Смекни!
smekni.com

Дослідження екологічного стану техногенного навантаження на навколишнє природне середовище підприємством "Чернігівське Хімволокно" (стр. 1 из 6)

ПЛАН

Вступ

1. Загальна характеристика підприємства ВАТ ”Чернігівське Хімволокно”

1.1 Основний технологічний процес виробництва

1.2 Небезпечні та шкідливі фактори виробництва

2. Спостереження та контроль забруднень атмосферного повітря

2.1 Основні екологічні характеристики виробництва ВАТ “Чернігівське Хімволокно”

2.2 Характеристика викидів забруднюючих речовин в атмосферу

2.3 Методи контролю та очистки повітряних викидів підприємства

3. Організація контролю за станом водного середовища

3.1 Стічні води підприємства

3.2 Спостереження за станом стічних вод на ВАТ „Чернігівське Хімволокно”

4. Організація спостереження за станом забруднення ґрунтового покриву

4.1 Відходи виробництва

4.2 Заходи щодо покращення стану природного середовища на ВАТ „Хімволокно”

Висновки

Список використаних джерел


Вступ

До основних антропогенних джерел забруднення природного середовища відноситься промисловість – 45,4%. Промислові комплекси України являються головними споживачами води в державі.

Однією з найбільш небезпечних галузей промисловості являється хімічна, що у сучасних умовах представляє собою складний комплекс виробництв, викиди і скиди яких містять численні домішки неорганічних та органічних забруднювачів.

Виробництво хімічних волокон пов'язано з використанням великої кількості води та утворенням стічних вод, склад яких залежить від специфіки виробництва та її технологічних процесів.

Після ряду виробничих процесів утворюються стоки забруднені шкідливими домішками, що обумовлює необхідність очищення їх до того як скинути у водойми, а також розробку оптимальних систем водопостачання та каналізації виробництва.

Вода на виробництві хімічних волокон використовується на приготування прядильних та інших технологічних розчинів, оздоблення готової продукції та охолодження обладнання.

Підвищені вимоги щодо викидів в атмосферу і скидів у водойми вимагають необхідності їх якісного очищення. Переробка та захоронення виробничих відходів також повинна здійснюватися з дотриманням ряду відповідних вимог.

Об'єктом вивчення є - ВАТ "Чернігівське Хімволокно, основним видом діяльності якого являється виробництво синтетичних волокон на основі хімічних речовин.

Предметом вивчення роботи є дослідження екологічного стану на підприємстві, а саме дільницях очищення викидів, очищення та нейтралізації промислових стічних вод, знешкодження відходів, ефективність впровадження запропонованих заходів по поліпшенню діяльності підприємства у цьому ракурсі.

Мета роботи: провести аналіз екологічного станутехногенного навантаження на навколишнє природне середовище та нанесення можливих еколого-економічних збитків підприємством ВАТ „Чернігівське Хімволокно”.

Завдання роботи:

1) Дати загальну характеристику підприємства ВАТ „Чернігівське Хімволокно”.

2) Проаналізувати екологічну ситуацію на ВАТ „Чернігівське Хімволокно”.

3) Охарактеризувати способи очистки стічних вод та атмосферних викидів від шкідливих речовин на ВАТ „Чернігівське Хімволокно”.


1. Загальна характеристика підприємства ВАТ ”Чернігівське Хімволокно”

1.1 Основний технологічний процес виробництва

"Чернігівське Хімволокно" - одне з найбільших підприємств української хімічної індустрії, асортимент основної продукції заводу нараховує більш ніж 100 видів. Завод є монополістом на ринку країн Співдружності Незалежних Держав (СНД) за виробництвом анідних кордних тканин і на Україні від є єдиним, що виробляє капронові кордні тканини. Як виробник просочених кордних тканин, як капронових, так і анідних, "Чернігівське Хімволокно" має глибоко інтегровані потужності, які включають в себе процеси полімеризації, формування, кручіння, ткання, просочування та термообробки [15].

Підприємство - єдиний в Україні виробник технічних та текстильних тканин та поліамідних гранулятів. Виробничі потужності заводу здатні забезпечити випуск до 50 т/добу капронових та до 36 т/добу анідних ниток та волокон. На сьогодні потужності заводу здатні переробити 65 тони капролактаму на добу; до кінця 2008 буде реалізовано проект, який дозволить збільшити цей показник до 160 тон.

Розроблена разом з "ЕНЕРГОТРАНСІНВЕСТ ХОЛДИНГ" довгострокова програма, яка впроваджується з 2003 року, технічного переоснащення та освоєння новітніх технологій дозволила вийти ВАТ "Чернігівське Хімволокно" на новий рівень якості. За програмою проведена повна реструктуризація енергетичного обладнання підприємства, встановлено новітнє обладнання для текстурування текстильних ниток, переоснащено виробництво «Анід».

Сьогодні реалізується затверджений акціонерами план модернізації виробництва в 2006-2011 р.р. На етапі підготовки - план на наступні 5 років. Ефективне продовження модернізації існуючого виробництва закріпить положення ВАТ "Чернігівське Хімволокно" на ринку СНД та прискорить його вихід на ринки дальнього зарубіжжя.

Заплановані на 2006 рік інвестиції складали 81 млн. грн., з котрих було освоєно понад 70%. Інвестиції було направлено на наступні заходи:

Завод першим в СНД збудував на налагодив випуск просочених та термооброблених кордних тканин на найновітнішому обладнанні фірми "Beninger" (Німеччина), що дозволило підприємству вийти на виробництво кордних тканин якісно нового рівня. Вироблений в 4 кварталі 2006 року обсяг тканин складав 5586 тис. кв.м., збільшившись на 9% у порівнянні з 1 кварталом. На 4 квартал 2007 року запланований обсяг складав 6612 тис. кв. м, що перевищує аналогічний результат попереднього року на 18,5% [7].

Початком реалізації стратегії, що направлено на експорт кордових тканин провідним виробникам, є придбання та початок робіт по інсталяції твердо-фазної поліконденсації грануляту ПА-6.6 з термостабілізацією. Цей захід дозволить збільшити міцність ниток, отримати більш високий рівень якості продукції, зменшити норми витрат сировини, а також виробляти кордні тканини з більш високим рівнем пружності.

Підприємство почало серійні поставки просоченої кордної тканини власного виробництва, що складає 60% ринку анідних кордних тканин в СНД. Заплановані на 2007 рік інвестиції дозволять збільшити її виробництво та, відповідно, долю ринку.

Розширення присутності на ринку капронових кордних тканин зі збільшенням середньомісячної реалізації до 1434 тис. кв. м. (на 24% більш, ніж в 2005 році). В 2007 році заплановано середньомісячну реалізацію капронових кордних тканин на рівні 1822 тис. кв. м.

На 2007 рік заплановано інвестиції в розмірі 250,1 млн. грн. Значну їх частину (93,8%) буде направлено на реалізацію наступних заходів:

Придбання та монтаж установки полімерізації ПА-6 потужністю 160 т/добу. Впровадження установки дозволить збільшити майже в 3 рази обсяг виробництва, істотно знизить витрати на виробництво, поліпшить якість полімеру для виробництва технічних тканин. Більш того, "Чернігівське Хімволокно" буде єдиним в СНД підприємством, яке розпочне випуск полімеру для виробництва плівок BOPA.

Заміну текстильного обладнання для виробництва анідної та капронової кордних тканин, що призведе до значного скорочення витрат сировини, зменшенню трудових витрат та, найголовніше, - підвищить якість продукції [17].

З другого кварталу 2007 року почала працювати єдина в СНД технологічна лінія по виробництву просочених та термооброблених технічних тканин та поліефірних кордних тканин з придбаних ниток. Реалізуючи цей захід, завод забезпечить собі приблизно 23% споживання технічних тканин провідними заводами СНД. Заплановані на 2007 рік щомісячні обсяги реалізації поліефірних кордних тканин та технічних тканин складали відповідно 350 тис. кв. м і 40 тис. кв. м.

Підприємство ВАТ ”Чернігівське Хімволокно” складається з трьох виробничих підрозділів: виробництво «Капрон», виробництво «Анід», текстильно-галантерейний цех.

Виробництво «Капрон» введено в експлуатацію в 1962 - 1964 роках. Готовою продукцією виробництва «Капрон» є тканина кордна поліамідна, нитки поліамідні кручені, нитки текстильні. Сировиною для отримання зазначеної продукції є капролактам. Для отримання готової продукції капролактам проходить наступні стадії обробки:

- отримання полікапроамідних гранул шляхом безперервного гідролітичного поліамідування капролактаму в хімічному цеху;

- формування з гранульованого поліаміду філаментних невитягнутих ниток різних асортиментів в прядильному цеху;

- проведення технологічної операції витягування поліамідних ниток в цех витягування корду;

- придання нитці необхідної крутки в крутильно-ткацькому цеху;

- проведення текстильної переробки шовкових ниток в цеху по виробництву текстильних ниток;

- просочування та термообробки шинного корду в каландровому цеху.

Основна область застосування капронових ниток і тканин – це вироби технічного призначення і шинна промисловість. Капронова кордна тканина використовується у вигляді багатошарового каркаса при виробництві пневматичних шин.

Виробництво "Капрон" має таку структуру:

· хімічний цех;

· ділянка регенерації капролактаму;

· прядильний цех;

· крутильно-витягувальний цех;

· цех об'ємних волокон та перемотки;

· цех витягування корду;

· цех крутки корду;

· ткацький цех;

· сортувально-пакувальний цех.

Сировиною для виробництва капрону є капролактам. Сировину доставляють в цистернах в рідкому стані в хімічний цех. До 1995 року на виробництві було два прядильних цеха, зараз прядильний цех №2 не працює. У прядильному цеху №1 формується два види ниток: один потік - шовкові текстильні нитки; другий потік - кордна нитка. Готова продукція: кордна капронова тканина, турована еластик, волокно поліамідне термостабілізоване, поліамід - 6 первинний, поліамід - 6 вторинний.

Виробництво “Анід” введено в експлуатацію в 1965 році. Готовою продукцією виробництва “Анід” анідні волокна та кордні тканини, поліамід-6.6. Сировиною для отримання зазначеної продукції є сіль гекса-метилендіамінадипінової кислоти. Для отримання готової продукції ця сіль проходить аналогічні виробництву “Капрон” стадії обробки [7].