Смекни!
smekni.com

Вплив християнства на мистецтво Волині (стр. 6 из 6)

Різнобій у творчості одного майстра, пошук образотворчої манери, захоплення експериментаторством, по суті, чужим Православ'ю, - все це в уявленнях сучасників ХХI ст. створює атмосферу хаосу й упередженості до всього нового. І, все-таки, у контексті проблеми новаторства й традицій в релігійному мистецтві сучасний досвід дає відповідь на питання: як реалізується нове усередині церковного буття.

Таким чином, питання про церковне мистецтво, по суті своїй, є досить делікатним і залишається в центрі уваги сучасних дослідників. Ці два утворення (культове й позацерковне мистецтво) зобов'язані один одному своїм існуванням й динамікою культурно-художньої еволюції. Однак встановити межі відмінностей між ними можливо лише в теоретико-пізнавальній площині. [14]


Висновки

У курсовій роботі розглядається актуальна тема впливу християнського культу на мистецтво Волині. В результаті поставлених завдань дослідження було з’ясовано, що християнство як одна з найпоширеніших релігій відіграє велику роль не просто у житті віруючої людини, але й створює особливу атмосферу як для особистого світського життя так і для поклоніння та молитвам.

Християнство відіграло велику роль у формування мистецтва, я наважусь сказати, що християнство створило те мистецтво яке ми бачимо сьогодні. Так, в історії свого розвитку церква зазнавала масу змін з боку як правительства так і з боку духовенства. Але і під утиском радянської політики зберігалися традиції народом у селах, хуторах та маленьких містах, де не так відчутний був тоталітарний режим союзу. Скільки великих митців бажали залишитися невідимоми, хоча і понині ми згадуємо їх, споглядаючи їхні витвори на стелях соборів, костьолів та невеликих церков.

Мистецька вартість культових споруд, століттями творених нашими предками, неоднозначна. Одні з них гарні, життєрадісні, їх гармонія свідчить про творчу одержимість їхніх творців. Інші похмурі, еклектичні, не мають особливої культурної і художньої цінності. Так бувало завжди в усіх християнських народів. Це закономірність творчих пошуків.

У курсовій роботі піднімається одне з найактуальніших питань сьогодення про церковне мистецтво. На основі літературних джерел і завдяки споглядання храмів нашого міста, історії розвитку християнського мистецтва у наших землях Волині і України в цілому, розглянуто бдекілька архітектурних пам’яток сакрального мистецтва, мистецтво ікононаписання та храмооблаштування. В результаті з’ясовано, що церковне мистецтво є невід’ємною часиною християнського культу.

У розділі «Релігія та мистецтво», проведено лінію взаємозалежності релігійного культу з різними видами мистецтва. Так як у давнину спілкування з Богом називалося безсловесним, чисто духовним, тому до використання мистецьки х зразків ставилися дуже упереджено. Проте, невдовзі служителі культу пересвідчилися, що релігійні канони простіше й дохідливіше донести до душі простої людини образами мистецтва. Віруючі краще сприймають Божі істини тоді, коли вони впливають не тільки на розум, але й на серце людей. Отут і прислужилися церкві архітектура, музика, живопис, театр, тощо.

У наступному підрозділі «Обряд та храмооблаштування» розглядаються принципи та закономірності правильного введення храмооблаштування. Тут і різноманітні але разом з тим близькі по архітектурі храми, радянські проекти, які намагалися звести лише класичні споруди. Тут обов’язково присутні ікони, а з ними невід’ємний супроводжуючий атрибут – вишиті рушники, що є дуже характерним для нашого народу. Окрім української ікони давніх стилів, наскрізної іконостасної різьби, вишитого рушника, кожна християнська церква має й численні колядки, щедрівки, веснянки; пасхальні писанки; купальські обряди й пісні; врочисті народні обряди у дні святкування пам'яті св. ап. Петра й Павла, Андрія, св. Варвари, св. Миколи; різдвяні вертепи, післяпасхальні розваги.

На Волині збереглося чимало дерев'яних та мурованих церков, і серед них є широко відомі в літературі, особливо ті, що прикрашають Володимир-Волинський, Білосток, Низькеничі, Острог, Межиріч, Кременць, Луцьк, Почаївську лавру. Серед них: Свято-Успенський Низкиницький монастир ХVІІ ст.,Костел Святої Анни XVIII ст., Свято-Успенський собор XII ст.,

Церква-Ротонда Святого Василія XIII - XIV ст., Загорівський монастир XVI ст., Свято-Хресто-Воздвиженський собо, Свято-Миколаївський чоловічий монастир, Троїцький собор ,Костел Петра і Павла, Зимненський Святоуспенський Святогірський жіночий монастир.

Волинь - це багатий край духовної та мистецької культури. Адже завдяки християнським ідеям добра, краси та справедливості сформовувався світогляд наших попередників і наш також. На основі християнських догматів зберігається вчення, яке об’єднує сьогодні тисячі віруючих людей, і не важливо якого віросповідання, важливо збагнути те, що саме християнство породило гігант духовно творчого мистецтва.


Список використаної літератури

1. Абрамович С.Д. Церковне мистецтво. - К.: Кондор, 2005. - 205 с.

2. Александрович В. Мистецтво Галицько-Волинської держави. - Львів, 1999. - 131 с.

3. Белова Д.Н. Образ Богоматери в живописи православия и католицизма Х1V–ХV1 веков // Автореф. дисс… канд. филос. наук. – М., 2003.

4. Волинь туристична. Путівник. – К.: Світ успіху, 2008.

5. Володимир Рожко. Нариси історії Української Православної Церкви на Волині (870-200). Луцьк.: Медіа, 2001.-670с.

6. Годованок О. М. Монастирі та храми Волинського краю. Київ.: Техніка, 2004.

7. Дмитро Корнелю. Наша віра, наша правда. Презентаційний альманах. Луцьк.: Надстиря, 2009.-235с.

8. Історія українського мистецтва: В 6 тт. - К.: АН УРСР. - 1966. - Т.1. - 450 с.; 1967. - Т.2. - 468 с.; 1968. - Т.3. - 439 с.; 1969. - Т.4, Кн.1. - 363 с.; 1970. - Т.4, Кн.2. - 435 с.; 1968. - Т.6. - 451 с.

9. Ковальчук О.В. Украiнське народознавство. - ДО.: Освiта, 1992.- випр. Гл. ред. М.Д. Аксенова. - М.: Аванта, 1999.- 704 с.

10. Колосок Б. В. Православні святині Луцька.-К..: Техніка, 2003.

11. Колосок Б. В. Римо-католицькі святині Луцька. - К.: Техніка, 2004.

12. Лепахин В. Икона и иконичность. – СПб., 2002.

13. Мартыновский А. Об иконописании // Философия русского религиозного искусства. – М., 1993.

14.. Мультиверсум. Філософський альманах. - К.: Центр духовної культури, - 2006. - № 54.

15.. Новак О. Християнство в Україні: Нариси. Перше видання.- Рівне.: Ліста-М, 2003.-504с.

16. Пам’ятки сакрального мистецтва Волині на межі тисячоліть. Науковий збірник. Випуск 7. Луцьк.: Надстиря, 2000.-110с.

17. Протоієрей Віктор Мельник. Волинський край. - Луцьк.: Надстиря, 2002.

18. Рожко В. Нариси історії Української Православної церкви на Волині (870-2000рр.).-Луцьк.:Медіа, 2001р.-с.670.

19. Релігієзнавство: конспект лекцій: Навчальний посібник.- К.: 2006.- 142 c

20. Сакральне мистецтво Волині. Науковий збірник. Випуск 9. Луцьк.-2002.-160с.

21. Степовик Д. Історія української икони Х–ХХ століть. – К., 1996.

22. Угринович Д.М. Искусство и религия. – М., 1983.

23. Флоренский П.А. Обратная прспектива // Философия русского религиозного искусства. – М., 1993.

24. Черній А. М.Релігієзнавство: Посібник.- Київ.: Академвидав, 2003.

25. Черній А. М. Словник з релігієзнавства. Додаток до "Релігієзнавство.", Черній А. М.: Посібник.- Київ: Академвидав, 2003.

26. Щербаківський В. Українське мистецтво. - К.: Либідь, 1995. - 288 с.