H OH OH
H
3) Якщо коферментом є похідне вітаміну К, то відповідні дегідрогенази називають убіхінонзалежними чи коферментом Q.
O
CH3O CH3 CH3 CH3 CH3O (CH2–CH=C–CH2)9–CH2–CH=C–CH3O
Активною частиною молекули кофермента Q є убіхінон:
O OH H CH3O CH3 CH3O CH3 S + + S H CH3O R CH3O RO OH
Убіхінонзалежні дегідрогенази володіючи Е.о. =–0.05 В окислюють тільки НАД- і ФАД-залежні дегідрогенази. Являючись надзвичайно високорухливими, є вузловими пунктами збору протонів водню окислених субстратів.
Особливим типом переносчиків є цитохроми. На відміну від дегідроге-наз, які безпосередньо окислюють субстрати забираючи від них протони водню та електрони, цитохроми лише переносять електрони окислених субстратів на кінцевий акцептор.
Цитохроми – складні білки, що складаються із залізовмісної простетичної групи та білка носія. Перенос електронів відбувається за рахунок зміни окисно-відновних потенціалів іону заліза:
Fe3+ + e Fe2+Fe2+ – е Fe3+
По будові білка носія та значенням окисно–відновних потенціалів цитохроми поділяють на слідуючі типи :
Цит В < цит C < цит С < цит А1 < цит А3
+0.7мВ + 212мВ + 210мВ + 210мВ + 385мВ.
Отже:
1. Окислення субстратів організму проходить шляхом їх дегідрування за допомогою дегідрогеназних ферментних систем;
2. Перенос протонів водню та електронів окислених субстратів відбу-вається за допомогою дегідрогеназних ферментних систем згідно вели-чин їх окисно-відновних потенціалів (від речовини з нижчим його значенням до речовини з більш високим значенням);
3. НАД, ФАД, УХ – залежні дегідрогенази та цитохроми знаходяться в мітохондріальній мембрані, являючи собою єдину систему біологічного окислення, так званий «дихальний ланцюг»;
4. Дегідрогеназна система ферментів забезпечує окислення енергетичних субстратів і транспорт протонів та електронів а цитохромна, транспорту-ючи електрони, активує кінцевий акцептор.
3. Механізм переносу протонів і електронів по дихальному ланцюгу
3.1. Аеробне та анаеробне окислення
В залежності від кінцевого акцептору протонів водню та електронів, що пройшли крізь дихальний ланцюг, реакції біологічного окислення поділяють на аеробні та анаеробні.
Аеробними – називають реакції в яких кінцевим акцептором протонів водню та електронів, що пройшли по дихальному ланцюгу, є кисень.
H 2Н+ S НАД+ ФАДНН УХ+ в++ с+++ а++ О H цит цит цит в+++ с++ а+++ О2–