Множина підмножин універсуму U називається полем подій і позначається F. Елементами цієї множини є можливі події, які можуть настати у результаті стохастичного експерименту. Якщо множина U має n елементів, то поле подій F складається з
подій. Нескінченна множина F називається борелевським полем (або s-алгеброю). Відносно операцій об’єднання, перерізу і доповнення множина подій F утворює булеву алгебру.Ототожнення подій з множинами дозволяють розв’язування задач теорії ймовірностей звести до розв’язування теоретико-множинних задач.
Теоретико-множинні операції відносно подій мають такий зміст:
1)
- настає або подія А, або подія В, у тому числі і одночасно;2)
- одночасно настають обидві події А і В;3)
- настає або подія А, або подія В, але не одночасно;4)
- подія А настає, а подія В не настає;5)
- якщо подія А настає, то обов’язково настає і подія В.Ймовірність подій визначається за Колмогоровим сукупністю аксіом.
1 аксіома. Кожній події
ставиться у відповідність невід’ємне дійсне число - ймовірність події.2 аксіома. Ймовірність достовірної події дорівнює 1:
.3 аксіома. Якщо А і В несумісні (відповідні множини А і В не перетинаються), то
.Ця система аксіом несуперечлива і є основою елементарної теорії ймовірностей, яка вивчає скінченні множини подій. При розгляді нескінченної множини подій система аксіом доповнюється ще однією аксіомою:
4 аксіома - аксіома неперервності. Для послідовності подій
такої, що та (порожній множині), має місце співвідношенняНепорожня множина U елементарних подій, булева алгебра подій F і множина ймовірністей Р, яка визначена на F, утворюють у сукупності ймовірнісний простір, який позначається як трійка
.При аксіоматичному означенні не використовується поняття рівноможливості наслідків, що характерно для класичного означення ймовірностей. Аксіоматична теорія ймовірностей не вирішує питання про конкретні чисельні значення ймовірностей елементарних подій. Розв’язуванням цієї задачі з ймовірнісних позицій займається математична статистика.
Приклад 1. При киданні грального кубика множина елементарних подій
, - випало і очок. Множина F подій складається з елементів, серед яких порожня множина , основна множина U, одноелементні множини , а також множини, які утворені сполученням із 6елементів по 2, 3, 4, 5 елементів. У допущенні симетрії грального кубика необхідно приписати однакові ймовірності елементарним подіям: .Якщо кубик не симетричний, то ймовірностям необхідно приписати різні значення. Нехай методами математичної статистики встановили, що
, , , , , .Тоді ймовірність події
- випаде не більше двох очок - для симетричного кубика дорівнює , а для несиметричного - . Ймовірність випадання непарного числа очок (подія ) для симетричного кубика дорівнює , для несиметричного .З аксіом Колмогорова можна одержати всі співвідношення елементарної теорії ймовірностей.
Доведення. Елементарним подіям
співставляються одноелементні множини , які не перетинаються між собою. Тому універсум U можна представити у вигляді .Згідно 3-ї аксіоми Колмогорова
.Згідно 2-ї аксіоми Колмогорова
.Тому
,що й треба було довести.
Імовірність протилежної події:
Доведення. З алгебри множин відоме теоретико-множинне співвідношення
.За 2-ю аксіомою Колмогорова для відповідних подій можна записати
.За 3-ю аксіомою Колмогорова
,а значить
.Отже,
.Імовірність неможливої події:
.(3)Доведення. Згідно формули (2) при A=U
Теорема додавання ймовірностей несумісних подій:
.(4)Доведення. З використанням 2-ї аксіоми Колмогорова можна записати послідовність рівностей
.Події називаються сумісними, якщо відповідні множини перетинаються:
. Якщо події сумісні, то настання однієї з них не виключає можливості настання іншої.Приклад 1. При киданні двох гральних кубиків подія А – випав дубль – і подія В – випала непарна кількість очок – є несумісними подіями.
Приклад 2. При киданні двох гральних кубиків подія А – випало у сумі не більше 6 очок – і подія В – випало у сумі не менше 4 очок – є сумісними.
Теорема додавання ймовірностей сумісних подій:
,(5)та дві важливі рівності
,(6) .(7)Доведення. З дискретної математики відомі такі теоретико-множинні тотожності:
,(1*) ,(2*) ,(3*) ,(4*)