Смекни!
smekni.com

Програмування в середовищі Pascal (стр. 2 из 16)

таблицю вхідних, вихідних і проміжних даних;
блок-схеми програми (головної програми та всіх її підпрограм);

текст програми. Допускається подання тексту надрукованого на комп'ютері. Кожна програма (підпрограма) повинна включати коментарі, що містять:

а) номер ЛР (або РГР), прізвище студента і позначення групи - тільки

для основної програми;

б) коротке найменування програми або підпрограми (виконувані нею

функції);

короткі висновки з роботи.

У звіті можна навести результати розрахунків на комп'ютері (краще у вигляді роздруку).

1.4 Порядок виконання елементарних дій при виконанні будь-якої

роботи на ЕОМ

У систему програмування Turbo Pascalфірми Borland вбудований простий, але достатньо зручний, текстовий редактор для створення текстів програм. Не виходячи з нього, можна компілювати програми, знаходити помилки і тут же їх виправляти, компонувати програми з окремих частин, запускати налагоджену програму. Для цього призначено системне меню, що активізується натисненням клавіші F10. Деякі команди дублюються функціональними клавішами.

Нижче описані дії при виконанні основних функцій при розробці програм.

1.4.1 Завантаження системи Turbo Pascal

1 Увійти до папки (каталогу), що містить систему Turbo Pascal

(..\tp7\BIN).

2 Активізувати файл turbo.exe, при цьому у верхній частині екрану з'явиться меню команд системи, яке активізується натисненням функціональної клавіші F10або клацанням миші на потрібному пункті (команді); зміна команд (вибір необхідного пункту меню) за допомогою клавіш-стрілок і клавіші Enter (рис. 1).

Рисунок 1 – Вікно Turbo Pascal

1.4.2 Створення (введення) нової програми

1 Натиснути клавішу F10(вхід в меню).

2 Встановити курсор на команду File і активізувати її шляхом натиснення на клавішуEnter.

3 У рамці з переліком команд, що з'явиться на екрані, встановити курсор на команду NEW і активізувати її (відкриється нове вікно).

4 Увести текст програми.

5 Після закінчення введення програми натискувати клавішу F10 і активізувати знову команду меню File, в підменю вибрати команду Saveas...і зберегти програму відповідно до пункту 4. Збереження програми можна виконати і раніше (на початковому етапі створення програми), час від часу зберігаючи проміжний стан програми за допомогою підпункту Save команду меню File або клавіші F2. Це забезпечить можливість

відновлення програми при її ненавмисному знищенні в процесі створення.

6 Для компіляції і виконання програми можна або за допомогою клавіші F10 ввійти в меню системи Turbo Pascalі активізувати команду Run або натиснути комбінацію клавіш Ctrl+F9; натиснення клавіші F9 починає тільки компіляцію програми для виявлення помилок на ранній стадії створення програми.

7 Для спостереження результатів виконання програми натиснути комбінацію клавіш Alt+F5.

1.4.3 Корегування (виправлення) програми

Якщо в програмі знайдені помилки, то для їх усунення слід виконати наступні операції:

1 Усунути помилки в програмі.

2 Новий варіант програми записати на диск, для чого натиснути клавішу F10, активізувати команду File, в підменю вибрати команду Save; або натиснути клавішу F2.

3 Для компіляції, виконання і спостереження за результатами виконати раніше описані дії.

1.4.4 Збереження програми

Якщо необхідно записати на диск щойно створений програмний файл, то треба виконати наступні дії:

1 В опції Fileактивізувати команду Change dir... і вибрати особистий каталог студента, що містить індивідуальні тексти програм студента; для переміщення деревом каталогів можна використовувати стрілки переміщення курсору або мишку; щоб розкрити вибраний каталог, слід натиснути клавішу Enter або зробити подвійне щиглик на ньому.

2 В опції Fileактивізувати команду Save as... і у вікні діалогу, що з'явиться, в полі Save fileas ввести ім'я файла, під яким буде збережено текст програми; при цьому є можливість за допомогою поля Files змінити поточний каталог, не вдаючись до команди Change dir....

Цей же порядок дій використовується і у тому випадку, коли необхідно зберегти існуючий файл під іншим ім'ям.

Для збереження поточного програмного файла слід в опції Fileактивізувати команду Saveабо натиснути клавішу F2. Рекомендується при

тривалій роботі періодично зберігати поточний файл.

1.4.5 Завантаження в редактор раніше збереженого тексту

1 Натиснувши клавішу F10, активізувати опцію File і за допомогою команди Change dir... вибрати особистий каталог студента, як

вказано в пункті 4.

2 Натиснути клавішу F10 і активізувати опцію File, в підменю якої вибрати команду Open... (F3)і активізувати її.

3 У полі Name вікна діалогу, що з'явиться, ввести ім'я файла, який слід завантажити, або вибрати це ім’я із запропонованого списку; при цьому є можливість змінити поточний каталог, не вдаючись до команди Change dir....

Якщо після виходу з системи Turbo Pascal небуло запису нового файла, то при повторному вході в неї попередній файл може бути збережений в редакторі, тоді його завантаження не потрібне.

1.4.6 Друкування програми і результатів її роботи

Після налагодження програми, тобто отримання результатів обчислень на екрані дисплея, необхідно вивести на принтер її текст і результати. Виведення тексту програми на принтер можна здійснити таким чином:

1 встановити курсор на верхній рядок тексту (зліва від тексту), що виводиться, і натиснути клавіші Ctrl+K-B (натискують одночасно клавіші

Ctrl+K, а потім – клавішу В);

2 встановити курсор нижче за останній рядок тексту, що

виводиться, на один рядок (зліва від тексту) і натиснути клавіші Ctrl+K-K; 3натиснути клавіші Ctrl+K-P. Текст буде роздрукований.

Для виведення результатів рішення задачі на принтер необхідно в програму внести наступні зміни:

1 після заголовка програми ввести оператор Uses printer;

2 в операторах виведення даних перед списком виведення записати

lst;

3 запустити програму на виконання (Ctrl+F9). Результати будуть роздруковані.

1.4.7 Робота з фрагментами тексту

Система Turbo Pascalверсії 7.0 допускає багатовіконну роботу, тобто одночасно може бути завантажено декілька програм, кожна в окреме вікно. Перемикання між вікнами здійснюється за допомогою клавіші F6. Видалення поточного вікна – Alt+F3. Для доступу до інших функцій роботи з вікнами слід за допомогою клавіші F10ввійти у меню системи і активізувати команду Windows.

Редактор Turbo Pascalдопускає роботу з фрагментами тексту. Будьякий фрагмент можна, використовуючи буфер обміну, скопіювати в будь-яке місце програми в будь-якому вікні:

виділення фрагмента здійснюється клавішами-стрілками при натиснутій клавіші Shift (не відпускати, поки не буде завершено виділення);

копіювання виділеного фрагмента в буфер обміну Ctrl+Insабо Shift+Del.

В останньому випадку виділений фрагмент буде видалений з програми;

копіювання вмісту буфера обміну в програму в точку, де знаходиться курсор Shift+Ins;

видалення виділеного фрагмента – Ctrl+Del.

Доступ до команд копіювання можливий через меню: натиснувши клавішу F10,вибрати команду Edit, з'явиться підменю команд редагування тексту.

Зауваження. Наведена вище послідовність операцій не оптимальна, але найбільш проста для першого знайомства з ПЕВМ.

1.4.8 Робота в середовищі Delphi у режимі консолі

Середовище програмування Delphi орієнтовано на створення додатків Windows, що використовують графічний інтерфейс і мають практично необмежену складність. Однак, ця система надає також можливість створення і налагодження простих програм у стилі MS DOS. Це так називані консольні додатки. Зовні вони виглядають як програми з текстовим інтерфейсом, але здатні звертатися до більшості функцій Windows. Консольні

додатки можна розглядати як навчальні програми при вивченні мови програмування Pascal.

Для створення консольного додатка необхідно ввійти в середовище Delphi і виконати команду File New Other чи клацнути кнопку New у панелі інструментів. У вікні, NewItems (Створення програми), що з'явиться за цією командою, вибрати значок ConsoleApplication (Консольний додаток) і клацнути OK (рис. 2.).

Рисунок 2 – Вибір категорії, до якої відноситься створювана програма

Відкриється вікно редактора коду, в якому Delphi помістить автоматично згенеровану заготовку майбутньої програми (рис. 3.).