Кожний об'єкт метаданих має унікальний набір властивостей. Цей набір описаний на рівні підсистеми і не може бути змінений у процесі налаштування конфігурації завдання. Набір властивостей об'єкта метаданих визначається, в основному, його призначенням у підсистемі 1С: Бухгалтерія.
Головною властивістю будь-якого об'єкта метаданих, є ідентифікатор - коротке найменування об'єкта метаданих. При створенні нового об'єкта метаданих, йому автоматично привласнюється умовний ідентифікатор, який складається зі слова «Новый» та цифри. Цей ідентифікатор можна змінити в процесі редагування властивостей об'єкта метаданих, при цьому підсистема відслідковує унікальність ідентифікаторів. Однак ідентифікатор не може бути вилучений без видалення самого об'єкта метаданих.
Деякі властивості із усього набору властивостей, властивих об'єкту метаданих, доступні для редагування й можуть бути так чи інакше змінені у процесі конфігурування підсистеми 1С: Бухгалтерія. Характер змін і їхніх меж також задаються на рівні підсистеми. Цілеспрямованою зміною властивостей об'єкта метаданих спеціаліст, здійснюючий конфігурування підсистеми, може домогтися необхідного поводження об'єкта при роботі підсистеми. Однак такі зміни не зачіпають сутності об'єкта і не дозволяють добитися від нього дій, не властивих об'єктам даного типу.
Більшість об'єктів метаданих у підсистемі 1С: Бухгалтерія можуть мати візуальне подання. У самому загальному випадку візуальне подання складається з наступних частин:
· екранний діалог, використовуваний для уведення й редагування інформації, яка зберігається в об'єкті метаданих;
· друкована форма об'єкта метаданих (друкованих форм може бути декілька);
· модуль форми - програма на вбудованій мові підсистеми 1С: Бухгалтерія.
Як правило, модуль форми містить алгоритм побудови друкованої форми об’єкта метаданих, а також може виконувати обробку що вводить в діалог інформації для цілей вхідного контролю, виконання розрахунків і т.п.. Сукупність екранного діалогу, друкованої форми й модуля називається формою.
Здатність мати візуальне подання дозволяє об'єкту метаданих організувати інтерактивну взаємодію з користувачем. Характер такої взаємодії розробляється спеціалістом, здійснюючим конфігурування підсистеми 1С: Бухгалтерія, і визначається, в основному, типом об'єкта метаданих. Для розробки форм у Конфігураторі, застосовується комплексний редактор форм, який дозволяє редагувати усі компоненти форми у взаємозв'язку.
Об’єкти метаданих в підсистемі 1С: Бухгалтерія можуть бути як незалежними, так і підпорядковуватися один одному. Наприклад, незалежним об'єктом метаданих є константа. Константа самодостатня: вона може містити яке-небудь значення, і цим повністю вичерпується її призначення в підсистемі 1С: Бухгалтерія. Більш того: константа може бути присутньою у підсистемі й навіть може містити яке-небудь значення, але при цьому не використатися іншими об'єктами метаданих. Правда, на практиці таке зустрічається рідко. Тепер - прямо протилежний приклад. Об’єкт метаданих «Реквізит довідника», який містить яку-небудь додаткову інформацію про елемент довідника, може існувати тільки в складі об'єкта метаданих «Довідник». Сам по собі, окремо від довідника, реквізит довідника ніколи не використається. Об’єкт метаданих «Довідник» може взагалі не містити об’єктів типу «Реквізит довідника», але якщо такі об'єкти існують, то вони "живуть" тільки усередині довідника. Об’єкти метаданих, які можуть мати у своєму складі підлеглі об'єкти, називаються агрегатними об'єктами метаданих.
Всі об’єкти метаданих, які існують у підсистемі 1С: Бухгалтерія, утворять кілька основних видів. Кожний вид об'єктів метаданих являє собою саме ті "будівельні елементи", з яких буде створюватися конфігурація.
Формально об'єкти метаданих поєднуються у види в дереві метаданих. Назви видів користувач бачить на першому рівні дерева метаданих, коли відкриває вікно «Конфігурація» у Конфігураторі.
Незважаючи на відсутність формального визначення, назви видів об'єктів метаданих широко використаються при роботі із системою. Наприклад, спеціаліст, що здійснює конфігурування підсистеми 1С: Бухгалтерія, бачить свою ціль в розробці необхідного набору довідників, документів, звітів, журналів, які будуть реалізовувати необхідну систему обліку. Кінцевий користувач підсистеми - керівник, бухгалтер, менеджер, комірник - також оперує конкретними довідниками, документами й т.д. для рішення стоячих перед ним завдань.
Нижче наведена коротка характеристика основних видів об'єктів метаданих підсистеми 1С: Бухгалтерія (див. таблицю 1.2).
Таблиця 1.2
Характеристика об’єктів метаданих підсистеми
Найменування | Коротка характеристика |
Константи | Постійні (умовно-постійні) величини. Константи зберігають інформацію, яка не змінюється або змінюється досить рідко: назва організації, її поштова адреса й так далі. |
Довідники | Списки однорідних елементів даних. Використаються для зберігання нормативно-довідкової інформації. |
Документи | Служать для уведення інформації про виповненні господарські операції. |
Журнали документів | Списки об'єктів даних типу «Документ». Служать для роботи з документами. |
Перерахування | Списки значень, що задають на етапі конфігурування. |
Звіти | Засіб одержання вихідної інформації. Джерелом даних для побудови звітів служать документи, довідники й регістри, також використається інформація, що зберігається в константах. |
Обробка | Об’єкти метаданих цього виду використовуються для виконання різних дій над інформаційною базою. |
Плани Рахунків | Списки об'єктів даних типу "бухгалтерський рахунок" - облікових регістрів, по яким буде виконуватися угруповання засобів при роботі із системою 1С: Бухгалтерія. Поняття "план рахунків" в підсистемі 1С: Бухгалтерія цілком відповідає загальноприйнятому розумінню аналогічного терміна в бухгалтерському обліку. |
Види Субконто | Списки об'єктів аналітичного обліку. Використаються для організації аналітичного обліку засобів підприємства, у сукупності з бухгалтерськими рахунками. |
Операція | Засіб відображення в бухгалтерському обліку господарських операцій, які відбуваються на підприємстві. Об'єктами даних цього типу є "операції" - сукупності бухгалтерських проводок, які виконують зміни в залишках і оборотах по бухгалтерських рахунках. |
Проводка | Бухгалтерські проводки. Використаються тільки разом з об'єктами даних "Операція" і призначені для відображення в бухгалтерських підсумках результатів господарських операцій. |
Регістри | Засіб нагромадження оперативної інформації про наявність і рух коштів. |
Журнали розрахунків | Засіб проведення періодичних розрахунків і зберігання результатів розрахунку минулих періодів. Кожний журнал пов'язаний з одним з довідників, що називається довідником об'єктів розрахунку. Кожний рядок журналу - одиничний акт розрахунку, який виробляється для певного об'єкта по певному алгоритмі, має довжину в часі й результат. |
Види розрахунків | Алгоритми, по яких можуть проводитися розрахунки записів журналів розрахунку. |
Групи розрахунків | Засіб логічного об'єднання видів розрахунку по тим або іншим ознакам. |
Календарі | Засіб побудови графіків роботи підприємства. |
Елемент даних якого-небудь виду вже є конкретним документом, звітом, журналом, константою і так далі. Як правило, кожний елемент використається для роботи із цілком визначеною інформацією предметної області.
Однією із властивостей об'єкта метаданих є тип значення, що може приймати об'єкт. Тип значення визначає, якого роду інформацію може містити об'єкт метаданих. Тип значення об'єкта метаданих призначається при створенні або редагуванні властивостей об'єкта у процесі налаштування конфігурації завдання.
Властивість "Тип значення" існує не у всіх об'єктів метаданих: як правило, агрегатні об'єкти метаданих - типу "Довідник", "Документ", "Журнали" і тому подібні - не мають цю властивість, так як містять "комплексну" інформацію, тобто зберігають одночасно дані різних типів. Об’єкти метаданих, для яких може бути зазначений тип інформації, який міститься в об'єкті, у підсистемі 1С: Бухгалтерія, називаються типізованими об'єктами метаданих.
Типи значень, які може приймати об'єкт метаданих, можна розділити на 2 групи. Першу групу становлять базові типи значень: «число», «рядок» і «дата». Відповідно, інформація, що зберігається в об'єкті метаданих, може бути числом, довільним рядком символів або датою. Крім цього, деякі об'єкти метаданих підсистеми 1С: Бухгалтерія також можуть утворювати типи значень. Наприклад, константі може бути призначений тип значення "Документ". У цьому випадку значення константи буде являти собою посилання на один з існуючих в підсистемі 1С: Бухгалтерія документів.
Об’єкти метаданих, які можуть утворювати типи значень інших об'єктів метаданих, в підсистемі 1С: Бухгалтерія називаються типоутворюючими об'єктами метаданих. Такими об'єктами в підсистемі є: довідники, документи, перерахування, бухгалтерські рахунки, плани рахунків, види субконто, види розрахунків, календарі.