А тепер набула черга вияснити друге питання.
Що заставляє атоми з„єднуватися у молекули з хвильової природи електрона? При утворені молекули водню із атомів не тільки йде зміна енергії, а й щільність електронних хмар.
У кожного атома водню найбільша щільність (густина) електронної хмари знаходиться на відстані 0,53А . При з„єднані в молекулу довжина зв„язку повинна бути 0,53 + 0,53 = 1,06 А
Але так як електронні хмари проникають одна в одну, то довжина зв„язку зменшується до 0,74Ао
Н + * Н Н Н
Електронна щільність в межах молекули, як ми бачимо, розподілена нерівномірно. Вона збільшена, головним чином по лініям хімічного зв„язку, а тому в цьому місці концентрується негативний заряд, до якого притягуються ядра атомів. Утворена таким чином молекулярна орбіталь має більш низький енергетичний рівень, чим атоми які її утворили, а тому відбувається виділення енергії (130,52 кДж/моль). Молекула водню, яка утворилася стійка.
Виявляється далеко не байдуже яким чином йде перекривання електронних хмар. Завжди більш переважне те направлення, яке приводить до максимального їх перекриття, тобто до утворення найбільш щільної молекулярної хмари. Ураховуючи направленість ковалентного зв„язку, розрівнюють δ і π зв„язок.
Коли перекривання електронних хмар йде вздовж лінії з„єднуючих центри ядер атомів, то такий зв„язок називається δ. Наприклад,
Н – Н Н – С –
– – –
δ - зв,язки
Коли перекривання електронних хмар йде перпендикулярно лінії з„єднуючих центри ядер атомів, такий зв„язок називається π .
π зв,язки
При зближенні двох атомів азоту, спостерігаємо три атомних зв„язки: Один – δ и два – ππ
Перекривання електронних орбіталей у молекулі азоту.
Міра перекривання електронних хмар у випадку δ зв„язку значно більша ніж π. Тому δ зв„язок міцніший за π δ 4,68 е.в.
π – – π – –
Наприклад, молекула водню утворена δ зв„язком. Кисню – δ і π, азоту – δ і π і π
Тому ці молекули і ведуть себе по різному. Молекула Н – буде менш стійка, тобто більше реакційно здібна чим О і . Молекула – стійка, її стійкість прирівнюється інертному газу.
Тому в природі їх: Н – 1%; О – –
Наявність π – зв„язку в молекулах органічних сполук призводить до реакцій приєднання, внаслідок розриву π – зв„язку.
,
Поняття про гібридизацію зв язку і форму молекул
Коли декілька зв‘язків утворюються електронами, які в атомах належать різним орбіталям (підрівням) не дуже відрізняющихся по енергії, тоді відбувається гібридизація. Простіше: коли в утворенні зв„язку приймають участь електрони, які знаходяться на суміжних підрівнях, тоді відбувається гібридний зв„язок. Розглянемо декілька випадків гібридизації.
1. Гибридізація однієї і однієї орбіталі ( – гібридизація = 2). Така гібридизація відбувається при утворенні галогенідів , і
Атоми цих елементів у нормальному стані мають на зовнішньому рівні 2 спарених електрона. При збудженні один електрон стає р електроном, тобто з„являються 2 неспарених електрона, один з них , другий – р.
Наприклад, – його електронна формула 1 , по електронним орбіталям електрони розподіляються:
↑↓ | ↑ | ↑ |
↓↑ | ↓↑ |
У нормальному стані У збудженому стані
В результаті виникнення хімічного зв„язку е , ці дві різні орбіталі перетворюються в дві однакові гібридні орбіталі.
Утворення молекули ВеС12.
Цими орбіталями з„єднується з електронами хлору. Внаслідок цього збільшується зона перекривання орбіталей і утворюються міцніші зв зки.
Гібридизація s - i р - орбіталей
2. Гібридизація однієї і 2 х орбіталей ( – гібридизація = 3).Така гібридизація спостерігається при утворенні сполук бора. Збуджений атом бора має 3 неспарених електрона
і 2
При утворенні зв„язку ↔ Н ВО із 3 х орбіталей утворюється 3 гібридні
орбіталі, розташовані під кутом 120
Перекривання електронних хмар у простих молекулах.
3. Гібридизація однієї і 3 х орбіталей – гібридизація = 4).
Утворення –гібридизації характерне для вуглецю і його аналогів. Вуглець у збудженому стані має 4 неспарених електрона 1 і 3р.
При утворенні хімічних сполук орбіталі цих електронів перетворюються в 4 гібридні – орбіталі, які в сполуках СН , ССІ і т.д., напрямлені під кутом 109,5
Проте утворення гібридного зв„язку проходе не завжди. Це коли зв„язок слабкий і не компенсує збільшення енергії електронів. Поняття про ковалентність, направленість і насиченість зв,язку.
В утворенні зв„язку приймають участь 1,2,3,... неспарених електрони.
Кількість неспарених електронів атомів, які приймають участь в утворенні зв„язку називається ковалентністю зв„язку елемента.
Наприклад, ковалентність водню в молекулах Н , НС рівна одиниці, Н–Н
Кисню – в О , Н О ...= 2 0 = 0
Азоту – ≡
↓ | – неспарених електрона |
↓ |
Розглянемо більш досконаліше молекулу води. Ураховуючи те, що р хмаринки в атомі кисню орієнтовані в просторі під кутом 90 , можна сказати, що молекула води повина мати кутову форму 90 . Але вона має кут 10 Збільшення кута от 90 до 10 пояснюється тим, що хмари водню починають відштовхуватись між собою.
Як бачимо, на основі метода можна передбачити геометрію молекули.
Будова молекули води
Виявляється, що не всі елементи мають постійну ковалентність, як . Більшість атомів мають змінну ковалентність, це зумовлено тим, що атом можна перевести в збуджене становище. Наприклад, то й же хлор: 1
↑↓ | ↑↓ | ↑ | ↑ | ↑ |
↑↓ | ↑↓ | ↑↓ | ↑↓ | |
↑↓ |