2.3.1 Класифікація хімічних реакцій за різними ознаками. Реакції сполучення, розкладу, заміщення, обміну
Мета:закріпити і поглибити одержані раніше знання про типи хімічних реакцій; продовжити формувати уміння класифікувати хімічні реакції за кількістю і складом речовин, що взаємодіють чи утворюються в результаті реакції, та складати реакції різних типів; показати за допомогою експерименту до якого типу відноситься реакція; прививати інтерес до предмету; комплексно розвивати всі компоненти мислення учнів.
Обладнання та матеріали: реактиви, прилади, картки.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Міжпредметні зв’язки: біологія, фізика, географія.
Хід уроку
1. Організаційний етап.
2. Актуалізація опорних знань.
Діти! Ми з вами закінчили вивчати тему « Розчини», у 8 класі ознайомились з основними класами неорганічних сполук. Наступна тема «Хімічні реакції» розкриває нам світ хімічних реакцій, які протікають у побуті, промисловості, природі. Оскільки на уроках фізики, біології, хімії ви знайомились з різними типами хімічних рівнянь, тому сьогодні ми лише класифікуємо, узагальнимо та систематизуємо знання, які отримали раніше.
3. Узагальнення та систематизація знань.
1) Давайте згадаємо, при вивченні теми «Прості речовини: метали та неметали» які хімічні елементи ми розглядали? (Оксиген та Ферум)
Правильно, які типи реакції характерні для цих елементів? Наведіть приклади і напишіть реакції на дошці.
(Учень пише на дошці рівняння, вказує тип реакції, наводить приклади з біології, географії цього типу реакції)
C + O2 = CO2 (отримання вуглекислого газу)
S + O2 = SO2
4Fe + 3O2 = 2Fe2O3
Це реакції сполучення. Приклад: сонце + дощ = веселка,
жіночі статеві клітини + чоловічі статеві клітини = новий організм.
Так вірно, а скажіть як отримують кисень у лабораторії? До якого типу реакція належить і наведіть приклади. ( Учень на дошці записує реакцію і відповідає на поставлені питання)
t°C
2KClO3 2KCl +3O2Це реакція розкладу.
Вірно, у темі «Основні класи неорганічних сполук» ми познайомились ще з деякими типами реакцій. Якими саме? (Заміщення та сполучення)
А зараз два учні напишуть нам приклади цих типів реакцій, наведуть приклади.
Zn + HCl = ZnCl2 + H2;
Fe + CuSO4 = FeSO4 + Cu.
Це реакції заміщення.
NaOH + HCl = NaCl+ H2O;
BaCl2 + Na2SO4 = BaSO4 + 2NaCl
Це реакції обміну. Погляньте на дошку ви назвали, навели приклади чотирьох типів реакцій:
1) сполучення;
2) розкладу;
3) заміщення;
4) обміну.
За якою ознакою їх можна класифікувати?
Правильно, за складністю, кількістю вихідних речовин та кінцевих продуктів.
А зараз ми з вами заповнимо таку табличку (таблиця 5).
2) Знову повертаємось до реакцій, які написані на дошці, особливо на реакцію добування кисню у лабораторії.
Яка різниця між цією реакцією та іншими?
Правильно, присутність каталізатору, в інших рівняннях не має каталізаторів.
Тобто наступна ознака - участь каталізаторів. (записуємо у таблицю 5)
Які приклади таких реакцій Ви можете навести?
Каталітичні – ріст рослин, для того, щоб вони росли, потрібно світло, тепло, поливання, живлення мінеральними добривами.
3) Скажіть будь-ласка, якщо молоко скисло, його можна повернути до початкового вигляду (не кислого)? (Звичайно, ні.)
Правильно, а якщо на чистому аркуші паперу олівцем написати будь-що, а потім його стерти гумкою, то може аркуш повернутись до початкового стану (чистого)? (Так)
Тобто, подумайте і скажіть які процеси я вам навела? (Зворотні та не зворотні). І у хімії аналогічно існують реакції зворотні та не зворотні. Записуємо цей тип у таблицю.
4) Існує ще одна ознака, за якою класифікують хімічні реакції. З ними познайомимось на наступному уроці. Всі ви знайомі з поняттям ступінь окиснення. Тому, зараз до дошки йде 4 учні і проставляють ступені окиснення простих речовин та елементів (на дошці записані рівняння попередніх учнів).
Що ви можете сказати про ці реакції?(Деякі елементи змінюють ступені окиснення)
Вірно, є елементи , що змінюють ступінь окиснення, і ті, що не змінюють ступінь окиснення. Це і є наступною ознакою, такі реакції називають окисно – відновними. Вони спостерігаються при згоранні палива, у виробництві ліків, відбувається перетворення хімічної енергії в електричну (в гальванічних елементах та акумуляторах), при фотосинтезі, диханні та обміну речовин. Давайте занесемо у таблицю ці реакції.
5) Наступні типи реакцій згадуємо з фізики. При вивченні теми «Теплові явища» у 8 класі, ви знайомились з поняттями виділення тепла і поглинання. Наведіть приклади таких процесів.
Поглинання Виділення
Для росту квітки потрібно У квартирах при нагріванні
сонце, тобто рослина батареї виділяється тепло.
поглинає світло.
Правильно, а в хімії такі процеси називаються екзо- та ендотермічними. Записуємо у таблицю.
Ми з вами класифікували основні типи хімічних рівнянь за різними ознаками, а зараз клас розділиться на групи, кожна група отримає картку з практичним завданням – «цікава хімія», яке повинні виконати і обґрунтувати.
Тобто перед командою ставляться наступні завдання:
1) озвучити завдання перед усім класом;
2) продемонструвати дослід;
3) охарактеризувати його проведення;
4) записати реакції;
5) вказати тип рівняння;
6) написати алгоритм характерної реакції (рівняння в загальному вигляді), для кожного досліду.
Завдання [28, 32,33]:
1. « Морозиво з сиропом »
У фарфорову чашку кладуть грудку свіжо прожареного кальцій оксиду CaO і поливають їх водою. Спостерігається таке сильне розігрівання, що частина води перетворюється у пару, а грудки негашеного вапна, розсипаючись, перетворюються у білу об’ємну масу, нагадуючи з погляду морозиво. При додаванні зверху на цю масу фенолфталеїну вона набуває малинового забарвлення, звідси учні жартома назвали продукт цієї реакції – морозиво з сиропом.( Рівняння хімічної реакції записується на дошці:
CaO + H2O = Ca(OH)2 - рівняння реакції сполучення.
А + В = АВ(загальний вигляд реакції сполучення))
Поясніть протікання реакції.
2. Дослід «Виверження вулкану».
Насипаємо на керамічну підставку конусоподібну гірку з амоній дихромату (NH4)2Cr2O7і запалюємо верх гірки сірником. Амоній дихромат розкладається на аміакNH3, хром( ) оксид і воду, нагадуючи виверження вулкану.
( (NH4)2Cr2O7 = 2NH3 + 2CrO3 + H2Oреакція розкладу.
АВ = А + В (загальний вигляд реакції розкладу))
3. Дослід «Золотий цвях».
У хімічний стакан наливають розчин мідного купоросу CuSO4 і занурюють в нього залізний цвях. Через деякий час цвях стає «золотим»
( CuSO4 + Fe = FeSO4 + Cu, реакція заміщення.
АВ + С = АС + В (загальний вигляд реакції заміщення))
4. Дослід «Молоко» із води.
Попередньо в один хімічний стакан наливають декілька мілілітрів концентрованого розчину барій хлориду, потім в нього наливають розчин сірчаної кислоти. Утворюється біла рідина, схожа на молоко.
( BaCl2 + H2SO4 = BaSO4 + 2HCl, реакція обміну.
АВ + СД = АД + ВС (загальний вигляд реакції обміну)).
Кожна з груп правильно назвала типи реакцій, написали загальний вигляд реакцій.
Які типи реакцій Ви показували практично? (Обміну, сполучення, розкладу, заміщення)
4. Підведення підсумків уроків.
Оцінка роботи учнів у класі.
5. Домашнє завдання
Завдання 16 -19, 22, 23 (вони наведені у розділі 2.4.1 дипломної роботи)
Таблиця 5 - Класифікація хімічних реакцій
Класифікація хімічних реакцій
за ознакамиЗа кількість участь зворот- зміна сту- виділення
речовин вихід- каталіза- ність пенів окис- чи поглинання
них та кінце- торів реакцій нення атомів тепла вих продук-