Смекни!
smekni.com

Моделювання та розробка компютерної системи аналізу і управління на підприємстві надання послуг (стр. 15 из 31)

Вм = См · n .

Отже,

,

де См – капіталізовані матеріальні витрати, грн;

Вм – річні матеріальні та інші витрати, грн/рік;

n – кількість оборотів капіталізованих матеріальних витрат на рік.

Взаємозв'язок між капіталізованими матеріальними витратами і заробітною платою (змінним капіталом) зумовлений трьома обставинами. По-перше, їх сума становить оборотний капітал. По-друге, співвідношення капіталізованих матеріальних витрат і змінного капіталу дорівнює співвідношенню матеріальних витрат і витрат на оплату праці. По-трете, кількість оборотів, яку здійснюють авансовані матеріальні витрати і витрати на оплату праці, є однаковою. Це зумовлено тим, що кругообіг всіх елементів оборотного капіталу відбувається одночасно.

У математичній інтерпретації ці залежності пропонуємо представити як:

Соб = См + Сзп ; (2.2)

,

де Соб – оборотний капітал.

Необхідно провести грань між категоріями «оборотний капітал» і “оборотні кошти”. Треба більш чітко визначитися в цих теоретичних поняттях. Оборотний капітал, згідно з К. Марксом, – це частина основного капіталу, що витрачається на предмети праці (капіталізовані матеріальні витрати), і змінний капітал, що витрачається на оплату робочої сили (капіталізована заробітна плата) [79].

Оборотні кошти підприємств, у принципі, також витрачаються на фінансування матеріальних витрат й оплату праці, однак їх склад визначений за іншим принципом. Оборотні кошти включають: оборотні фонди (виробничі запаси, незавершене виробництво) та фонди обороту (залишки готової продукції, відвантажена продукція, кошти на розрахункових рахунках і в касі підприємства, дебіторська заборгованість).

У табл. 2.5 наведен о пропонований метод визначення витрат живої й упредметненої праці в ресурсному вигляді.

Взаємодія результатів і витрат господарської діяльності (відношення результатів до витрат) формує систему часткових показників ефективності, побудованих з використанням ресурсного підходу (табл. 2.6).

Таблиця 2.5

Загальні витрати живої й упредметненої праці

(ресурсний вигляд)

Показники, виражені в гривнях Символи
Вартість основних засобів і нематеріальних активівВартість оборотних фондів (капіталізовані матеріальні витрати)Капіталізовані витрати на оплату праціВартість оборотних коштівВартість основних й оборотних коштів (авансовані ресурси)Капіталізований прибутокВитрати живої праці (чиста додана вартість)Загальні витрати живої й упредметненої праці (використовувані ресурси) СоСмСзпСоб = См + СзпСо + СобСпСзп + Сп ;
· ЧГ’ = Со + Соб + Сп ;Г’ = Сом+
· Ч

Таблиця 2.6

Пропонована взаємодія результатів і витрат господарської діяльності підприємства (ресурсний підхід)

Результати,грн/оборотВитрати, грн Реалізована продукція,Vр/nоб Товарнапродукція,Vт/nоб Валовапродукція,Vв/nоб Чиста продукція,Vч/nоб Умовно чиста продукція,Vу.ч/nоб
Вартість основних засобів, Со
Вартість оборотних фондів, См
Капіталізована заробітна плата, Сзп
Вартість оборотних коштів, Соб
Со + Соб
Капіталізований прибуток, Сп
Со + Соб + Сп
Капіталізована чиста додана вартість,Кч · Ч = Сзп + Сп
Чисельність персоналу, Ч, чол.


Кругообіг капіталу дає підстави зробити висновок, що новоотриманий грошовий капітал більший від авансованого на величину капіталізованого прибутку, тобто на величину рентабельності авансованого капіталу

(2.3)

Тут: Г – авансований капітал, грн;

Г–капітал, отриманий після реалізації товарної продукції (використаний капітал), грн;

К – рівень збільшення використаного капіталу Г над авансованим Г;

Со – вартість основних засобів і нематеріальних активів, грн;

Сп – капіталізований прибуток, грн;

Ра – рентабельність авансованого капіталу, частки од. (Ра = Сп / (Со + Соб)).

Критерієм вибору кращого господарського рішення має бути умова, при якій забезпечується прибуток не нижче від норми, тобто

Ек

1 + Рн.а,

де Рн.а – нормативна рентабельність авансованого капіталу, що становить відношення нормативного (капіталізованого, Сп.н) прибутку до авансовано-го капіталу, частки од.

Оскільки нормативний капіталізований прибуток є річним нормативним прибутком за один оборот оборотних коштів, то існує зв’язок між рентабельністю авансованого капіталу Рн.а та рентабельністю виробництва Рн.п:

(2.4)

де Пн – нормативний прибуток, грн/рік;

nоб – річна кількість оборотів оборотних коштів.

Для умов ВАТ “ЗАлК” у 2003 році

за формулою (2.3):

К =

= 1,066, од.;

за формулою (2.4):

Рн.а =

=
= 0,066, частки од.;