МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
КРАСНОАРМІЙСЬКИЙ ІНДУСТРІАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ
Кафедра природничих наук
ЛАБОРАТОРНІ РОБОТИ
з Інформатики та КТ
Виконав: | студентка групи ЕГВ-06-8 І курсу заочного відділення Аржавітіна Майя Олександрівна |
залікова книжка № 140626 | |
Перевірила : | ас. Ушакова Т.О. |
Красноармійськ, 2007
Тема: Знайомство з середовищем розроблення проектів Visual Basic
Мета: набути уміння і навички роботи з компонентами середовища розроблення проектів Visual Basic (VВ).
Призначення: ознайомитися з основними компонентами середовища VВ - головним вікном, панеллю елементів керування, вікнами форми, властивостей, коду і проекту, а також основними операціями для створення нового проекту - запуск середовища, задання властивостей форми, запуску проекту на виконання і його завершення, збереження форми і проекту у папці на диску. Отримані навички є базовими для подальшої роботи у середовищі VВ.
1. Запустити середовище VB для створення нового проекту.
2. Зробити схематичний рисунок головного вікна середовища VB.
3. Видалити панель елементів керування, а потім її знову відновити. Зробити схематичні рисунки таких елементів керування: Label, Textbox, CommandButton.
4. Видалити, а потім відновити вікна проекту і властивостей. Зробити схематичні рисунки кнопок панелі інструментів, за допомогою яких виконуються операції.
5. Визначити значення таких властивостей форми: Name, Caption.
6. Подвійним клацанням миші на формі викликати вікно коду і зробити його схематичний рисунок.
7. За допомогою вікна проекту перейти з вікна коду у вікно форми.
8. Запустити програму на виконання, а потім завершити її роботу. Описати, як змінювався зовнішній вигляд форми.
9. Зберегти форму і проект у підпапці «Середовище VB» своєї папки на диску.
10. Завершить роботу в у середовищі VB.
Виконання завдання
1.Для запуску VВ з метою створення нового проекту потрібно:
-в меню «Пуск» вибрати команду «Программы – Microsoft Visual Studio 6.0 - Microsoft Visual Basic 6.0.»
-у вкладці New вікна New Projectвиділено значок Standart ЕХЕ, тому клацнути на кнопці «Открыть».
2.Cхематичний малюнок головного вікна середовища VB.
Головне вікно середовища VВ містить меню, панель інструментів, панель елементів керування і допоміжні вікна.
мал. 1. Головне вікно середовища VB
мал. 2. Рядок заголовка Головної панелі проекту
У рядку заголовка міститься така інформація: назва проекту і назва екранної форми даного проекту. Якщо починаємо працювати «з чистого аркуша», цими назвами будуть Projectl і Forml. Крім того, у квадратних дужках вказується, у якому режимі ми зараз знаходимося — у режимі проектування [design] чи в режимі роботи нашого проекту [run].
Під рядком заголовка розташовані два рядки — рядок Головного меню (чи просто Меню) і рядок Лінійки інструментів.
На Лінійці інструментів 21 кнопка з піктограмами. У меню 13 опцій — пунктів меню (File, Edit, View, ...,Help). У середовищі Visual Basic 6 піктограм 19, а пунктів (опцій) меню 11.
Мал.3. Рядок заголовка, Меню і Панель інструментів
Головної панелі проекту
Панель інструментів може розташовуватися не під, а над рядком Меню — їх неважко поміняти місцями. Більш того, можно легко перетворити Лінійку інструментів у Вікно інструментів (мал. 4) — для цього досить двічі клацнути мишею по правій частині Лінійки 1. І навпаки — двічі клацаємо заголовок отриманого Вікна і одержуємо вихідну Лінійку1.
Мал.4. Вікно інструментів, отримане з Лінійки інструментів
Під меню і лінійкою інструментів на Головній панелі проекту розташовується велике («материнське») вікно, що може мати різний вид у залежності від нашого бажання.
На мал. 1 вид цього вікна майже збігається з тим, що ми бачимо під час нашого першого відвідування середовища проектування Visual Basic 6.
Це так звана вхідна конфігурація середовища.
Велику частину площі Головної панелі проекту займає Вікноекранної форми, що як би «зрослося» з Головною панеллю. Три кнопки управління цим вікном знаходяться у верхній частині Головної панелі, праворуч від лінійки Меню.
Клацнувши другу з цих кнопок
, — Restore(відновлення), — можна відокремити дане вікно від Головної панелі проекту, зробивши його «самостійно існуючим » вікном (мал.5):«Самостійно існуючими» можна зробити й інші вікна середовища проектування, що пристиковані до Головної панелі.
Для переміщення досить «схопити» мишею рядок заголовка кожного з цих вікон і «відтягнути» його куди-небудь у середину Головної панелі .
Закріплення вікон (по англ., docking) — це новий стандарт фірми Microsoft, що дозволяє поєднувати кілька вікон в одному вікні. На мал. 2 вікно Toolbox (що має заголовок General) закріплене до лівого краю Головної панелі, вікно Properties закріплено до нижнього краю вікна Project, а вікно Form Layout — до нижнього краю вікна Properties. Всі три ці вікна, створюючи єдине вікно, пристиковані до правого краю Головноїпанелі.
Мал.5. Перетворення вікна екранної форми в «самостійно існуюче» вікно
На мал.6 представлена Головна панель проекту з не закріпленими інструментальними вікнами.
Мал.6. Не закріплені інструментальні вікна Головної панелі проекту
Можна провести і зворотну операцію — пристикувати (закріплення) вікно або до Головної панелі, або до іншого вікна. Для цього потрібно, «схопивши» мишею за рядок заголовка цього вікна, перемістити вікно до якого-небудь краю Головної панелі чи на границю між двома закріпленими вікнами.
Розглянемо більш докладно склад і призначення елементів Меню і Лінійки (чи Вікна) інструментів.
Як і на більшості панелей систем, розроблених фірмою Microsoft, рядок Меню складається зі слів, кожне з яких позначає опцію (чи пункт) цього Меню (мал.7):
Мал. 7. Опції Меню Головної панелі проекту системи Visual Basic
Для стислості опцію А Меню (чи пункт А Меню) називають просто: меню А. Наприклад, меню View. (Читається: «Меню View- В'ю».)
Багато опцій можуть бути знайомі по роботі з іншими додатками фірми Microsoft. Підкреслена буква в назві кожної опції вказує на те, як звернутися до цієї опції, якщо з якоїсь причини не працює миша і замість неї ми змушені користатися клавіатурою: використовуємо сполучення клавіш Alt +<підкреслена буква>.
Меню File (Файл) містить команди, типові для цієї опції в інших додатках, наприклад, такі: Print (друк), Exit (завершення роботи). Є серед команд цього меню і такі, котрих немає в інших додатках: створення нового проекту; відкриття (завантаження) вже існуючого проекту; збереження поточного проекту.
Меню Edit (Редагування) містить досить відомі команди редагування. Наприклад, такі: вирізувати, копіювати, вставити, пошук, відновлення (скасування відкоту).
Меню View (Вигляд) дозволяє розкрити на Головній панелі проекту інструментальні вікна, необхідні для подальшої роботи.
Меню Project (Проект) містить команди, що дозволяють керувати проектом, наприклад, Add (додати) у поточний проект новий елемент (форму, файл, модуль, елемент управління і т.д.)
Меню Format (Формат) дозволяє форматувати об'єкти, розміщені на екранній формі, наприклад, змінювати їхні розміри, вирівнювати розміри виділеної групи об'єктів і т.д.
Меню Debug (Налагодження) містить команди, призначені для пошуку помилок у програмі — налагодження програми.
Меню Run (Виконати) містить команди, за допомогою яких можна керувати режимом виконання програми (запустити програму, перервати її роботу, завершити виконання програми).
Меню Tools (Інструменти) містить команди створення нових процедур і функцій, відкриття Вікна редактора меню, зміни параметрів настроювання середовища проектування.
Меню Add – In (Додавання утиліт) дозволяє розширювати можливості середовища проектування включенням у неї додаткових можливостей.
Меню Window (Вікно) дозволяє змінювати розташування вікон на Головній панелі. Наприклад, їх можно розташовувати горизонтально, вертикально чи каскадом.
Меню Help (Довідка) дозволяє звертатися до Довідкової системи Visual Basic.
3. Панель елементів керування містить кнопки елементів керування, що застосовуються при побудові інтерфейсу користувача. Вмикається кнопкою
панелі інструментів (Тоols).