В результаті правий кінець контактa 2 переміститься вниз. Контакти 2 і 6 замкнуться і коло струму
При знятті напруги з котушки 5 Фу зникне, рухомий контакт повернеться в нейтральне положення.
При зміні напрямку струму котушки 5 (значить, і напрямку Фу) рухомий контакт перейде у верхнє положення – замкнеться коло струму
Таким чином, можемо комутувати два оперативних кола.
Силові геркони здатні комутувати струми багатьох кіл і при номінальному струмі 6.3 А вмикати струм до 180 А і вимикати до 63 А (марка КМГ-12).
Зносостійкість при І=1 А і U=220 В – 3∙106 циклів! Досліди показують, що струм можна довести до 100 А при U=380 В. Такі геркони називаються герсикони.
Геркони – дуже чутливі та прості в керуванні, перспективні для застосування в енергетиці.
12.3 Вибір реле
До всіх реле без винятку пред’являється вимога – бути надійними. До реле захисту пред’являються вимоги по термічній і динамічній стійкості.
Коефіцієнт запасу по спрацюванню – найважливіша характеристика реле.
Він визначається за формулою:
Для захисту двигунів із фазним ротором Іспр вибирається із умови Іуст≥(2.25–2.5)Іном двигуна.
Теплові реле доцільно застосовувати при тривалості вмикання двигуна більше 30 хв. Номінальним значенням напруги при цьому U можна вважати, те max U сітки при якому реле можна застосовувати. Номінальним струмом реле і нагрівача є найбільший струм, тривале протікання якого не викликає спрацювання реле.
До реле керування і автоматики пред’являється підвищена вимога відносно комутаційної і механічної стійкості. Як правило, в таких реле комутаційна стійкість нижча механічної.
Крім того, конструкція реле повинна:
- забезпечувати достатній коефіцієнт запасу по спрацюванню;
- мати мінімальне значення X спрацювання при максимальній потужності керування;
- мати мінімально-можливу масу і габарити;
- бути простим у виробництві та в експлуатації.
Спостерігається тенденція заміни контактних реле на безконтактні, на основі тиристорів, мікроелектронних пристроїв. Там, де контакти неможливо усунути, створюють реле із штепсельним приєднанням, для швидкої заміни апаратів.
Марки розповсюджених в даний час реле:
РТ – реле струму;
РН – реле напруги;
РП – проміжні реле (для керування струмами 1...4А)
РТП – теплові реле;
РВ – реле часу.
13.Запобіжники
13.1 Призначення та основні елементи запобіжника
Запобіжники – це електричні апарати, призначені для захисту електричних кіл від струмових перевантажень і короткого замикання. Це – найпростіші і найпоширеніші електричні апарати, що захищають систему від перевантажень.
Запобіжники спрацьовують, як правило, від струмів, що мають величину від мА до 1000 А. В історії електротехніки це – перші електричні апарати для захисту від короткого замикання.
Вони поділяються на:
1) запобіжники низької напруги (до 660 В при I= до 1000 A);
2) запобіжники високої напруги(до 35 кВ при I= до 15кА).
Основними елементами запобіжника є:
- плавка вставка, що включається послідовно із колом, яке захищається;
- дугогасильний пристрій;
Запобіжники при спрацюванні проходять через декілька стадій:
1) нагрівання вставки до температури плавлення;
2)
3) поява і гасіння дуги.
На рис. 13.1 показано різновиди запобіжників низької напруги:
а) 1 – цинкова пластина (вставка); б) 1 – вставка;
2 – фібротрубка; 2 – фарфорова трубка;
3 – електроди. 3 – електрод;
4 – захисний ковпачок.
Найбільш розповсюджені матеріали вставок: Cu, Zn, Al, Pl, Ag.
Срібні вставки найбільш стабільні , але дорогі.
Zn і Pb мають високу чутливість, але і великий опір.
Якщо треба забезпечити тривалу витримку часу, наприклад, при перевантаженнях, то застосовують плавкі вставки із Zn і Pb. Вони є стабільні і мають великий потенціал іонізації, що сприяє гасінню дуги. Їх негативна сторона – значний питомий електричний опір, а значить, великі затрати матеріалу, щоб отримати потрібне невелике значення опору вставки.
Al – вставки застосовують для економії дорогих матеріалів. Великий опір окисної плівки Al затрудняє реалізацію роз’ємних контактів на цьому матеріалі.
Cu – вставки покривають шаром олова, щоб зберегти стабільність їх перерізу, інакше він зменшиться за рахунок окислення, а значить, стабільність характеристики понизиться.
Конструкція плавкої вставки
Плавкі вставки роблять у вигляді набору окремих дротів або у вигляді пластин із фігурними вирізами, – які забезпечують необхідну конфігурацію температурного поля. Наприклад, на звужених ділянках вставки виділяється більше теплоти, чим на ширших.
Така форма сприяє дугогасінню; вона необхідна для того, щоб теплота виділялася в цих звужених областях, і при перевантаженнях запобіжник перегоряв або розплавлявся в зазначених місцях.
Можлива також така конструкція запобіжника, що при певних формах плавкої вставки електродинамічні сили розривають її раніше, ніж вона розплавиться.
13.2 Плавка вставка при тривалому часі навантаження. Часово-струмова характеристика запобіжника
Розрізняють два режими роботи запобіжника:
1) режим тривалого навантаження, коли струм I має величину (1 – 1.5)Іном;
2) режим короткого замикання, коли I= 3÷4
Основною характеристикою запобіжника є часострумова характеристика. Це – залежність часу плавлення вставки від струму, що протікає по запобіжнику. На рис. 13.3 показано часострумову характеристику запобіжника.
Б – область, де запобіжник захищає.
В області великих перевантажень – в області Б, запобіжник захищає об’єкт. В області А його характеристика іде вище характеристики об’єкту, що захищається.
Струм, при якому плавка вставка плавиться, або згоряє при досягненні усталеної і постійної в часі температури, називається пограничним струмом.
Запобіжники, щоб вони не спрацьовували при
При струмах, близьких до
Запобіжник при струмі
13.3 Металургійний ефект
Вставки із легкоплавких металів, на жаль, не ефективні, внаслідок іонізації шарів металу і виникнення при плавленні вставки дуги. Тому часто ефективним є застосування вставок із міді з металургійним ефектом. Він полягає в тому, що на тугоплавкі метали наносять легкоплавкі, наприклад, на мідний дріт товщиною ≤1 мм. наноситься кулька із олова. При нагріванні спочатку плавиться олово (