Смекни!
smekni.com

Міскантус гігантеус як джерело енергетичної сировини сільськогосподарського походження (стр. 2 из 5)

Реалії життя змушують Україну орієнтуватися на широкомасштабне використання НПДЕ. Загалом, робота в цьому напрямку в Україні почате. Розроблено і реалізується ряд мір, що передбачають упровадження техніки і технологій використанняНПДЕ, їхнє використання передбачене біля державних програм.

ДержавнимипрограмамипередбаченевикористаннянаступнихНПДЕ: енергіївітра (будівництвоЄЕС); гідроенергії (переважношляхомбудівництвамаленьких і міні-гес); енергіїсонячноговипромінювання; геотермальноїенергії, тобтоглибинноготеплаЗемлі; тепланавколишньогосередовища, тобтоповерхневихшарівЗемлі, ґрунтовихвод, води, озер, рік, морівзадопомогоютепловихнасосів; вторинноготеплапромисловоговиробництва; біомаси, біогаза, вугільного .метанові, пальних твердих побутових і промислових відходів і деяких інших альтернативних видів палива.

Але через незадовільне фінансування практична реалізація цих державних програм дуже незначна. Цестосуєтьсянавітьвітроенергетики, щомаєбільш-меншстабільнефінансування: у середньомузадачіНЕП (і КомплексноїпрограмибудівництваБЭС) виконуютьсяна 3%. ЩостосуєтьсяіншихНПДЕ, тотемпи і масштабиїхньоговпровадженнящеменше, тому і техніка, і технологіїНПДЕпокималовідомімасовому споживачеві й істотно не впливають на економію паливно-енергетичних ресурсів.

ВартозвернутиувагуякеможливостіУкраїни в рішенніпроблемифінансовогозабезпеченнярозвитку і впровадженнятехніки і технологійвикористанняНПДЕ7Впершучергуцестворенняконсолідованогофондурозвитку і упровадженнявсіхНПДЕ, звиділеннямнаконкурснійосновізасібнановірозробки, будівництвопілотнихоб'єктів і субсидіїдляспорудженняенергооб'єктів, щобудутьвикористовуватиНПДЕдляенергопостачанняфермерів, сільськихпідприємств, муніципальнихгромад. Інший напрямок — залучення іноземних інвестицій, значні можливості для чого відкриються у випадку налагодження торгівлі квотами на парникові гази.

ТимчасомМінпаливенерго, з огляду нареальнідосягнення, тобтопрактична відсутність внескуНПДЕвекономіюТЭР, самоусунулосявідкерівництварозвитком і впровадженнямНПДЕ, залишившиценавідкуп «аматорам», ненесущоїніякоївідповідальностізарозвитокПЕК. Відцьогостраждаютьінтересидержави, оскількилишекомпетентнекеруваннязєдиногоцентрарозвитком і впровадженнямНПДЕпринесебажанірезультати, аджересурсиНПДЕ в Українідоситьвеликі. ПооцінкахІЕКНАНУкраїни, ресурсиенергіївітритехнічнодоступнідляосвоєннянаконтинентальнійчастинінашоїтериторії, приблизнов200разівперевищуютьнинішніобсягигенеруванняелектроенергії в Україні.

Світоваенергетичнарада (конференція) відзначає, що самівикористанняНПДЕ, як засобу підвищення рівня децентралізації електропостачання, забезпечить найбільший економічний ефект і буде сприяти прискоренню розвитку і упровадження відповідної техніки і технологій. Зурахуваннямсказаного очевидна неправильність здійснюваної в Україні концепції розвитку вітроенергетики тільки шляхом будівництвапромисловихВЕС. Дійсно, промисловіВЕСпотужністюбільш50Мвтможутьвиступатияккомерційні і паралельноякзасібзменшенняперетіканняструмунарегіональномуабосубрегіональномурівні. Вітроенергетичніі об'єкти меншої потужності (до 20 квт і менше), підключені до мережі, також будуть сприяти зменшенню втрат електроенергії на будь-якому локальному рівні (район, місто, селище, село, хутір, ферма).

Перспективнимнапрямкомрозвиткувітроенергетики в Україніможебутийогоінтеграціязгілроенергетикою, наприклад, у формізагальноговикористанняінфраструктуриГЕСабоствореннявітро-гідроаккумулюючихелектростанцій, щозможутьпоставлятимережаелектроенергієюза графіком.

В Україні поступово розвертаються роботи з розвитку маленькоїгілроенергетики. Це потенціал, що в Україні оцінюють по-різному. Єдумка, що він у три-чотири рази перевищує потенціал каскаду ГЕС на Дніпру, тобто маленькагілроенергетика може забезпечити генерування близько 30-40 млрд. Квт*г/рік. З урахуванням можливості гілроенергетики підтримувати графікнавантаження енергосистеми, а також кращих економічних показників, цей напрямок удосконалювання ПЕК України надзвичайно актуально і перспективно.

В Україні є в наявності близько 63000 маленьких рік, сумарною довжиною до 13600 км. Якщо з потенційної можливості водних ресурсів України використовувати навіть 20% їхній, і ті щорічні виготовлення електроенергії може замінити десятки атомних реакторів типу Чорнобильської АЕС. До того ж система маленьких ГЕС не викликає негативних наслідків на екологічну ситуацію. Впровадження нетрадиційної технології маленьких ГЕС, не потребуючого створення величезних водоймищ.

Україна має великі ресурси для створення об'єктів геотермальної енергетики. Зокрема, значні геотермальні енергоресурси євКриму, Закарпатській, Чернігівській, Сумській, Полтавській, Харківській, Львівській, Херсонській, Івано-Франківськійобластях. За винятком невеликих експериментальних геотермальних об'єктів теплопостачання, цей напрямокпрактично не розвивається. Повільнойдерозробка і впровадженнятеплонасосноїтехніки, хоча в ційсфері є підприємства, щоможутьнеїробити і вжечастковороблять (АТ «Рефма», Мелітополь).

Що стосується сонячних фотоелектричних установок і станцій, то в цьому напрямку, завдяки «діяльності» колишнього Мінмашпрому, узагалі спостерігається регрес, хоча Україна мала все необхідне для його розвитку. І сьогодні наукова діяльність у цій сфері дозволяє сподіватися на успіх.

Нанашпогляд, необхідно звернути увагунабіо і геліоенергетику. Щорічно земна поверхня поглинає 5,2-1023Дж сонячної енергії. Усістворені людиною енергосистеми світу роблять незначну частину цієї енергії. Першість по засвоєнню і нагромадженню енергії Сонця по праву належить рослинам. У складі біомаси суші рослини складають 2400 млрд. тонн, тоді як загальна маса усіх тварин і мікроорганізмів - 23 млрд. тонн.

Ще знаходячись на «корені», зелена біомаса приносить величезну користь. Рослини нормалізують хімічний склад повітря, регулюють просування атмосферної і ґрунтової вологи, сприяють збагаченню ґрунту і перешкоджають її ерозії. Уже давно виявлений прямий зв'язок кількості опадів у регіонах з кількістю рослин, особливо дерев. Над позбавленими зелені ділянками суші дощі майже не випадають. І навпаки, найбільша кількість опадів спостерігається над великими лісами, особливо, якщо ці ліси розташовані в горах. Жителі півдня і Сходові України вже давно б'ють тривогу з приводу збільшення площі степів і зародження пустель унаслідок вітрової ерозії.

Думаємо, для того щоб збільшити площа і якість лісових насаджень, їх треба більше використовувати, у тому числі для енергетики. Адже збільшилася кількість і селекційна якість пшениці після того, як люди навчилися неї використовувати. Так само буде і з лісами. Треба тільки, щоб цією серйозною справою займалисядійсніхазяї своєї землі, а не прагнучі швидко розбагатіти комерсанти. Звичайнорадятьвикористовуватишвидкоростучівидирослин (бамбук, верба, тополя), алесушити і перевозититакубіомасу - однізбитки. Проте, уже є позитивний досвід уживання як паливо вербовихлозин. В усному народному фольклорі верба оспівана як найбільш погане паливо. Дані таблиці про вартість одногоквт

Вид палива Ціна (грн)
Лоза верби 005
Дрова ( в основна, сосна) 0,063
Кам'яне вугілля 0,078
Природний газ 0,092
Рідке паливо 0,17
Електроенергія 0,24

Для опалення житла, нагрівання води, виготовлення електроенергії сьогодні застосовують піролизні казани. У таких казанах спалювання біомаси відбуваєтьсяв 3 етапи й у 3 окремих зонах казана. На 1 -метапіпаливосушиться і перетворюєтьсявгаз, 2-йетап - спалюваннягазу у форсункахзподачеюпідігрітоговторинногоповітря, 3-йетап - дожиганняпродуктівгоріннявтеплоізольованійкамері.

Генератори на біомасі для безпосереднього обігріву приміщень уже продаються в Україні.

Теперідеальноюкультуроюдляцихцілейєміскантус. Рослиназ його чотирьохметровим стеблом і метельчатим пухнатим суцвіттям без насінь є красивою енергетичною сировиною, тому що міститьвелика кількість целюлози 64-71%. ПривирощуванніміскантусакількістьЗ2 , щопоглинаєтьсяїм у процесіростуадекватнокількостіЗ2 , виділюваногоприспалюванні. Тобто в даному випадку ми маємо замкнутий цикл вуглецю. Крімтого, привирощуванніміскантусами маємопозитивнийенергетичнийбаланс у порівнянні з іншимикультурами (верба, коноплі), позитивнийбаланспогумусі, томущопісля 4 роківвирощуванняміскантуснакопичує15-20т. підземної біомаси, що еквівалентна 7,2-9,2т, вуглецю на гектарі.

У тойжечас, навирощуванняміскантусанаправляєтьсязначноменшероботи, чимнаобробкукукурудзиабосої.

Розвиток біоенергетичних технологій зменшить залежність України від імпортованих енергоносіїв, підвищить її енергетичну безпеку за рахунок організації енергопостачання на базі місцевих поновлюваних ресурсів, створить значна кількість нових робочих місць (переважно в сільських районах), внесе великий вклад уполіпшення екологічної ситуації.