Для зволоження сільськогосподарських культур на землях, які осушуються, проектом передбачені наступні технічні заходи:
1. Будівництво зволожуючого каналу
2. Будівництво шлюзів-регуляторів
6.2.4.5 Розрахунок водного балансу активного шару грунтів
Потреба у регулюванні водно-повітряного режиму грунту визначається на основі водного балансу, який розраховуємо для року 50 %, 75 %, 90 % забезпеченості опадами.
Розрахунок водного балансу ведемо по місяцях вегетаційного періоду для кожної сільськогосподарської культури, при цьому враховуємо формулу:
± M = E – ( Ое + ∆W), м3/га, (6.16)
де: М – змінення волого запасів в активному шарі грунту, м3/га;
Е – сумарне водоспоживання даною культурою, м3/га;
Ое – кількість ефективних опадів, м3/га;
∆W – запаси продуктивної вологи в активному шарі грунту, м3/га.
Сумарне водоспоживання окремої культури за вегетаційний період визначаємо, враховуючи формулу А. М. Янголя:
E= αУ + n Д, м3/га, (6.17)
де: У – урожайність основної продукції даної культури, т/га;
α – емпіричний коефіцієнт;
Д – сума середньодобових дефіцитів вологості повітря за вегетаційний період, мм;
n – коефіцієнт, який приймаємо в залежності від норми осушення.
Кількість ефективних опадів визначаємо за основними формулами:
Ое=10*β*h, м3/га, (6.18)
де: h – шар опадів за розрахунковий період, мм;
β – коефіцієнт використання опадів.
Результати розрахунків див. в листі 5
6.2.4.6 Розрахунок зони впливу меліоративної системи на пониження рівня ґрунтових вод
Після проведення меліоративних робіт на прилеглій території відбувається зміна гідротехнічної обстановки (пониження РГВ). Відстань впливу дії меліоративної системи на пониження рівня ґрунтових вод визначаємо по формулі:
x = z *2*(a*t)1/2, м (6.19)
де:
x – відстань від осушувальної системи, м;
a – рівне провідність водоносного пласта, м2/добу;
t – час, доб.
Для визначення z знаходимо:
erfc(z) = (H/H0) = 0,1/1,0 = 0,1
де:
Н – пониження рівнів ґрунтових вод, Н = 0,1 м
Н0 – пониження рівнів на границі осушувальної системи, Н0 = 1,0
Згідно [ст.368] z = 1,85
a = Kф*h/μ, , м2/добу, (6.20)
де:
Kф – коефіцієнт фільтрації водоносного пласта, м/доб;
h – потужність водоносного пласта, м;
h = (2…2,5) * Н0, м
h = 2,0 м
μ – водоввідача пласта.
μ = 0,056* Kф ^1/2* Нс ^1/3, (6.21)
Розрахунок для торф’яних грунтів:
Kф = 0,4 м/добу
μ = 0,056* 0,4^1/2*0,55^1/3 = 0,03
а = 0,4*2/0,03 = 13,3 м2/добу
t = 150 діб
х = 1,85*2*(13,3*150)^1/2 = 165 м
Розрахунок для мінеральних грунтів:
Kф = 2,4 м/добу
μ = 0,056* 2,4^1/2*0,55^1/3 = 0,07
а = 2,4*2/0,07 = 68,6 м2/добу
t = 150 діб
х = 1,85*2*(68,6*150)^1/2 = 375,3 м
Отже, зона впливу дії меліоративної системи на пониження РГВ становить:
- для торф’яних грунтів х = 165 м;
- для мінеральних грунтів х = 375,3 м (див. лист 6)
Розділ 7. Охорона праці
7.1 Розробка організаційних питань з охорони праці
Охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження здоров’я і працездатності людини в процесі.
Організаційні питання з охорони праці на підприємстві розробляються згідно діючого законодавства, а саме, нижче наведених статей:
1. Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.
Використання примусової праці забороняється. Не вважається примусовою працею військова або альтернативна служба, яка виконується особою за вироком чи іншим рішенням суду або відповідно до закону про воєнний і про надзвичайний стан.
Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
Використання праці жінок і неповнолітніх на небезпечних для їхнього здоров’я роботах забороняється.
Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.[ст. 43 Конституція України]
2. До початку роботи за укладеним трудовим договором власник або уповноважений ним орган зобов’язаний:
1) роз’яснити працівникові його права і обов’язки та проінформувати під розписку про умови праці, наявність на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров’я, його права на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору;
2) ознайомити працівника з правилами внутрішнього трудового розпорядку та колективним договором;
3) визначити працівникові робоче місце, забезпечити його необхідними для роботи засобами;
4) проінструктувати працівника з техніки безпеки, виробничої санітарії, гігієни праці і протипожежної охорони.[ст. 29 Кодекс законів про працю України]
3. На всіх підприємствах, в установах, організаціях створюються безпечні і нешкідливі умови праці.
Забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці покладається на власника або уповноважений ним орган.
Умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам нормативних актів про охорону праці.
Власник або уповноважений ним орган повинен впроваджувати сучасні засоби техніки безпеки, які запобігають виробничому травматизмові, і забезпечувати санітарно-гігієнічні умови, що запобігають виникненню професійних захворювань працівників.
Власник або уповноважений ним орган не вправі вимагати від працівника виконання роботи, поєднаної з явною небезпекою для життя, а також в умовах, що не відповідають законодавству про охорону праці. Працівник має право відмовитися від дорученої роботи, якщо створилася ситуація, небезпечна для його життя чи здоров’я або людей, які його оточують, і навколишнього середовища.
У разі неможливості повного усунення небезпечних і шкідливих для здоров’я умов праці власник або уповноважений ним орган зобов’язаний повідомити про це орган державного нагляду за охороною праці, який може дати тимчасову згоду на роботу в таких умовах.
На власника або уповноважений ним орган покладається систематичне проведення інструктажу (навчання) працівників з питань охорони праці, протипожежної охорони. [ст. 153 Кодекс законів про працю України ]
4. Проектування виробничих об’єктів, розробка нових технологій, засобів виробництва, засобів колективного та індивідуального захисту працюючих повинні проводитися з урахуванням вимог щодо охорони праці.
Виробничі будівлі, споруди, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва або реконструкції, технологічні процеси повинні відповідати нормативним актам про охорону праці.[ст. 154 Кодекс законів про працю України]
5. Власник або уповноважений орган зобов’язаний вживати заходів щодо полегшення умов праці працівників шляхом впровадження прогресивних технологій, досягнень науки і техніки, засобів механізації та автоматизації виробництва, вимог ергономіки, позитивного досвіду з охорони праці, зниження та усунення запиленості та загазованості повітря у виробничих приміщеннях, зниження інтенсивності шуму, вібрації, випромінювань тощо. [ст. 158 Кодекс законів про працю України]
6. Власник або уповноважений ним орган розробляє за участю профспілок і реалізує комплексні заходи щодо охорони праці відповідно до закону України «Про охорону праці». План заходів щодо охорони праці включається до колективного договору. [ст. 161 Кодекс законів про працю України]
7. Власник або уповноважений ним орган зобов’язаний за свої кошти організувати проведення попереднього (при прийнятті на роботу ) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, також щорічного обов’язкового медогляду осіб віком до 21 року.
Перелік професій, працівники яких підлягають медичному оглядові, термін і порядок його проведення встановлюються Міністерством охорони здоров’я України за погодженням із Державним комітетом України по нагляду за охороною праці. [ст. 169 Кодекс законів про працю України]
8. Власник або уповноважений ним орган зобов’язаний відповідно до законодавства відшкодувати працівникові шкоду, заподіяну йому каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, пов’язаним із виконанням трудових обов’язків. [ст. 173 Кодекс законів про працю України]
9.Не допускається прийняття на роботу осіб молодше шістнадцяти років.
За згодою одного з батьків або особи, що його замінює, можуть, як виняток, прийматись на роботу особи, які досягли п’ятнадцяти років.
Для підготовки молоді до продуктивної праці допускається прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів для виконання легкої праці, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час по досягненні ними чотирнадцятого віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.[ст.188 Закон України «Про охорону праці»]
10.Усі особи молодше вісімнадцяти років приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду і в подальшому, до досягнення 21 року, щороку підлягають обов’язковому медичному оглядові. [ст. 191 Кодекс законів про працю України] [7].