Не відносяться до основних засобів для цілей бухгалтерського обліку :
А) машини, устаткування і інші аналогічні предмети, що числяться як готові вироби на складах організацій-виробників, як товари - на складах організацій, що здійснюють торговельну діяльність;
Б) предмети, здані в монтаж або підлягаючі монтажу, знаходяться в дорозі;
В) капітальні і фінансові вкладення. Основні засоби
Одиницею бухгалтерського обліку основних засобів є інвентарний об'єкт. Інвентарним об'єктом основних засобів визнається об'єкт з усіма пристосуваннями і приладдям або окремий конструктивно відособлений предмет, призначений для виконання певних самостійних функцій, або ж відособлений комплекс конструктивно зчленованих предметів, що є єдиним цілим і призначених для виконання певної роботи. Комплекс конструктивно зчленованих предметів - це один або декілька предметів одного або різного призначення, що мають загальні пристосування і приладдя, загальне управління, змонтованих на одному фундаменті, внаслідок чого кожен предмет, що входить в комплекс, може виконувати свої функції тільки у складі комплексу, а не самостійно.
У разі наявності у одного об'єкту декількох частин, що мають різний термін корисного використання, кожна така частина враховується як самостійний інвентарний об'єкт.
Необхідною умовою правильного обліку основних засобів є єдиний принцип їх оцінки. У бухгалтерському обліку основні засоби оцінюються за первинною, відновною і залишковою вартістю.
Первинна вартість основного засобу, що амортизується, придбаного для здійснення підприємницької діяльності по операціях, оподатковуваних ПДВ, визначається як сума витрат на його придбання, споруду, виготовлення, доставку і доведення до стану, в якому воно придатне для використання, за винятком суми ПДВ і сум податків, що враховуються у складі витрат відповідно до НК.
Вартість об'єктів основних засобів, створених самим індивідуальним підприємцем для цілей здійснення підприємницької діяльності, визначається як сума фактичних витрат на їх створення (у тому числі матеріальних витрат, витрат на послуги сторонніх організацій).
Первинною вартістю основних засобів, придбаних за договором міни, визнається ринкова вартість обмінюваного майна. Первинна вартість основних засобів змінюється у випадках добудови, дообладнання, реконструкції, модернізації, технічного переозброєння.
До робіт по добудові, дообладнанню відносяться роботи, викликані зміною технологічного або службового призначення устаткування, будівлі, споруди або іншого об'єкту основних засобів, що амортизуються, підвищеними навантаженнями і (чи) іншими новими якостями.
До реконструкції відноситься перевлаштування існуючих об'єктів основних засобів, пов'язане з вдосконаленням виробництва і підвищенням його техніко, - економічних показників.
До технічного переозброєння відноситься комплекс заходів по підвищенню технико - економічних показників основних засобів або їх окремих частин на основі впровадження передової техніки і технології, механізації і автоматизації виробництва, модернізації і заміни морально застарілого і фізично зношеного устаткування новим, продуктивнішим.
Зміна в обліку первинної вартості основних засобів в інших випадках, у тому числі шляхом індексації або прямого перерахунку (переоцінки) за ринковими цінами, не робиться.
Актив, прийнятий до бухгалтерського обліку в якості інвентарного об'єкту основних засобів, оцінюється за первинною вартістю. Дані по визнанню первинної вартості для різних способів вступу представимо у вигляді таблиці 1.5.1.
Таблиця 1.5.1
Визнання первинної вартості для різних способів вступу основних засобів в організацію
СПОСІБ ВСТУПУ | ВИЗНАННЯ ПЕРВИННОЇ ВАРТОСТІ |
Придбання за плату, споруда і виготовлення | Сума фактичних витрат організації на придбання, споруду і виготовлення за винятком податку на додану вартість і інших відшкодовуваних податків (кормі випадків, встановлених чинним законодавством) Фактичними витратами є: суми, що сплачуються організаціями за здійснення робіт за договором будівельного підряду і іншими договорами; |
Придбання за плату, споруда і виготовлення | суми, що сплачуються організаціями за інформаційні і консультаційні послуги, пов'язані з придбанням основних засобів; реєстраційні збори, державні мита і інші аналогічні платежі, зроблені у зв'язку з набуттям (повчанням) прав на об'єкт основних засобів; митні збори; невідшкодовувані податки, що сплачуються у зв'язку з придбанням основних засобів; винагороди, що сплачуються посередницькій організації, через яку придбаний об'єкт основних засобів; фактичні витрати організації на доставку об'єктів і приведення їх в стан, придатний для використання; загальногосподарські і інші аналогічні витрати, коли вони безпосередньо пов'язані з придбанням, спорудою або виготовленням основних засобів; інші витрати, безпосередньо пов'язані з придбанням, спорудою і виготовленням об'єкту основних засобів. |
Внесення в рахунок вкладу в статутний капітал організації | Грошова оцінка, узгоджена засновниками (учасниками) організації, якщо інше не передбачене законодавством України Фактичні витрати організації на доставку об'єктів і приведення їх в стан, придатний для використання |
Отримання за договором дарування (безоплатно) | Поточна ринкова вартість на дату прийняття до обліку Фактичні витрати організації на доставку об'єктів і приведення їх в стан, придатний для використання |
Придбання по договорах, що передбачають оплату негрошовими засобами | Вартість товарів (цінностей), відданих або підлягаючих передачі організацією, виходячи з ціни, по якій в порівнянних обставинах зазвичай організація визначає вартість аналогічних товарів (цінностей) Фактичні витрати організації на доставку об'єктів і приведення їх в стан, пригоднее для використання. |
Відновна вартість дорівнює сумі витрат на їх відтворення на момент переоцінки, яка проводиться за рішенням Уряду. На період збереження високих темпів інфляції робиться щорічна переоцінка балансової вартості основних засобів. Після переоцінки основних засобів відновна вартість використовується в обліку як первинна, і нарахування зносу (амортизації) робиться з відновної вартості.
Залишкова вартість основних засобів дорівнює різниці між балансовою вартістю основних засобів і сумою їх зносу.
До нематеріальних активів, безпосередньо використовуваних в процесі здійснення підприємницької діяльності при виготовленні товарів (виконанні робіт, наданні послуг) впродовж тривалого часу (тривалістю понад 12-ть місяців), відносяться придбані і (чи) створені індивідуальним підприємцем результати інтелектуальної діяльності і інші об'єкти інтелектуальної власності (виняткові права на них).
При цьому для визнання нематеріального активу потрібна наявність здатності приносити індивідуальному підприємцеві економічні вигоди (дохід), а також наявність належно оформлених документів, що підтверджують існування самого нематеріального активу і (чи) виняткового права у індивідуального підприємця на результати інтелектуальної діяльності (у тому числі патенти, свідчення, інші охоронні документи, договір поступки (придбання) патенту, товарного знаку).
До нематеріальних активів, зокрема, відносяться:
1) виняткове право патентовласника на винахід, промисловий зразок, корисну модель;
2) виняткове право автора і іншого правовласника на використання програми для електронної обчислювальної машини, бази даних;
3) виняткове право автора або іншого правовласника на використання топології інтегральних мікросхем;
4) виняткове право на товарний знак, знак обслуговування, найменування місця походження товарів і фірмове найменування;
5) виняткове право патентовласника на селекційні досягнення;
6) володіння "ноу-хау", секретною формулою або процесом, інформацією відносно промислового, комерційного або наукового досвіду.
Нематеріальні активи підрозділяють на об'єкти інтелектуальної власності, ділову репутацію і організаційні витрати. (див. малюнок 1.5.1)
Мал. 1.5.1 Види нематеріальних активів
Об'єкти інтелектуальної власності можна класифікувати таким чином: (див. малюнок 1.5.2)
1) виняткове право патентовласника на винахід, промисловий зразок, корисну модель;
2) виняткове авторське право на програми для ЕОМ, бази даних;
3) виняткове право автора або іншого правовласника на топології інтегральних мікросхем;
4) виняткове право власника на товарний знак і знак обслуговування, найменування місця походження;
5) виняткове право патентовласника на секційні досягнення;
Мал. 1.5.2 Класифікація об'єктів інтелектуальної власності
Під діловою репутацією розуміється різниця між покупною ціною організації ( як придбаного майнового комплексу в цілому) і вартістю по бухгалтерському балансу усіх її активів і зобов'язань. В якості окремого інвентарного об'єкту нематеріальних активів враховується позитивна різниця, яка розглядається як надбавка до ціни, що сплачується покупцем в очікуванні будующих економічних вигод.