-справність роботи масляного насоса.
Передпуском у роботу включити маслосистему і перевірити тиск і достатністьнадходження змащення на зуби шестірні і підшипники.
Протягом зміни;
-систематична перевірка температури підшипників;
-перевірка роботи олія насосів, стан змащення постійне надходження його;
- пошуму стежити за зубцюватим зачепленням;
-перевіряти обтягування кріпильних деталей.
Нерідше одного разу на місяць піддавати лабораторному аналізу робочі олії. Оглядшестеренної кліті проводиться ремонтним персоналом і у випадку виявленнянеполадки, вона повинна бути усунута. Устаткування слід перевіряти: помічникуначальника цеху по устаткуванню (1 раз на місяць); механіку цеху (2 рази на місяць)і майстру по ремонті (1 раз у тиждень). Результати перевірки заносяться вагрегатний журнал із указівкою виявлених дефектів і несправностей.
Ревізіюшестеренних клітей роблять у наступному порядку:
-повне, часткове розбирання механізмів;
-очищення масляної ванни;
-ревізія шестеренних валків і корпуса;
-ремонт і заміна ушкоджених деталей;
-зборка і випробування механізмів.
Відхіді нагляд за універсальними шпинделями при прийманні зміни:
-перевірити обрив чи голівки осьовий зсув пальця;
- простежитиза роботою шпиндельного з'єднання.
Протягом зміни:
-стежити за змащенням шпиндельних пристроїв;
- недопускати зазору між вкладишами і лопатами.
Ревізіюуніверсальних шпинделів проводять не рідше одного разу в 1,5 місяця:
-розбирання шарнірного з'єднання;
-видалення непотрібного змащення;
-стежити за зносом вкладишів і пальців працюючих на стирання.
Відхіді нагляд за муфтою під час експлуатації:
-перевірити, чи не порушилася посадка напівмуфт на валах;
-постукуванням перевірити надійність болтових кріплень;
-оглянути стан і кріплення кожухів муфт.
Нерідше одного разу в 10-15 доби перевіряти наявність олії і робити долівку йогодо контрольного рівня. Не допускається експлуатація муфти, у якої внаслідокзносу ущільнень відбувається витік мастильних матеріалів. Ревізія муфтивиробляється при планових зупинках устаткування на ремонт не рідше 1 рази в 45днів. Не допускається експлуатація зубцюватої муфти, у якої знос зубівперевищує 30%.
1.4 Заходидля підвищення стійкості деталей механізму
Длярішення цієї задачі, поряд із запровадженням у дію нових потужностей іудосконалювання виробничих процесів на базі нової техніки, заміна ручної працілюдини механізованим, надзвичайно важливо забезпечити нормальну і безперебійнуроботу діючого устаткування. Це досягається тільки за умови ретельного наглядуі відходу за агрегатами і механізмами, а так само своєчасного і доброякісногопроведення профілактичних ремонтів.
Існуютьрізні шляхи підвищення зносостійкості швидкозношуючихся деталей:
-поліпшення умов роботи деталей устаткування, що досягається шляхом зменшеннянегативного впливу руйнувань при технологічному процесі;
-поліпшення середовища металургійного виробництва;
-удосконалювання технологічних процесів.
Длязапобігання руйнувань і зносу деталей використовують:
-контроль технологічних процесів (установка датчиків температури);
-застосування запобіжних систем і пристроїв;
-захист деталей від впливу високих температур і правильний вибір системиохолодження;
- захиствузлів тертя від проникнення в них абразивних часток, застосування різнихсистем пиловловлення;
-підтримка в цеху постійної температури узимку і влітку;
-своєчасне технічне обслуговування і ремонт устаткування.
Дляпідвищення зносостійкості середньо вуглецевих сталей їх легують кремнієм,марганцем, хромом.
Приокисному зносі застосовують деталі виготовлені з високолегованих цементованихсталей.
Приопорі матеріалу термічної утоми застосовують деталі, виготовлені з легованихсталей з карбидо-утворюючими елементами - хром, вольфрам, молібден (15ХМЛ).
Длядеталей працюючих в умовах абразивного стирання використовують сталь Гадфельда- 110М13Л.
Дляпідвищення стійкості, твердості і міцності швидкозношуючихся деталейзастосовують такий процес як термічна обробка - віджиг, загартування,відпустка.
Дляпідвищення твердості і міцності поверхневих шарів деталей і зміна їхньогохімічного складу застосовується хіміко-термічна обробка - цементація, цианювання,азотування, алітування, хромування, сіліцювання, борірування.
Методивідновлення зношених деталей:
-методи відновлення посадки зі зміною початкових розмірів. При цьому відновленнявідбувається за рахунок збільшення розмірів посадкових місць обох взаємодіючихдеталей, або навпаки, за рахунок зменшення розмірів їх посадкових місць;
-методи відновлення посадки без зміни початкових розмірів. Цей метод полягає втому, що розміри отвору і валу відновлюються нарощуванням металу або іншимзасобом з наступною обробкою їх на нормальний розмір;
-відновлення деталей з використанням ремонтних розмірів. Його сутність в тому щозношена поверхня однієї з деталей (більш дорогої) відновлюється механічноюобробкою, а інша деталь змінюється новою ремонтного розміру;
-постановкою додаткових деталей – постановка на зношеній поверхні спеціальновиготовлених додаткових деталей;
-часткова заміна;
-відновлення зварюванням та наплавленням – з‘єднання деталей або відновлення їїпочаткової форми;
-відновлення деталей електричними засобами;
-відновлення деталей за допомогою гальванічних покриттів – застосовують длязахисту від корозії та для декоративних цілей;
-відновлення деталей пластичним деформуванням – метод дозволяє відновлюватирозміри зношених деталей, а також випрямляти геометричні форми;
-відновлення деталей паянням;
-відновлення деталей склеюванням та за допомогою полімерних матеріалів.
Длятого щоб зменшити витрати на обслуговування устаткування необхідно прислухатисянаступних правил:
-вчасно і якісно робити усі види ремонтів;
- длязмазування вузлів тертя використовувати якісні мастильні матеріали, призначенідля змазування даних вузлів і подавані в необхідній кількості;
- дляобслуговування устаткування залучати персонал навчений передовим прийомамобслуговування устаткування;
-строго дотримувати вимогам інструкції з експлуатації даного промисловогоустаткування;
- приремонтах використовувати тільки якісні інструменти і надійні запасні частини.
1.5Охорона праці на дільниці
Ділянкастану ТЛЦ-1цеху характеризується забрудненням і загазованістю для навколишньогосередовища, частими вантажопотоками. У зв'язку з цим обслуговуючий персоналділянок може одержати опіки, затягування одягу і частин тіла валками, щообертаються шпинделями і сполучними муфтами, від'єднання окалини і частинметалу, захоплення рейками маніпуляторів. Крім того на ділянці стану присутнішкідливі метрологічні умови: висока температура навколишнього повітря,підвищена вологість, рухливість повітряних мас.
Припрокатці металу утвориться пил, що складається з оксидів заліза, що дужешкідливі для здоров'я людини. Небезпечні викиди окалини, збільшуючи викидипари, що утвориться на поверхні розкату з води, що призначена для охолодженняробочих валків стану. Загазованість навколишнього середовища на ТЛЦ-1мінімальна, тому що всі гази в термопечах приділяються в відсоси, де черезфільтри очищається.
Припроведенні ремонту необхідно, насамперед , оформити убрання допуск із указівкоюмір безпеки, далі варто зробити інструктаж ремонтникам по ТБ. Післяперевіряється надійне відключення електроустаткування і мастилопроводів. Привиконанні робіт варто організувати і забезпечити ремонтну зону й індивідуальноробітники місця. Усіляко сприяти зниженню трудомісткості, використовуючиспеціальне устаткування. Необхідно контролювати готовність пристосуваньінструмента до ведення поставлених робіт. Складування монтуємих і демонтуємихвузлів і деталей здійснюється на робочій площадці. По закінченню ремонтузробити збирання робочої площадки, забрати залишки мастильного матеріалу,відновити всі захисні, запобіжні, сигналізаційні пристрої. Далі варто зібративесь ремонтний персонал разом перевірити їхнє здоров'я і здати устаткування вексплуатацію.
Повертаючидо питання електричної безпеки для зниження електротравматизма необхідновпроваджувати наступні заходи, а саме:
-забезпечити неприступність струмоведучих частин знаходжуючихся під напругою відвипадкового дотику;
-робити електричний поділ мережі з великою ємністю на мережі з малими емкістями;
-усувати небезпека з появою напруги на не струмоведучих частинах устаткуваннязахисним заземленням, установок, блокувань і занулителей. При індивідуальнихроботах користатися перенесеннями з напругою до 42В.
З метоюзниження теплових випромінювань на організм людини необхідно застосовуватинаступне засіб захисту:
-теплова ізоляція печей;
-упровадження водяного охолодження;
-захисні екрани.
На нормділянці теплові випромінювання мінімальні і не вимагають залучення особливоїуваги.
Товстолистовийцех по категорії пожежної небезпеки має ступінь "Г". Пожежі в цехуможуть відбуватися внаслідок порушень правил технічної експлуатації, аварії.Вибухи можуть відбуватися, але лише в тих випадках, коли труба порушується ТБ волію і кисню небезпечних місцях. Пожежна охорона здійснюється як відомчої, такі позавідомчої. У кожнім цеху мається добровільна пожежна бригада. Ділянкаобладнана системою протипожежного гасіння пожеж, тобто водопроводом високоготиску, спеціальною сигналізацією. У найбільш небезпечних місцях установлюютьсяпротипожежні щити, обладнані спеціальним інвентарем (лопатами, баграми,сокирами, піском) і вогнегасниками типу ОУ - 8 - 2 штуки, УП - 1м штука. Обсягшухляди з піском і встановлено їхніх 8 штук. На ділянці повинні бутивстановлені гідранти, план евакуації при пожежі, зазначені запасні виходи.Під'їзні колії і підходи повинні бути не захаращені й у справному стані.