При дослідженні канцерогенних речовин, що містяться в атмосфері, учені прийшли до висновку, що більшість ракових хвороб у людей виникають у зв'язку з накопиченням невеликих доз канцерогенів в організмі людини протягом тривалого часу. Несприятливий вплив на людей роблять також з'єднання свинцю, наявні у вихлопних газах автотранспорту. Присутність свинцю в крові людини зростає із збільшенням його змісту в повітрі, що призводить до зниження активності ферментів, що беруть участь в насиченні крові киснем, до порушення обмінних процесів.
У розвинених промислових містах в результаті викиду в атмосферу шкідливих хімічних речовин часто утворюється отруйний туман. Такий туман отримав назву «смог». Його виникненню сприяють певні метеорологічні умови: відсутність вітру і дощу, температурна інверсія. Зміг украй шкідливий для людей і всіх живих організмів. Під час такого туману різко погіршується самопочуття людей, росте число легеневих і серцево - судинних захворювань, виникають епідемії грипу. Головним компонентом смогу є сірчистий газ, що викликають катар верхніх дихальних шляхів, бронхіт.
В результаті фотохімічних реакцій, під дією сонячної радіації, утворюється так званий фотохімічний зміг. Він викликає роздратування очей, слизистих оболонок носа і горла, приводить до хвороби і загибелі домашніх тварин, рослин.
В кінці XX сторіччя величезну небезпеку представляє радіоактивне і хімічне зараження атмосфери, та і біосфера в цілому, в результаті діяльності людини. Досить гостро встає проблема складування і зберігання радіоактивних відходів військової промисловості і атомних електростанцій, зберігання хімічної зброї. Як приклад можна назвати проблему утилізації хімічної зброї: близько 6 тис. т зберігаються з часів Другої світової війни в Щучанському районі Курганної області.
Зі всього сказаного вище очевидно, якого великого значення набувають роботи по очищенню повітря і його охороні. Цими питаннями займаються у всіх країнах з розвиненою промисловістю, видаються спеціальні закони, приймаються ухвал місцевими органами влади.
Найбільш ефективний шлях зниження шкідливих викидів в атмосферу впровадження безвідходних і маловідходних виробництв і технологічних процесів. Промислові агрегати повинні бути обладнані пило- і газоуловлюючими засобами. Вельми ефективне застосування повністю або частково замкнутих повітряних циклів. Таким чином, забруднене повітря віддаляється від устаткування і із зони дихання робочих. Пройшовши через пиловловлювачі, він частково викидається в повітря. Уловлювання шкідливих для навколишнього середовища речовин дозволяє зберегти цінні готові продукти і сировину в багатьох галузях промисловості. Так, уловлювання сірі з газів Магнітогорського комбінату (Челябінська область), що відходять, забезпечує санітарне очищення і одночасно дає можливість отримати багато тисяч тонн сірчаної кислоти в рік за порівняно низькою ціною. Уловлювання цементу дозволило відмовитися від споруди декількох заводів.
Щорічно в світі випускається понад 25 млн. автомобілів. До 2000г. чисельність автомобільного парку досягла 500 млн. одиниць, з них 400 млн. легкові. Автомобілі займають перше місце серед джерел забруднення атмосфери. Тому необхідно шукати альтернативу автомобілю з двигуном внутрішнього згорання. Багатообіцяючим є електромобіль на акумуляторах, хоча тут багато питань і невирішених проблем. Важливим є створення суспільного транспорту, що не забруднює атмосферу: це метрополітен, швидкісні залізниці, транспортні засоби на магнітній подушці і т.д.
У поліпшенні повітряного середовища міст і селищ велике значення мають архітектурні і планувальні заходи. Структура планування повинна сприяти поліпшенню мікроклімату і захисту повітряного басейну. Необхідно враховувати основні джерела забруднення навколишнього середовища промислові об'єкти і установки, автомобільні дороги, аеропорти, залізниці, телецентри, радіостанції, електростанції, дискомфортні природно-кліматичні умови, організацію очищення і утилізацію відходів і т.д.
Залежно від шкідливості речовин, що викидаються в атмосферу, і ступеня їх очищення в ході технологічного процесу промислові підприємства діляться на 5 класів. Для підприємств першого класу встановлюється санітарно-захисна зона шириною в 1 000м, другого 500м, третього 300м, четвертого 100м, п'ятого 50м. У зоні допускається розташування пожежних депо, бань, пралень, гаражів, складів, адміністративно-службових будівель, торгових приміщень і т. д., але не житлових будинків. Територія цих зон обов'язково повинно бути озеленює. Роль зелених насаджень і лісопаркових масивів в містах багатогранна. Зелені рослини є біофільтром, фільтрують шкідливі домішки, радіоактивні частинки, поглинають шум. Така роль, наприклад, зелених насаджень Москви.
Потрібно також сказати про новий, передовий метод очищення газових викидів, дезодорування і бактерицидне очищення повітря у виробничих і медичних установах, у тому числі і в сільськогосподарському виробництві, шляхом сучасних озонових технологій.
Найбільш перспективним є впровадження озонових технологій знезараження і збереження м’ясо-молочної і сільськогосподарської продукції. Застосування озонових технологій в зарубіжних країнах дозволило кардинально вирішити проблему збереження сільськогосподарської продукції, втрати якої складають не більше 5-8 %. На прикладі наший Саратовській області можна відзначити, що подібні втрати досягають 40-60 % від продукції, що закладається на зберігання. Невеликі, безпечні для людини дози озону знищують гнильні бактерії і виключають їх розповсюдження через повітряне і водне середовище.
Застосування озонових технологій для очищення газових викидів дозволило різко знизити концентрацію шкідливих речовин в повітрі і перевести найбільш небезпечні речовини в менш активні форми. Відомі і реально використовувані на сьогоднішній день системи доочистки газових середовищ, як правило, не забезпечують 100 % (до рівня ГДК) очищення газових викидів промислових підприємств. В рамках тих, що проводяться Центром системної і інженерної екології досліджень в області розробки і впровадження високоефективних озонових технологій розроблений і запатентований новий, повністю електрично керований озонатор. Відмінною рисою даного устаткування є висока технологічність.
У Саратовській області в ході проведення операції «Чисте повітря» було перевірено 2700 автопідприємств, 79 станцій технічного обслуговування і т.д. На підприємства, що допускають забруднення навколишнього середовища, були накладені штрафні санкції. В результаті посилення контролю з боку комітету за дотриманням норм і правил по охороні атмосферного повітря підприємствами області виконана низка охранных заходів: на Мокроуськом ЛПУ продовжилася модернізація камер згорання газоперекачуючих агрегатів; на Песчано-уметськой СПХГ введений в експлуатацію цех з електроприводними агрегатами; на СП-22 Лімано-грачевського родовища введений в експлуатацію газоконденсатний завод по утилізації сірководня і діоксину сірі з попутних газів.
В цілому захист атмосферного повітря від забруднення повинен проводитися не тільки в регіональному або місцевому масштабі, але в першу чергу в глобальному, оскільки повітря не знає ніяких меж і знаходиться у вічному русі.
6. РАЦІОНАЛЬНЕ ВИКОРИСТАННЯ ВОДНИХ РЕСУРСІВ І ЇХ ОХОРОНА
Коли ми хочемо підкреслити цінність чого-небудь, ми зазвичай порівнюємо це щось із золотом. Білим золотом називають бавовну, зеленим - ліс, чорним - нафта. З чим же порівняти цінність звичайною, простій, не говорячи вже про мінеральної, цілющої води? Вода безцінна. За словами академіка В.И. Вернадського, «вода стоїть осібно в історії наший планети. Немає природного тіла, яке могло б порівнятися з нею по впливу на хід основних, найграндіозніших, геологічних процесів».
Тому необхідно раціонально підходити до проблеми використання і охорони водних ресурсів. Сама вода володіє надзвичайно цінною властивістю самоочищення. Воно полягає в перемішуванні забрудненої води зі всією її масою і надалі процесі мінералізації органічних речовин і відмиранні внесених бактерій. Агентами самоочищення є бактерії, гриби, водорості. Встановлено, що в ході бактерійного самоочищення через 24 ч залишається не більше 50 % бактерій, через 96 ч - 0,5 %. Але при сильному забрудненні самоочищення води не відбувається. У таких випадках необхідні спеціальні методи очищення забруднення. У наше завдання не входить розгляд конкретних методів очищення води, але потрібно сказати, що в даному випадку якість води залежить від того, наскільки якісними є ті або інші методи очищення. Дана проблема є актуальною і в охороні водних ресурсів.
Рішення проблеми запобігання забрудненню водоймищ стічними водами полягає в створенні безвідходних технологічних процесів. Під терміном «безвідходна технологія» розуміють комплекс заходів, до мінімуму що скорочує кількість шкідливих викидів. Одним з головних споживачів і забруднювачів води є сільськогосподарське виробництво. Вода є одним з чинників урожаю. Звідси на зрошуваних землях необхідно всіма силами і засобами берегти і економити воду, зберігати при цьому річки і озера в чистоті. Не слід допускати змиву ґрунту, надходження агрохімікатів в річки і озера, треба вести боротьбу з фільтрацією і іншими втратами води.
У збереженні чистоти водоймищ в сільськогосподарських підприємствах повинна приділятися увага організації водопою худоби і домашніх тварин, будівництву тваринницьких і інших сільськогосподарських приміщень. На річковому транспорті найбільше значення має боротьба з втратами нафтопродуктів при вантаженні, вивантаженні і транспортуванні на судах, а також устаткування судів нафтоловушками і іншими пристосуваннями.
При річковому сплаві лісу основними методами боротьби із забрудненням річок є строге дотримання технології, припинення мілевого, сплаву не в плотах, очищення річок від затонулої деревини. Все більше значення на підприємствах набуває застосування оборотної системи водопостачання, або повторного використання води. Для прикладу можна відзначити, що в Челябінську впровадження оборотного водопостачання зменшило споживання річкової води з 8,8 до 5,5 тис. м3/сутки і зменшило скидання стічних вод в каналізацію.