Загальний механізм утворення основних вуглецевовміщуючих токсичних елементів відпрацьованих газів ДВЗ можна представити наступним чином:
При спаленні метану:
CH4 + O2® HCHO + H2C,
HCHO + O = CO + H2O,
HCHO + OH = CO + H2O + H,
HCHO ® CO + H2.
Альдегіди є продуктом неповного спалення вуглеводнів. Найбільш суттєвий внесок в токсичність ВГ (серед альдегідів) вносить формальдегід (HCHO), який представляє собою газ з різким неприємним запахом.
Догоряння CO до CO2:
CO + OH = CO2 + H.
3. Механізм утворення канцерогенних вуглеводнів
Можна стверджувати, що канцерогенні речовини, що надходять у навколишнє середовище, - продукти повного спалення органічних палив. Незважаючи на багаторідність канцерогенних речовин, які утворюються при горінні палив, присутність їх в продуктах спалення та повітрі завжди оцінюється за наявністю бенз(а)пірену.
Стехіометричне рівняння утворення бенз(а)пірену
C6H2 + 3C2H2 + 4C2H = C20H12,
де C6H2- напіврадикал, який представляє собою зародок сажі;
C2H2 та C2H- елементарні будівельні блоки.
Звичайно бенз(а)пірне утворюється в локальних збагачених паливом зонах камери спалення при зменшених температурах. Для зниження рівней утворення бенз(а)пірену та інших канцерогенних вуглеводнів необхідно здійснювати високоякісне розпалювання палив і змішування його з повітрям. При дуже високих температурах бенз(а)пірен та інші канцерогенні ПАВ починають руйнуватися.