Смекни!
smekni.com

Розробка та впровадження додаткових підсистем в стандартну конфігурацію системи 1С Бухгалтерія (стр. 12 из 17)

Для необхідного рівня деталізації можна використовувати аналітику рахунку, тобто шляхом додавання необхідної кількості субконто по рахунках, в розрізі яких буде вироблена деталізація. Операції мають бути сформовані відповідними документами при проведенні останніх.

Для забезпечення їх формування вимагається в модулі документів типової конфігурації "1С: Бухгалтерія 7.7, редакція 4.5" додати відповідні процедури реалізації. Крім того, потрібна реалізація можливості виведення інформації по забалансових рахунках і представлення її користувачеві.

3) Цей варіант передбачає рішення задачі вбудованими засобами типової конфігурації "1 З: Бухгалтерія 7.7, редакція 4.5", тобто запитом оборотів по балансових рахунках, звернення до базових метаданих

конфігурації безпосередньо без використання допоміжних (регістрів), обробку і формування вихідної інформації без розподілу процедур реалізації. Додавання нових метаданих в типову конфігурацію, що входять в компоненту "Оперативний облік", при цьому варіанті реалізації програми не передбачається, також не передбачається вносити зміни в базові модулі.

Виходячи з вище за викладений, був вибраний останній варіант, оскільки тільки він може гарантувати коректну роботу усієї системи. Це можливо завдяки тому, що цей варіант не використовує допоміжних метаданих (регістрів, забалансових рахунків), які можуть спотворити дані, а також немає необхідності вносити зміни в модулі типової конфігурації, що необхідно в першому і другому варіанті.

3.2 Аналіз вхідної і вихідної інформації

Уся інформація, потрапляючи в систему, спочатку реєструється в об'єктах підсистеми, що забезпечують її зберігання. Далі, на підставі її заповнюються документи, що формують при їх проведенні операції з відповідними проводками. Інформація про операції потрапляє в журнал операцій, інформація про проводки відповідно в журнал проводок, інформація про документи потрапляє в загальний журнал і журнал "Облік ОЗ". Вхідна інформація для програми - це інформація журналу операцій, журналу проводок, журналу "Облік ОЗ і НМА", об'єктів підсистеми, документів по обліку ОЗ і НМА. На підставі вихідної інформації формується оборотно-сальдова відомість по конкретному основному засобу або нематеріальному активу, картка рахунку і звітність для надання у налогову інспекцію. До вихідної інформації відносяться: список основних засобів і нематеріальних активів; дата придбання; місяць початку використання; сума первинної вартості; термін корисного використання; місячна сума амортизації; кількість місяців використання в податковому періоді; сума амортизації, що включається у витрати податкового періоду; сума амортизації за попередні роки; дата списання, якщо є; залишок амортизаційних відрахувань для списання в наступні періоди; основа вибуття. Приведемо схему руху інформації. (див. схему 3.2.1)

Схема 3.2.1

Загальна схема руху інформації

Схема 3.2.2

Схема руху інформації документів по обліку ОЗ

До вхідної інформації (1) відносяться: найменування постачальника (довідник контрагенти), конкретний договір з постачальником (довідник договори), ставка ПДВ (перерахування), рахунок-фактура (номер), найменування ОЗ (довідник ОЗ), кількість ОЗ, ціна ОЗ. Вихідна інформація (8) - це операція "Внесок ОЗ" і відповідні проводки. До вхідної інформації (2) відносяться: найменування ОЗ (довідник ОЗ), первинна вартість, вид вкладення у необоротні активи, місце експлуатації, відповідальну особу. Вихідна інформація (9) - це операція "Введення в експлуатацію ОЗ" і відповідні проводки. До вхідної інформації (3) відносяться: найменування ОЗ (довідник ОЗ), первинна вартість, місце експлуатації, відповідальна особа. Вихідна інформація (10) - це операція "Переміщення ОЗ" " і відповідні проводки. До вхідної інформації (4) відносяться: найменування ОЗ (довідник ОЗ), сума витрат по модернізації, термін корисного використання. Вихідна інформація (11) - це операція "Модернізація ОЗ" " і відповідні проводки. До вхідної інформації (5) відносяться: найменування ОЗ (довідник ОЗ), балансова вартість, нарахована амортизація, причина списання, стаття інших прибутків і витрат. Вихідна інформація (12) - це операція "Списання ОЗ" " і відповідні проводки. До вхідної інформації (6) відносяться: найменування ОЗ (довідник ОЗ), причина вибуття, стаття інших прибутків і витрат, покупець, договір, ставка ПДВ, ціна реалізації, сума ПДВ, сума нарахованих відсотків, продажна вартість. Вихідна інформація (13) - це операція "Передача ОЗ" " і відповідні проводки. До вхідної інформації (7) відноситься найменування ОЗ (довідник ОЗ). Вихідна інформація (13) - це операція "Нарахування амортизації ОЗ" і відповідні проводки. (див. схему 3.2.3)

Схема 3.2.3

Схема руху інформації документів по обліку НМА

До вхідної інформації (1) відносяться: найменування постачальника (довідник контрагенти), конкретний договір з постачальником (довідник договори), ставка ПДВ (перерахування), рахунок-фактура (номер), найменування НМА, сума. Вихідна інформація (5) - це операція "Вступ НМА" і відповідні проводки. До вхідної інформації (2) відносяться: вид об'єкту обліку, об'єкт внеоборотных активів, нематеріальний актив, група НМА, відповідальна особа, первинна вартість. Вихідна інформація (6) - це операція "Прийняття до обліку НМА" і відповідні проводки. До вхідної інформації (3) відносяться: вид об'єкту обліку, нематеріальний актив, стаття інших прибутків і витрат. Вихідна інформація (7) - це операція "Списання НМА" і відповідні проводки. До вхідної інформації (4) відносяться: найменування НМА, стаття інших прибутків і витрат, покупець, договір, ставка ПДВ, ціна реалізації, сума ПДВ, сума НП, продажна вартість. Вихідна інформація (8) - це операція "Передача НМА" " і відповідні проводки.

У журнал операцій в якості вхідної інформації поступають: дата операції; час операції; документ, що породив операцію; номер документу; зміст операції; сума операції. У журнал дріт використовує наступну вхідну інформацію: дата документу, що породив проводки; номер документу; дебет рахунку; кредит рахунку; субконто кожного рахунку; валюта; курс валюти; якщо рахунок є кількісним, відповідна кількість; зміст операції; зміст проводки. Для загального журнал і журналу "Облік ОС і НМА" вхідною інформацією служить: дата документу, номер документу, сам документ, сума документу. Вихідна інформація - список документів, операцій, дріт за певний період з відповідними реквізитами. Оборотно-сальдова відомість як вхідну інформацію використовує: початкову і кінцеву дату, рахунок, вид субконто і значення субконто певного рахунку в розрізі якого можливе формування відомості. Вихідна інформація для ОСВ і картки рахунку : сальдо по рахунку на початок періоду, обороти за період, сальдо на кінець періоду. (див. схему 3.2.3)

3.3 Особливості реалізація модуля "Амортизація основних засобів і нематеріальних активів"

Ця програма повинна забезпечувати безпосередню взаємодію з користувачем, організовуючи введення, обробку і виведення інформації, тому вимагає продумування і реалізації інтерфейсу взаємодії.

Для зберігання інформації про наявні основні засоби і нематеріальні активи передбачені відповідні довідники. Ці довідники є дворівневими, в них здійснюється суцільне кодування елементів незалежно від розбиття їх на групи, це досягається завдяки тому, що перемикач "Серії кодів" встановлений в положення "В усьому довіднику". Для забезпечення зручної навігації по довіднику передбачено дерево груп. Також передбачено копіювання елементів з однієї групи в іншу шляхом вибору що відповідає піктограму. (див. додаток 3.3.1)

Додаток 3.3.1

Довідник «Основні засоби»

Спочатку реквізити довідника представлені списком. Для редагування і внесення змін передбачена форма діалогу. Тут передбачені наступні вкладки: загальні відомості, бухгалтерський облік, податковий облік, модернізація. Вкладка загальні відомості призначена для заповнення таких відомостей, як найменування, інвентарний номер, дати придбання, спосіб вступу, дата введення в експлуатацію, визначення чи нараховуватиметься амортизація і інших загальних відомостей про внеоборотном актив. Вкладка бухгалтерський облік передбачає введення первинної вартості, терміну корисного використання, вибору способу нарахування амортизації, рахунку віднесення витрат, вибираного з основного плану рахунків, вибору підрозділу до якого відноситиметься об'єкт внеоборотных активів. Вкладка податковий облік передбачає завдання амортизаційної групи, а також внесення ідентичних відомостей, але стосовно податкового обліку. Вкладка модернізація містить залишкову вартість об'єкту внеоборотных активів після модернізації. (див. додаток 3.3.2)

Додаток 3.3.2

Форма діалогу зведення про основний засіб

Варто відмітити, що усі реквізити є періодичними і можуть змінювати свої значення впродовж часу. Кожна зміна періодичного реквізиту фіксуватиметься на певну дату, тобто програма в хронологічному порядку зберігатиме історію зміни значення реквізиту. Для перегляду і внесення змін періодичних реквізитів передбачена відповідна форма історія (значення періодичних реквізитів). Перегляд можливий як по усіх реквізитах, так і шляхом вибору списку реквізитів визначених користувачем. (див. додаток 3.3.3)