У культовій практиці кришнаїтів велике місце відводиться обмиванню. На їх думку охайність — одна з важливих якостей "відданого". Обмивання рекомендується здійснювати два-три рази на день. Зробивши обмивання, "відданий" наносить на тіло тилак глину з берегів Ямуни — одної зі священних річок Індії. Тілак наносять на лоб і дванадцять інших місць на тілі, при цьому кожного разу вимовляють одне з імен Вішну. Ці знаки, згідно кришнаїзму, захищають тіло і указують на те, що людина, носячий тилак, віддана Верховній Особі Бога, Нуш Крішни.
Велике значення в культовій практиці кришнаїтів мають ритуальні богослужіння в храмі, які здійснюються щодня: починаються зі світанку — в 4 ранки — і закінчуються в 21 годині
Особливе значення в культовій практиці мають медитації, під час яких чоловік повністю відмовляється від цього світу і концентрується на любові до Бога. Виняткова роль під час медитації відводиться мантре (очищенню розуму): "Харі Крішна, Крішна Харе, Харі, Харі Рама, Харі Рама, Рама, Рама Харі, Харі". З погляду кришнаїтів, мантра — це оспівування святих імен Бога. Протягом дня кришнаїти повинні вимовити мантру 1728 разів. Як затверджують вчителі кришнаїзма — гуру, повторювати мантру необхідно для того, щоб повністю сконцентрувати свідомість на Бозі, прийти в молитовний стан і медитувати під звуки Його святого імені. Медитації можуть бути як індивідуальними, так і колективними. Індивідуальні медитації (джана) здійснюються на чотках, колективні — під час служби в храмі. Цей вид медитації називається киртана. Кришнаїти надають релігійне значення всім видам життєдіяльності своїх послідовників — "відданих". Тому культовою діяльністю є і прибирання храму, і переклад рідною мовою учення Свамі Прабхунди, і добродійністю. За кожним "відданим" закріплені певні обов'язки, і виконання їх представляється як здійснення релігійного боргу, форма прояву любові до Крішне і служіння йому. Найбільш же важливою визнається місіонерська діяльність, проповідь і пропаганда учення, включаючи і перекладацьку видавничу діяльність.
Міжнародне Суспільство Свідомості Крішни є релігійною організацією типа деномінації. Основними вічками релігійного життя є храми. При храмах, як правило, створюють проповідницькі (місіонерські) центри — гуркули, де здобувають систематичну релігійну освіту і виховання що прийшли в общину "віддані". Минувши навчання, вони присвячуються у вайшнави. Всі храми в адміністративному відношенні самостійні. Разом з тим є три рівні взаємодії і координації їх діяльності. На нижчому рівні координація здійснюється через реєстраційні ради, що складаються з представників храмів регіону, на національному — через раду президентів найбільш крупних храмів країни. Світовий центр Міжнародного Суспільства Свідомості Крішни знаходиться в Індії — в Західній Бенгалії, місті Маяпур.
Ця релігійна організація сформувалася в 1990 р. в Києві як незалежне суспільство Присвячених, таких, що входять в міжнародний інститут душі «Атма». Її засновниками були Іоан Свамі (він же тоді і патріарх) і Марія Деві, які неначе прийшли в цей світ з місією Ісуса Хріста, щоб передати людству останню заповідь Божу і прийняти мученицьку смерть за гріхи людей. Вони входили в Трійцю, яка називається ЮСМАЛОС. (Іоан Свамі — Іоан Крестітель — ЮС, Марія Деві — Богородиця — МА і Логос, або Ісус Хрістос — ЛОС). Над трійцею, як і над всім світом, коштує Верховна Божественна Особа. З часом оповістило, що Ісус Хрістос неначе вселився в Марію Деві.
Творці цього об'єднання — зараз добре відомі люди. Іоан Свамі — Ю. Крівоногов — колишній кібернетик, кандидат наук. Спочатку він спрацьовував з кришнаїтами, потім порвав з ними і створив інститут душі «Атма» і нову релігію. Марія Деві — М. Цвигун, за фахом лікарка-терапевт, була кореспонденткою газети «Атма», а надалі, кинувши сім'ю і малолітнього сина, стала дружиною Крівоногова. У минулих життях Іоан Свамі і Марія Деві неначе були Адамом і Євою, Крішной і Рама, Діонісом і Персефоною, Богоматір і Хрестителем, Києм і Лебедем, Ромео і Джульєтою.
На думку засновників цього напряму, ЮСМАЛОС уповноважена самим богом, і лише вона може диктувати релігійні закони.
На початку 90-х років організації Великого Білого Братства існували в Одесі, Дніпропетровську, Києві. У найбільшій з них — київською — налічувалося декілька сотень членів. Більшість з них були ще молодими людьми або підлітками з несформованою психікою, легко піддавалися навіюванню і тому готові були виконати будь-які накази Крівоногова, який заявляв, що той, хто загине за Марію Деві, потрапить в «золоте століття».
Впродовж 1992—1993 рр. братерство готувалося до «другого пришестя Христа», коли Христос повинен був побувати в Києві — «Новому Єрусалимі». Поява Ісуса Хріста повинна була, неначе, статися під час однієї з проповідей Білого Братерства, яке збиралося показати його людству і не дати розіпнути другий раз. Потім повинен настати Суд Божий, на якому суддею буде Ісус Хрістос, а по праву і ліву руки від нього сидітимуть Іоан Свамі і Марія Деві. Саме після цього суду і зачнеться «золоте століття». З часом в ролі Ісуса Хріста повинна була виступати М.Цвигун.
Для підготовки членів об'єднання до пришестя і з метою контролю над ними відкриваються таємні трущоби, в яких поселяли віруючі. Члени об'єднання вели відчужений спосіб життя, поривали зв'язки з сім'ями, не працювали, не вчилися, довго постили.
Матері дітей, які залишали свої сім'ї і вступали в Біле Братство, навіть створили комітет «Порятунок», а також зверталися у Верховну Раду, прокуратуру з проханням допомогти повернути дітей. Але тут виникла не юридична, а медико-соціальна проблема. Дітей повернути в сім'ї дуже важко із-за зрушень в світосприйманні і психіці.
Осінью 1993 р. організатори Білого Братерства зробили акцію, до якої довгий час готувалися. У Києві на майдані біля Софійського собору вони організували гучні виступи, які привели до порушень громадського порядку, пошкодження національної святині українського народу — храму Святої Софії. Правоохоронними органами були прийняті заходи, а значна частка учасників акції затримана для медичного обстеження і лікування, а також проведення розслідування.
Антигромадська діяльність Білого Братерства спричинила немало негативних наслідків. Непоправної шкоди завдана здоров'ю великого числа людей, їх психіці — не лише членів братерства, а і багатьом їх родичам. До того ж сталося порушення громадського порядку, були зруйновані сімейні зв'язки. Держава втратила і втрачає повноцінних громадян.
Невиконання законів і норм загальнолюдської моралі небезпечно для суспільства. Тому організатори братерства були притягнуті до кримінальної відповідальності. Їх справи передані до суду. Але судовою справою історія братерства не закінчилася. Звільнені з розподільників МВС, виписані з лікарень члени братерства знову продовжують свою небезпечну діяльність. Це набуває досить масового характеру. Тому можна чекати продовження діяльності Білого Братства, яка може виявлятися в інших формах.
1. Гуревич П.С. Нетрадиционные религии на Западе и Восточные религиозные. –М., 1995.
2. Митрохин Л.Н. Религиозные культы в США. – М., 1984.
3. Основы религиоведения/ под редакцией И.Н.Яблокова. – М., 1994.
4. Радугин А.А. Введение в религиоведения. – М., 1996.
5. Калинин Ю. А..,Харьковщенко Е.А. Религиоведение. – К., 1997.
6. Лубовский В.И. Религиоведение. – К., 1997.
7. Рибачук М.Ф. Религиоведение. – К., 1997.