- метод прогнозування фінансового стану підприємства на основі використання результатів трендового аналізу його операційної, інвестиційної та фінансової діяльності, що дозволяє визначити характер фінансової стійкості підприємства.
Практичне значення отриманих результатів.Запропоновані в роботі науково-методичні положення з оцінки ефективності господарської діяльності на підставі використання ресурсного та затратного підходів дають можливість впровадити їх на промислових підприємствах, що підтверджено відповідними документами.
Методи оцінки економічної ефективності господарської діяльності підприємства, метод економічного обґрунтування співвідношення продуктивності праці та заробітної плати, метод розрахунку грошової маси в обороті підприємства, оцінки фінансового стану підприємства з використанням потоку грошових коштів використані у практичній роботі ВАТ “Запорізький сталепрокатний завод” (довідка № 3Д/236 від 26.01.2005).
Положення щодо соціально-економічного обґрунтування фонду оплати праці на наступний період, обґрунтування потреби у фінансових ресурсах, аналізу грошових потоків акціонерного товариства взяти на використання для інформаційного забезпечення ухвалення управлінських рішень на ВАТ “Запорізький завод високовольтної апаратури” (довідка № 188 від 10.02.2005).
Фінансове управління ВАТ “Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат” (ВАТ “ЗАлК”), використавши у роботі, схвалило розробки для прогнозування фінансового стану на базі розрахунку потоку грошових коштів в операційній, інвестиційній та фінансовій діяльності (довідка № 26-15УКФУ-51 від 03.02.2005).
Результати дослідження використовуються також у навчальному процесі при підготовці спеціалістів за напрямками “Економіка та підприємництво” у Гуманітарному університеті “Запорізький інститут державного та муніципального управління” в лекційних курсах та практичних заняттнях з дисципліни “Економіка підприємства”, “Фінанси підприємства” (довідка № 428 від 01.03.2005).
Особистий внесок здобувача. Особистим внеском здобувача є наукові положення, висновки та рекомендації з оцінки економічної ефективності господарської діяльності підприємств. Дисертаційне дослідження є особистою науковою працею. Усі результати отримані безпосередньо здобувачем і відображені в опублікованих працях.
Апробація результатів дисертації. Отримані результати наукових досліджень були викладені у доповідях та обговорювались на науково-практичній конференції “Фінансово-економічне регулювання розвитку України та регіонів” (Запоріжжя, 2004 р.); Всеукраїнській науково-практичній конференції “Сучасні проблеми фінансово-господарського контролю” (Кривий Ріг, 2005 р.); XIII Міжвузівській науковій конференції “Наука і вища освіта” (Запоріжжя, 2005 р.); науково-практичній конференції “Дні науки – 2005” (Дніпропетровськ, 2005 р.). Х науково-технічній конференції аспірантів і викладачів ЗДІА (Запоріжжя, 2005р.).
Публікації. Основні ідеї, положення та результати дисертаційної роботи опубліковані в 11 наукових працях загальним обсягом 5,4 д.а. Серед них:1 колективна монографія, 9 статейуфаховихвиданнях, 1 – в матеріалах конференцій, з я ких автору належить 5,2 д.а.
Структура й обсяг роботи. Дисертаційна робота складається із вступу, трьох розділів, висновків, викладених на 164 сторінках комп'ютерноготексту. Робота містить 34 таблиці на 30 сторінках, 6 рисунків на 4 сторінках, список використаних джерел із 146 найменувань на 12 сторінках, 10 додатків на 10 сторінках.
РОЗДІЛ 1
ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ ОЦІНКИ ЕКОНОМІЧНОЇ ЕФЕКТИВНОСТІ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ
1.1. Економічний зміст і показники ефективності господарської діяльності підприємств
Оцінка ефективності діяльності підприємства є завершальним етапом фінансового й управлінського аналізу.
Аналіз загальної ефективності господарської діяльності є прерогативою вищої ланки керівництва підприємства. Ефективність (успішність) окремих управлінських рішень, пов'язаних з визначенням ціни продукції, вибору ціни покупок, заміни устаткування тощо, має пройти оцінку з погляду загального успіху підприємства, його довгострокової життєздатності в умовах ринку.
У ринковій економіці бухгалтерський облік поділяється на дві категорії: фінансовий облік та управлінський облік. Фінансовий облік вирішує проблеми відносин підприємства з державою й іншими зовнішніми користувачами інформації про діяльність підприємства. Фінансовий облік і звітність регламентують міжнародні та національні стандарти.
Управлінський облік не регламентований державою, його організацію й методи визначає керівник підприємства, у ньому на перший план виступають управлінські завдання, що потребують для свого вирішення не тільки знань бухгалтерії, обліку витрат і калькулювання собівартості продукції, а й техніко–економічного планування, статистики, аналізу економічної ефективності господарської діяльності, сучасної обчислювальної техніки. Управлінський облік організує внутрішньогосподарські зв'язки на підприємстві, тому йоговважаютьвнутрішнім, на відміну від фінансового – зовнішнього.
Схематичний зміст аналізу господарської діяльності наведено на рис. 1.1.
Рис. 1.1. Схема змісту аналізу господарської діяльності підприємства |
Як видно із схеми, складеної А.Д. Шереметом [133], комплексна оцінка економічної ефективності господарської діяльності є складовою частиною управлінського та фінансового аналізу. У цій роботі основнуувагу буде приділено саме ційскладовійзагального аналізу ефективності діяльності підприємства.
Ринкову економіку відрізняють дві особливості: повна економічна відокремленість, самостійність і відповідальність підприємств як суб'єктів ринку; невизначеність господарської кон'юнктури як наслідок вільного встановлення підприємством господарських зв'язків з партнерами і вільних цін і тарифів на продукцію. У цих умовах центральнимзавданнямуправлінняє мінімізація ризику підприємницької діяльності на основі оцінки кожного ухваленогогосподарськогорішення з погляду можливості отримання економічної вигоди. Це створює об'єктивні передумови для підвищення ролі методів аналізу економічної ефективності діяльності підприємства, потребує модернізації методики цього аналізу, удосконалення методів управління економічною ефективністю діяльності підприємства.
Розвиток ринкових відносин підвищує відповідальність і самостійність підприємств у підготовці таухваленні управлінських рішень. Ефективність цих рішень багато в чому залежить від об'єктивного, своєчасного і всебічної оцінки ефективності використання окремих видів ресурсів, сукупного їх використання. Оцінка ефективності використання окремих видів продукції і всієї номенклатури виробів і послуг, насамперед, становить інтерес для керівництва підприємства, що бажає знати про результативність своєї діяльності, щоб розробити заходи щодо її поліпшення.
Як метод дослідження оцінка економічної ефективності полягає в розчленовуванні цілого на складові. Протилежне поняття – синтез, який є методом вивчення предмета в цілісності, єдності і взаємозв'язку його частин. Зв'язок категорій «аналіз–синтез» має особливе значення при дослідженні економічної ефективності функціонування не тільки підприємств, а й народного господарства в цілому.
Мета оцінки економічної ефективності господарської діяльності підприємства – інформаційне забезпечення ухвалення рішень, на які впливають фактичні чи прогнозні (планові) дані про ефективність використання ресурсів. Йдеться про одержання невеликої кількості ключових параметрів, що об'єктивно і всебічно будуть характеризувати ефективність використання окремих видів чивсіх ресурсів.
Оцінка економічної ефективності зумовлена завданнями зуправління підприємством у трьох сферах – операційній (основній, виробничій), інвестиційній, фінансовій, котрі об'єднані рухом фінансових ресурсів. Такий розподілєтрадиційним для країн з розвинутою економікою [121] й узаконений в Україні Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 4 “Звіт про рух коштів” [98]. Тому оцінка економічної ефективності, на наш погляд, маєполягати в інформаційному забезпеченні ухвалення обґрунтованих господарськихрішеньза такими напрямками:
1) діяльність підприємства в цілому – оцінка ефективності витрат за усіма видами діяльності;
2) операційна діяльність – оцінка віддачі окремих видів ресурсів (продуктивності праці, фондовіддачі, матеріаловіддачі, витратовіддачі), управлінняїх ефективним використанням на різних рівнях управління;
3) інвестиційна діяльність – обґрунтування, вибір і реалізація інвестиційних проектів;
4) фінансова діяльність – оцінка ефективності використання власного і позикового капіталу.
Економічну ефективність подають через різні вартісні й натуральні показники, що характеризують кінцеві та проміжні результати і витрати виробництва окремого виду продукції (послуги, роботи) чи всієї номенклатури продукції. Економічна ефективність охоплює різні рівні управління: робоче місце, ділянку, цех, структурний підрозділ, підприємство в цілому, об'єднання підприємств, регіон, народне господарство. Економічна ефективність може бути абсолютною (загальною) чипорівняльною. Абсолютна характеризує ефективність діяльності підприємства за певний проміжок часу (місяць, рік). Порівняльна ефективність основана на порівнянні варіантів абсолютної ефективності йвиборі кращого з них.