де
Коефіцієнт
Для горизонтальних круглих провідників діаметром 10 – 80 мм:
Для вертикальних площин в трансформаторному маслі:
Для горизонтального циліндра в трансформаторному маслі:
Теплопередача сильно нагрітих тіл здійснюється шляхом випромінювання енергії. За законом Стефана Больцмана для абсолютно чорного тіла кількість теплоти, що віддається тілом:
де
Сумарна кількість теплоти, яка передається всіма видами теплообміну найбільше залежить від температури. Для розрахунків теплоти, що віддається в оточуюче середовище всіма видами теплопередачі застосовують формулу:
де
5. Теплопередача і нагрів провідників при різних режимах роботи
5.1 Стаціонарний режим нагрівання
Стаціонарність режиму означає, що температура частин апарату вже не зміниться в часі. Практично стаціонарним вважається режим, при якому температура збільшується не більше ніж на 1°C за 1 годину нагрівання. При цьому вся теплота, що виділяється, віддається зовнішньому середовищу.
Застосуємо баланс енергії для опису цього процесу.
На основі закону Джоуля – Ленца:
1)
Це – загальна формула балансу енергії (теплота, що виділяється в наслідок проходження струму I по провіднику з опором R іде на нагрівання провідника та передається оточуючому середовищу).
Коли режим стаціонарний, зміна температури дорівнює нулю. Тоді:
2)
3)
4) Якщо струм постійний:
5)
Питомий опір:
Тому:
Коли протікає змінний струм, то величина опору залежить від частоти струму і розташування між собою провідників (поверхневий ефект та ефект близькості), тому замість
де
Якщо врахувати, що потік проходить через деяку бічну поверхню провідника Sб, то формули запишуться так:
Поскільки і
то
де
5.2 Номінальна сила струму для провідника в повітрі
При струмі, що дорівнює номінальному із (5.5) можна визначити різницю температур
де
При постійному струмі питомий опір
При змінному струмі треба враховувати, що
Номінальна сила струму, на відміну від режиму короткого замикання, не викликає сильного розігріву провідників, і може бути знайдена із формули (5.7), поскільки, втрати на теплопередачу „провідник – оточуюче повітря” в номінальному режимі цілком достатні, щоб при даному температурному коефіцієнті опору провідника практично не змінювати потужність, яка споживається елементом або апаратом.
5.3. Термічна дія струму короткого замикання. Термічна стійкість провідників
При режимі короткого замикання доля енергії, що відводиться від провідника, є невеликою у порівнянні з тією, що виділяється у провіднику. Відбувається адіабатний процес. Вся кількість теплоти іде на збільшення температури провідника.
Запишемо баланс енергії для цього випадку:
1)
2)
3)
де
Критерієм термічної стійкості електричних апаратів при проходженні струму короткого замикання є величина
Термічна дія струму короткого замикання проявляється в нагріванні провідників до високих температур. Це є небезпечним також і для ізоляції, на якій кріпляться провідники. (Наприклад, внаслідок великих температурних перепадів між поверхнею ізоляції, що знаходиться в контакті з провідником і протилежною стороною ізолятора. Ізолятор, як правило – хороший тепло ізолятор. Тому перепад досягає значної величини).
Якщо струм короткого замикання змінний, то треба врахувати вплив поверхневого ефекту та ефекту близькості на величину