Смекни!
smekni.com

Моделювання та розробка компютерної системи аналізу і управління на підприємстві надання послуг (стр. 11 из 31)

7.Аналіз необхідно здійснювати за планом, систематично, а не від час від часу. З цієї вимоги випливає необхідність планування аналітичної роботи на підприємствах, розподілу обов'язків з її виконання між виконавцями та контролю за її проведенням.

8.Аналіз має бути оперативним. Оперативність означає уміння швидкой чітко здійснювати аналіз, ухвалювати управлінські рішенняйзапроваджуватиїх у життя.

9.Один із принципів аналізу – це його демократизм. Участь у проведенні аналізу широкого кола працівників підприємства забезпечує більш повне виявлення передового досвіду і використання наявних внутрішньогосподарських резервів.

10.Аналіз повинен бути ефективним, тобто результати мають перевищувати витрати на його проведення.

Таким чином, основними принципами аналізу є науковість, комплексність, системність, об'єктивність, точність, вірогідність, дієвість, оперативність, демократизм, ефективність. Ними варто керуватися, здійснюючи аналіз господарської діяльності на будь–якому рівні.

С.Ф. Покропивнийвважає, що, формуючи систему показників ефективності діяльності підприємств, доцільнодотримуватися таких принципів:

–забезпечення органічного взаємозв'язку критерію й системи конкретних показників ефективності діяльності;

–відображення ефективності використання всіх видів використаних ресурсів;

–можливість використання показників ефективності для управління різними ланками підприємства;

–виконання головними показниками стимулюючої функції в процесі використання наявних резервів зростання ефективності виробництва (діяльності) [134, с. 454].

П.А. Малишев таІ.Г. Шилін пропонують враховувати такі принципи раціонального господарювання при розрахунку узагальнювального показника ефективності:

–повний облік витрат і результатів;

–відповідність інвестиційного періоду здійснення витрат і одержання результатів [78].

При оцінці ефективності діяльності підприємства необхідно братидоуваги принципи, використовувані І.О. Бланком при формуванні капіталу створюваного підприємства, формуванні активів підприємства йуправлінні потоками капіталу в процесі його обороту [18; 19; 20].

До принципів формування капіталу створюваного підприємства зараховано:

1. Урахуванняперспектив розвитку господарської діяльності.

2. Забезпечення відповідності обсягузалученого капіталу обсягу формуємих активів підприємства.

3. Забезпечення мінімізації витрат зформування капіталу з різних джерел.

4. Забезпечення оптимальності структури капіталу з позицій фінансової стійкості розвитку підприємства.

5. Забезпечення необхідного фінансового контролю над діяльністю підприємства з боку його засновників [20].

Процес формування активів підприємства будується на основі таких принципів:

1. Урахування найближчих перспектив розвитку операційної діяльності і форм її диверсифікованості.

2. Забезпечення відповідності обсягуй структури формованих активів обсягу і структуривиробництвата збуту продукції.

3. Забезпечення оптимальності складу активів з позицій ефективності господарської діяльності.

4. Забезпечення умов прискорення обороту активів у процесі їх використання.

5. Вибір найбільш прогресивних видів активів з позицій забезпечення зростанняринкової вартості підприємства [18].

Процес управління потоками капіталу І.О. Бланк будує на таких основних принципах:

1. Принцип інформативної вірогідності.

2. Принцип забезпечення збалансованості потоків капіталу за видами, обсягами, часовими інтервалами.

3. Принцип забезпечення ефективності в процесі управління грошовими потоками капіталу.

4. Принцип забезпечення ліквідності на основі підтримки платоспроможності підприємства [19].

Пропозиції авторів доповнені стосовно побудови економіко–математичних моделей узагальнювальної оцінкиекономічної ефективності господарської діяльності підприємств.

Для узагальнювальної оцінкиекономічної ефективності діяльності підприємства пропонуємо використовувати такі принципи:

1.Взаємозв'язок показника із сутністю та дією економічних законів.

2.Взаємозв'язок показників економічної ефективності виробництва на рівнях народного господарства і господарюючого суб'єкта.

3. Системність.

4.Логічна стрункість, взаємозв'язок із частковими показниками економічної ефективності.

5.Взаємозумовленість показників при їх зміні на основі тенденцій зміни факторів живої й упредметненої праці.

6.Забезпечення самооплатності виробництва як обмеження змін часткових показників.

7.Повний облік витрат і результатів виробництва, їх відповідність один одному в часі йзазмістом.

8.Охоплення всіх видів діяльності підприємства.

9.Наявність критеріїв при визначенні часткових і узагальнювальних показників ефективності.

10.Відображення ефективності використання всіх видів авансованих, застосованих і використаних ресурсів.

11.Спрямованість на досягнення головної (генеральної) метивиробництва, тобто місії організації.

12.Логістичний підхід до оцінки ефективності діяльності підприємства.

13.Кількісна вимірюваність показників і критерію ефективності.

14.Порівнянність порівнюваних варіантів.

Розкриємо зміст цих принципів.

Принцип взаємозв'язку показників економічної ефективності виробництва на рівні господарюючого суб'єктаі народного господарства з дією економічних законів перебачає, що має існувати взаємозв'язок рівнів управління. Показник на рівні підприємства за побудовоюповинен бути подібнимдо такого показника на рівні народного господарства. Показники на рівні народного господарства мають бути побудованими відповідно до змістуйдії закону економії часу і закону зростання продуктивної сили праці. Це значить, що як результат повинні виступати споживні вартості, а як витрати–витрати живої й упредметненої праці на їх випуск. Це значить, що коли йдеться про економічну ефективність роботи підприємств, як результат має виступати обсяг реалізації, а як витрати –економічні витрати виробництва.

Принцип системності. Усі показники економічної ефективності поєднуватись у певну систему,яка маєвідображати взаємодію форм результатів і витрат живої й упредметненої праці. Необхідно розрізняти систему показників,які характеризують економічну ефективність виробництва окремого виду продукції, і систему показників, що характеризують економічну ефективність господарської діяльності, коли підприємство випускає номенклатуру виробів.

Принцип логічної стрункості, взаємозв'язку між частковими показниками економічної ефективності. Цей принцип передбачає, що часткові показники ефективності можуть бути по'єднаними на основі їх взаємозв'язку в єдину модель, у єдиний узагальнювальний показник. Варто виділяти основні й додаткові часткові показники. Основні характеризують ефективність використання окремих видів ресурсів (основного капіталу, матеріальних витрат і живої праці), побудовані на основі співвідношення витрат і результатів. Додаткові – відступають від цього положення.

Принцип взаємозумовленості показників. В умовах прискореного впровадження нової техніки у виробництвочастка живої праці має зменшуватись, а частка минулої може збільшуватись, але так, щоб загальна сума праці знижувалась. Тому при управліннічастковими показниками ефективності роботи підприємства слідвитримувати взаємозумовленість між ними. Зміна одних часткових показників має підпорядковуватись іншим. Наприклад, при управлінні співвідношенням індексу продуктивності праці й індексу середньої заробітної плати перший показник повинен випереджати другий.

Принцип забезпечення самооплатності виробництвапередбачає, що необхідно дотримуватися критерію, при якому величина грошового кінцевого результату буде дорівнювативитратам, що зумовили цей результат,чи перевищувати іх. Це означає, що виторг від реалізації має дорівнювати (перевищувати) економічним витратам на його одержання.

Принцип повного обліку витрат і результатів виробництва, їх відповідності один одному в часі та за змістом передбачає, що необхідно врахувати всі результати від здійснення даних витрат і, навпаки, необхідно враховувати всі витрати на одержання даного результату. Результат повинен відповідати витратам. Це особливо важливо, коли одержання результату зміщається в часі щодо здійснення витрат. Розглянутий принцип означає, що, якщо витрати враховані в ресурсному вигляді, то й результат має бути вираженим за один оборот цих ресурсів. Чи, якщо результат виражений у розрахунку за певний період, то й витрати необхідно враховувати за цей самий період. Розглянутий принцип часто порушують дослідники. Як результат беруть обсяг продукції (прибуток) на рік, а як витрати – ресурси (сума вартості основних фондів й оборотних коштів та ін.). Порушення цього принципу призводить до методичних помилок авторів.

Принцип охоплення всіх видів діяльності підприємства. Оцінка економічної ефективності має охоплювати тривиди діяльності: операційну, інвестиційну і фінансову. Операційна діяльність – основний вид діяльності підприємства, з метою здійснення якої його створено. Її основу становить виробничо–господарська діяльність підприємства, що доповнюється здійснюваною підприємством інвестиційною й фінансовою діяльністю.

Інвестиційна діяльність підприємства являє собою цілеспрямовано здійснюваний процес пошуку необхідних інвестиційних ресурсів, вибору ефективних об'єктів (інструментів) інвестування, формування збалансованої за обраними параметрами інвестиційної програми (інвестиційного портфеля) і забезпечення її реалізації. Вона є головною формою забезпечення зростанняопераційної діяльності підприємства і стосовно її цілей і завданньмає підпорядкований характер.