Розглянемо частинку, рух якої обмежено двомі стінками, що повністю її відбивають і розташовані на відстані
(-) вибрано, щоб
Або
Нехай
Ми бачимо, що дозволені лише такі
(Ціле число півхвиль на
Відповідні значення імпульсу частинки
Енергії
Масштаб енергій
В 1927 р. Девіссон і Джермер отримали чіткі інтерференційні максимуми при відбиванні електронів від монокристалів нікелю. В тому ж році Дж.П. Томсон надійно підтвердив і перевірив співвідношення
Проходження крізь потенціальний бар`єр
Різниця в поведінці класичної і квантової частинок проявляється у тих випадках, коли на шляху частинки трапляється потенціальний бар`єр. Будемо вважати, що частинка рухається вздовж осі
Класична частинка.
Якщо повна енергія
Квантова частинка
Така частинка з
У випадку, коли
Для випадку
Якщо
Класична частинка
Вона відбивається при
Квантова частинка
Вона може опинитися за бар`єром навіть при
Це тунельний ефект. Тунельний ефект дозволив правильно описати альфа-розпад, автоелектронну емісію, тунельний діод та ін.. Бар`єр, що утримує електрон в металі, перетворюється в бар`єр скінченної ширини при створенні поблизу металу сильного електричного поля.
Для атом водню
Значення для
ЛЕКЦІЯ 9
ПЕРІОДИЧНА СИСТЕМА ЕЛЕМЕНТІВ
Принцип Паулі відіграє фундаментальну роль при інтерпретації періодичної таблиці Менделєєва. Якщо б цього принципа не було, то збільшення числа позитивних зарядів призводило б лише до того, що кожний новий електрон намагався потрапити в найнижчий стан (1S). В атомі, ядро якого має N позитивних зарядів, стан кожного з N електронів був би еквівалентним 1S стану одного електрона. Такі атоми мали б зовсім інші хімічні властивості, аніж реально існуючі атоми, причому б було важко чекати, що властивості атомів можуть раптово змінюватись при переході від одного атома до іншого (перехід через інертний газ!).
Намагаючись пояснити періодичну таблицю, Бор ще до появи принципа Паулі та введення рівняння Шредінгера висунув припущення, що на основному рівні можуть знаходитись лише 2 електрони, на другому 8. Згідно теорії Бора (1922), в основі системі лежить не атомна маса, а заряд ядра (ван ден Брек). Див. Стр. 8 щодо квантових чисел.
Якщо
Періодичне повторення властивостей хімічних елементів є зовнішнім проявом внутрішньої структури електронних оболонок атомів.
Сукупність електронів атома з заданим значенням головного квантового числа утворює електронний шар або просто шар.
Сукупність електронів з заданими та
утворює оболонку. Різні стани в оболонці відрізняються значеннями квантового числа