Нині тема охорони природи, раціонального використання її ресурсів, захист навколишнього середовища — чи не одна з найактуальніших тем віку. Є вже позитивні результати у цьому напрямку: мешканці сіл Перещепиного та Меліоративного відремонтували у 1987 році очисні споруди господарсько-побутових стоків на якісному рівні.
На Кільченському асфальтовому заводі проведено реконструкцію і одночасну заміну сухого-способу очищення забрудненого повітря на вологий.
Проведено демонтаж тваринницької ферми в районі озера Солоний Лиман, де намічено розширити базу обласної лікарні.
Новомосковський ордена Трудового Червоного Прапора трубний завод імені 50-річчя Радянської України вперше в галузі застосував безстічну замкнуту оборотну систему водопостачання цехів технічною та питною водою. Тут побудована також мережа споруд біологічного очищення. Зовсім припинено забір води на виробництво з Самари і введення її в русло неочищених стоків.
На підприємстві створено розгалужену мережу споруд і великий став-шламонакоплювач з. потужним земснарядом; діє система очищення води кварцевими фільтрами, горизонтальними відстійниками окалини та установками нейтралізації кислих сплавів. А в комплексі новозбудованого ТЕЗЦ № 3 стала до ладу установка для очищення і знесолювання хімічних стоків виробництва.
Непогані справи на трубному заводі і з охороною атмосферного повітря. Більшість технологічних ліній, що виділяють пил і шкідливий газ, вже оснащено пилегазовловлюючими установками. Контроль за додержанням правил технічної" експлуатації і ефективністю всієї системи вловлюючої апаратури здійснює заводська лабораторія по охороні праці і промисловій санітарії. Станція автоматичного знімання проб атмосферного повітря діє безперервно протягом усього робочого часу. Роботу автоматів доповнює мережа громадських постів та інспекторів, які закріплені за всіма технологічними цехами.
Багато робиться на підприємстві і для охорони навколишнього середовища. Вздовж заводських корпусів посаджено у кілька рядів тополі, клени, верби, а обабіч асфальтових доріжок — яблуні і груші. Вся територія устелена зеленим килимом, на якому яскравими барвами виграють квіти. Є своя заводська квіткова оранжерея, де цілорічне вирощують троянди, гвоздики, тюльпани та багато іншої флори.
За виробничою зоною території заводу віддзеркалюють води штучних ставків, які заросли біля берегів очеретом, рогозом та кущами лози.
На лівому березі Самари для виробничників споруджено турбазу-профілакторій «Трубник» на 200 місць і піонерський табір для дітей заводчан — на 240.
Активна і дійова участь широкої громадськості у здійсненні природоохоронних заходів щодо раціонального використання води, очищення навколишнього середовища, озеленення території підприємства дозволили Новомосковському трубному заводові досягти високих виробничих показників і неодноразово виходити переможцем у республіканському і Всесоюзному соціалістичному змаганні.
...Поява автомобіля розширила сферу діяльності людини, збільшила виробничі сили суспільства. Поліпшення конструкції двигуна внутрішнього згоряння дозволило збільшити швидкість руху, що в свою чергу примусило будувати дороги з твердим покриттям.
Одночасно з цим виникла необхідність постійного розширення мережі шляхів, удосконалення системи обслуговування і експлуатації автомобіля і, врешті-решт, реконструкції міст. Виникла також зовсім нова проблема — безпеки і нешкідливості автомобіля для людини і навколишнього середовища.
Неподалік Новомосковського трубного заводу, иа роз'їзді селища Кулебівки, побудовано акведук, щоб розвантажити автомагістраль від надмірного руху транспорту. Обійшовся він державі більше чотирьох мільйонів карбованців.
На території Новомосковського району споруджується також швидкісна траса Москва— Харків—Сімферополь, яка удвічі зменшить наплив транспорту у напрямку Новомосковськ— Красноград.
Відрадно, що і в глибинках Присамар'я останнім часом відчутні зміни щодо будівництва нових доріг з твердим покриттям. Асфальтові шляхи не так давно пролягли на маршрутах Новостепанівка—Гнатівка та Андріївка—Василівка.
Новомосковську дуже потрібна об'їзна траса, але будується вона вкрай повільно. У центрі міста вже відчувається надмірна кількість токсичних викидів автомобільних газів. Ось чому об'їзна траса так потрібна зараз, сьогодні...
Практика показує, що із збільшенням ширини проїзної частини шляху у два рази концентрація окису вуглецю за інших однакових умов (інтенсивності руху, метеорологічних показників тощо) зменшується на ЗО—50 процентів. Густі зелені насадження з чагарниками здатні зменшувати рухливість повітря над проїзною частиною, якщо вона знаходиться в зоні вітрової тіні. А погіршені умови аерації шляху призводять до збільшення концентрації відпрацьованих газів автомобілів у повітрі. Звідси й висновок: шляхи слід робити ширшими, а зелені насадження розміщувати з урахуванням створюваної деревами вітрової тіні. Кращим прикладом у районі є автомагістраль Москва—Сімферополь.
На Присамар'ї слід багато зробити у цьому напрямі. Інспекція охорони природи, державтоінспекція та громадськість можуть і повинні активізувати свою діяльність у справі дотримання чистоти повітряного басейну.
Повітря може бути забруднене шкідливими; газоподібними й механічними домішками: оксидом вуглецю, сірчистим газом, сірководнем, пилом, а також хвороботворними мікроорганізмами. Усі ці домішки, безумовно, впливають на здоров'я людини, на тварин і рослини.
Служб природоохоронного нагляду у нас багато, але часто вони йдуть на поводі у різних відомств. Взяти, наприклад, інспекцію по охороні атмосферного повітря. Вона давно перетворилася в канцелярський орган по переписуванню звітів підприємств, які часто показують звичайнісіньку «липу». Інспекція мало цікавиться станом технологічних процесів, замість того, щоб стояти на варті закону, діє за принципом «чого-бажаєте?» Один повчальний факт: санепідслужба області відхилила проекти гранично допустимих викидів шкідливих речовин в атмосферу на флюсоплавильній ділянці та відділенні фрітти Новомосковського трубного заводу. Це рішення підтримало й Міністерство охорони здоров'я УРСР. Однак інспекція по охороні атмосферного повітря дозволила заводу викидати в атмосферу сірчистий газ, сірководень та інші речовини. І тепер уже повітря на житловому масиві Животилівки поповнилося цілим букетом отруйних викидів на законній, як кажуть, основі.
Великої шкоди завдають Самарі поля фільтрації, що розташовані біля відділення фрітти трубного заводу, особливо коли його карти переповнюються дощовими або талими водами...
Як бачимо, долю ріки Самари стали вирішувати не санепідстанція, не спеціалісти басейнової інспекції по охороні водних ресурсів, а господарники і ті, що йдуть у них на поводі, керівники різних рангів.
Охорона і раціональне використання земельних і водних ресурсів нині постійно перебувають у центрі уваги громадськості. Адже вони е основними і незамінними природними факторами існування всього людства.
Корінні жителі нашого краю постійно піклуються про охорону землі, підвищення її родючості при дедалі зростаючій кількості населення, постійному розвитку промисловості, що є обов'язковими умовами дальшого піднесення сільського господарства, збільшення виробництва продуктів харчування і сировини для промисловості. Земля — основний і незамінний засіб сільськогосподарського виробництва, просторовий базис для будівництва.
На Присамар'ї 56 процентів земель--чорнозем, орні землі сягають 80—90 процентів. Таким чином, резервів збільшення ріллі за рахунок інших угідь майже немає. Із зростанням населення і відведенням земель для несільськогосподарських потреб і внутрігосподарського будівництва кількість орних угідь зменшується. За останні ми даними, на душу населення припадає 0,7 гектара ріллі проти 0,91 у 1955 році. Крім того,, майже половина оброблюваних земель — дев'ять тисяч гектарів — зазнає шкоди від водної і вітрової ерозії, заболочення й перезволоження, а від підвищеної кислотності, засоленості і солонцюватості—близько 11 тисяч гектарів.
Питанню охорони і раціонального використання земель, підвищенню їх родючості хоч і приділяється велика увага, але останнім часом хімізація стала блискавично наступати на людину і природу. Ось чому на Присамар'ї у 1988 році застосування гербіцидів знижено на 40—60 процентів в усіх господарствах, а колгосп «Вперед» взагалі відмовився від пестицидів. Районні служби заохочують виробництво продукції для дієтичного дитячого харчування без використання: отрутохімікатів.
Не так давно кормами, перенасиченими нітратами, у сусідньому районі отруїли цілу ферму тварин. Звістка — ніби грім з ясного неба!..
Нашпигована хімією земля в переважній більшості господарств Присамар'я фактично втрачає властивість поновлювати свою природну родючість.
— Що ви хочете, Новомосковщина з 1971 року була експериментальною в області, мала «статус» району підвищеної хімізації,— пояснював, опісля заступник голови РАПО по рослинництву.
Отаке виправдання...
Гербіцидів, пестицидів, отрутохімікатів, міндобрив напхано в землю стільки, що коли ми навіть сьогодні відмовимося від застосування азотних добрив, то роками ще в сільськогосподарській продукції нітрати перевищуватимуть, граничні норми. За сім років обсяг застосування отрутохімікатів на Присамар'ї збільшився майже на 200 тонн. «Навантаження» на гектар зросло в середньому на півтора кілограма.