МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ФАКУЛЬТЕТ ФІНАНСІВ
Кафедра УП і РЕ
Рефераттему
“Особливості екологічного та біологічного моніторингу ”
Підготував:
студент групи ОПОД-21
Попінко А.М.
Науковий керівник:
к.г.н. доц. Царик Т.Є
Тернопіль-2008
План
Вступ
1. Екологічний моніторинг як засіб визначення екологічного стану навколишнього середовища.
2 Розвиток системи екологічного моніторингу в Україні.
3 Особливості регіонального екологічного моніторингу.
4. Проблеми глобального екологічного моніторингу
Висновок
Список використаної літератури
Вступ
Актуальність теми: Існування людського суспільства незмінно пов’язане з використанням довкілля як середовища проживання та створення засобів життєзабезпечення – продуктів харчування, сировини й матеріалів для побутових потреб і виробничої діяльності, виробництва і використання енергії, забезпечення транспортом та засобами зв’язку, задоволення рекреаційних потреб.Екологічний моніторинг довкілля є сучасною формою реалізації процесів екологічної діяльності за допомогою засобів інформатизації і забезпечує регулярну оцінку і прогнозування стану середовища життєдіяльності суспільства та умов функціонування екосистем для прийняття управлінських рішень щодо екологічної безпеки, збереження природного середовища та раціонального природокористування.
Мета дослідження: полягає у дослідженні особливості функціонування екологічного моніторингу в Україні та світі.
Завдання дослідження охарактеризувати:
1. Екологічний моніторинг як засіб визначення екологічного стану навколишнього середовища.
2 Розвиток системи екологічного моніторингу в Україні.
3 Особливості регіонального екологічного моніторингу.
4. Проблеми глобального екологічного моніторингу
Методологія дослідження: Дана тема опрацьована такими вченими науковцями у цій сфері: Злобін, Кочубей, Джигирей, Сторожук, Яцюк. В роботі використовуються статистичний метод, метод агналогій, історичний та загальнонауковий методи, комплексний підхід.
Інформаційна база дослідження: ІНДЗ виконане на основі даних посібників, монографій, статей періодичних видань, статистичних довідників, даних інтернету та нормативно-правових актів.
Екологічний моніторинг як засіб визначення екологічного стану навколишнього середовища.
Шляхи вирішення екологічних проблем, стратегія екологічної безпеки і стійкого розвитку все ще залишаються під загальною увагою.
У 1972 р. в Стокгольмі пройшлаконференція по охороні навколишнього середовища під егідою ООН, девперше виникла необхідність домовитися про визначення поняття“моніторинг”. Вирішено було під моніторингом навколишньогосередовища розуміти комплексну систему спостережень, оцінки іпрогнозу змін стану навколишнього середовища під впливом антропогенних факторів. Термін з'явилося як доповнення до терміна “контроль стану навколишнього середовища”. Основні задачі екологічного моніторингу: спостереження за станомбіосфери, оцінка і прогноз її стану, визначення ступеняантропогенного впливу на навколишнє середовище, виявлення факторів іджерел впливу. В кінцевому випадку метою моніторингу навколишньгосередовища є оптимізація відносин людини з природою, екологічнаорієнтація господарської діяльності.
Екологічний моніторинг виник на стику екології, біології, географії, геофізики, геології й інших наук. Виділяють різні види моніторингу в залежності від критеріїв:
біоекологічний (санітарно-гігієнічний);
геоекологічний (природньо-господарський);
біосферний (глобальний);
геофізичний;
кліматичний;
біологічний;
здоров'я населення й ін.
Особливу роль у системі екологічного моніторингу відіграє біологічний моніторинг, тобто моніторинг біологічної складової екосистеми (біоти). Біологічний моніторинг – це контроль стану навколишньої природного середовища за допомогою живих організмів. Головний метод біологічного моніторингу – біоіндексація, зміст якої полягає в реєстрації будь-яких змін в біоті, викликаних антропогенними факторами.
У біологічному моніторингу можуть бути використані не тільки біологічні, але і будь-які інші методи, наприклад, хімічний аналіз змісту забруднюючих речовин в живих організмах.
Мета, методичні підходи і практика моніторингу на різних рівнях відрізняються. Найбільше чітко критерії якості навколишньої природного середовища визначені на локальному рівні. Ціль регулювання тут – забезпечення такої стратегії, що не виводить концентрації визначених пріоритетних антропогенних забруднюючихречовин за припустимий діапазон, що є свого роду стандартом. Він являє собою величини гранично припустимих концентрацій (ГПК), щозакріплені законодавчо. Відповідність якості навколишньоїприродного середовища цим стандартам контролюєтьсявідповідними органами нагляду. Задачею моніторингу на локальномурівні є визначення параметрів моделей “поле викидів – полеконцентрацій”. Об'єктом впливу на локальному рівні є людина.
На регіональному рівні підхід до моніторингу заснований на тому, що забруднюючі речовини, потрапивши в кругообіг речовин в біосфері, змінюють стан абіотичної складової і, як наслідок, викликають зміни в біоті (екзогенні сукцесії).
Будь-який господарський захід, проведений у масштабі регіону, позначається на регіональному фоні – змінює стан рівновагиабіотичного і біологічного компонента. Так, наприклад, стан рослинногопокриву, в першу чергу лісів, істотно впливає на кліматичні умовирегіону.
Державна система екологічного моніторингу проводить здійснення такихвидів робіт: режимні спостереження, оперативні роботи, спеціальні роботи. Режимні роботи проводяться систематично за щорічнимипрограмами, на спеціально організованих пунктах спостережень.
Необхідність виконання оперативних робіт залежить від випадків
аварійного забруднення природного середовища чи стихійних лих; ці
роботи виконуються при надзвичайних ситуаціях.
Спеціальні роботи, наприклад, моніторинг пестицидного забруднення, виконуються в зв'язку із збільшенням значимості різних антропогенних факторів у розвитку змін в природних екосистемах.
2 Розвиток системи екологічного моніторингу в Україні.
Екологічна складова сталого розвитку України повинна забезпечити суттєвепокращення стану навколишнього середовища України. Це має бути національна екологічна стратегія, яка, згідно з Національною доповіддю про гармонізацію життєдіяльності суспільства у навколишньому природному середовищі, містить у собі:
екологізацію усіх сфер життєдіяльності населення у контексті національної безпеки України;
впровадження системи професійної екологічної підготовки державних службовців, керівників і посадових осіб, які приймають відповідальні рішення на локальному, регіональному і державному рівнях;
вдосконалення законодавчої та нормативно-правової бази, прискорення процесу гармонізації екологічного законодавства України з вимогами міжнародних стандартів, зокрема з нормативами Європейського союзу;
забезпечення екологічної безпеки ядерних об’єктів та місць накопичення радіоактивних відходів, підвищення ступеня захищеності населення та довкілля від радіаційного впливу, пом’якшення наслідків катастрофи на Чорнобильській АЕС;
захист, стабілізація та поліпшення екологічного стану в містах і промислових центрах, зокрема Донецько-Придніпровського регіону;
запровадження інтегрованого управління водними ресурсами з метою їх збереження і відтворення, прискорення переходу до управління
водокористуванням за басейновим принципом;
поліпшення екологічного стану річок та підземних вод України, зокрема басейну Дніпра, та якості питної води;
формування екологічно збалансованої системи природокористування на основі екологічно безпечних технологій та адекватної структури виробничого потенціалу у промисловості, енергетиці, будівництві, сільському господарстві, на транспорті;
реалізація заходів щодо пом’якшення негативного впливу глобальних екологічних проблем, зокрема змін клімату, на стан екологічної безпеки України.
Національна екологічна стратегія здійснюється у контексті реалізації національної стратегії переходу до сталого розвитку відповідно до рішень Всесвітнього самміту у Йоганнесбурзі та політичних орієнтирів пан’європейського процесу «Довкілля для Європи».
У даному контексті важлива роль надається екологічному моніторингу, якиймає визначити реальний стан навколишнього середовища в Україні.
В останні десятиліття суспільство усе ширше використовує у своїй діяльності звіти про стан природного середовища. Ця інформація потрібна в повсякденному житті людей, при веденні господарства, у будівництві, при надзвичайних обставинах – для оповіщення про небезпечні явища природи, що насуваються. Але зміни в стані навколишнього середовища відбуваються і під впливом біосферних процесів, пов’язаних з діяльністю людини. Визначення внеску антропогенних змін являє собою специфічну задачу.
У систему екологічного моніторингу входять спостереження за станомелементів біосфери і спостереження за джерелами і факторами антропогенного впливу. В Україні є «Положення про Державну систему моніторингу довкілля», уякій визначені основні завдання моніторингу навколишнього природногосередовища в Україні:
спостереження за станом навколишнього природного середовища;
аналіз стану навколишнього природного середовища та прогнозуванняйого змін;
забезпечення органів державної виконавчої влади систематичною й оперативною інформацією про стан навколишнього природного середовища, атакож прогнозами і попередженнями про можливі його зміни;