються ландшафти, біоценози, типова флора та фауна. |
Промислове лісокористування. Головним напрямком промислового лісокористування є заготівля деревини. Із цим пов'язано виникнення екологічних проблем у зонах масових заготівель лісу. Одним із основних наслідків заготівлі деревини є заміна корінних лісів вторинними, як правило, менш коштовними й нерідко менш продуктивними.Але це тільки перший крок. Рубання запускає механізми глибоких економічних змін у регіоні зникнення лісу. Ці зміни зачіпають всі сфери.Інтенсивність змін залежить від інтенсивності вирубувань, а вони, у свою чергу, залежать від ряду факторів: потреба в деревині, транспортна доступність району заготівель, оснащеність робіт на лісосіці. Також на інтенсивність вирубування впливають склад порід і вік лісів.Несприятливі наслідки особливо проявляються в тих випадках, коли спостерігається переруб деревини (вирубується більше, ніж виростає за рік).Використання деревини в лісохімічній промисловості.
При рубаннях, що відстають по темпах приросту деревини, спостерігається недоруб, який приводить до старіння лісу, зниженню його продуктивності, захворювання старих дерев. Отже, переруб приводить до виснаження лісових ресурсів в одних районах, а недоруб - до недовикористання їх в інших. І в тому, і в іншому випадку ми маємо справу з нераціональним природокористуванням. Тому лісівники відстоюють концепцію безперервного лісокористування, заснованого на збалансованості вирубки й поновлення лісів і запасів деревини. Однак поки що на планеті переважає переруб лісів.
Виникнення екологічних проблем пов'язано не тільки з масштабами вирубування лісів, але й зі способами вирубування. Зіставлення позитивних і негативних наслідків свідчить про те, що вибіркове вирубування є більш витратною формою, відрізняється меншим екологічним збитком.
Лісові ресурси – ресурси відновні, але цей процес займає 80-100 років. Цей період подовжується в тих випадках, коли землі сильно деградують після вирубки лісів. Тому поряд із проблемами лісовідновлення, яке може здійснюватися шляхом самовідновлення лісопосадок і для прискорення – шляхом створення лісових плантацій, постає проблема дбайливого використання заготовленої деревини. Але зведенню лісів - деструктивному антропогенному процесу протистоїть стабілізуюча антропогенна діяльність - прагнення до повного використанню деревини, до застосування методів, що щадять вирубування лісу, а також конструктивна діяльність - лісовідновлення.
5.5 Лісові пожежі
Деякі території регулярно чи періодично піддаються пожежам. У хвойних лісах, зростаючих на південному сході США, і безлісих саванах, а також у степовій зоні пожежі - досить розповсюджене явище. У лісах, де пожежі трапляються регулярно, дерева звичайно мають товсту кору, що робить їх більш стійкими до вогню. Шишки деяких сосен, наприклад сосни Банкса найкраще вивільняють насіння, коли нагріваються до певної температури. Таким чином, насіння висіваються в той час, коли інші рослини конкуруючі з ними за життєвий простір, гинуть у пожежах. У деяких випадках ґрунт після пожеж збагачується біогенними елементами, такими, як фосфор, калій, кальцій, магній. У результаті тварини, які пасуться на ділянках, що періодично піддаються пожежам, одержують більш повноцінне харчування. Людина, запобігаючи природним пожежам, тим самим викликає зміни в экосистемах, для підтримки яких потрібні періодичні вигоряння рослинності.
У теперішній час пожежі стали досить розповсюдженим засобом контролю за розвитком лісових масивів, хоча суспільна свідомість важко звикається з цією думкою.
6. Захист лісів
6.1 Захист лісів від пожеж
Ліси Землі страждають від пожеж. Лісові пожежі знищують щорічно 2 млн. тонн органічної речовини. Вони завдають великої шкоди лісовому господарству: зменшується приріст дерев, погіршується склад лісів, підсилюються буреломи, погіршуються ґрунтові умови. Лісові пожежі сприяють поширенню шкідливих комах й руйнуючих дерево грибів.
Світова статистика стверджує, що 97% лісових пожеж відбувається з вини людини й лише 3% - за рахунок блискавок, головним чином кульових. Полум'я лісових пожеж знищує на своєму шляху й флору, і фауну. Пожежі виникають через
необережного поводження з вогнем, через глибоке порушення правил пожежної безпеки при проведенні сільськогосподарських робіт. Підвищену небезпеку пожеж створює захламленность лісових територій.
У теперішній час значно розширені права лісової державної охорони по боротьбі з порушниками протипожежного режиму в лісах, залученню до відповідальності посадових осіб і громадян, що порушує вимоги пожежної безпеки.
Для підвищення пожароустійкості лісів у великих масштабах проводять роботи з протипожежного пристрою лісового фонду, створюють системи протипожежних розривів і бар'єрів, мережа доріг і водойм, ліси очищають від захламленності.
Виникаючі в лісі загоряння виявляють в основному за допомогою пожежно-спостережних стаціонарних пунктів, а також працівників лісової охорони при наземному патрулюванні.
На озброєнні лісопожежних підрозділів - автоцистерни, всюдиходи, грунтоміри й піногенератори. Широко використаються шнурові заряди вибухових речовин, а також штучно викликані опади. Впроваджується телевізійна апаратура, що полегшує працю спостерігачів. Передбачається використання інфрачервоних авіадетекторів для виявлення з повітря вогнищ горіння вумовах сильної задимленості. Використовується інформація, одержана з штучних супутників Землі. Підвищенню оперативності у виявленні й гасінні лісових пожеж буде сприяти впровадження розрахунків із допомогою комп'ютерів оптимальних режимів роботи підрозділів авіалісоохорони.